Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Historie powstańcze inne niż wszystkie, ożywione…
2022-09-14, 09:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Historie powstańcze inne niż wszystkie, ożywione muzycznie w Studiu M im. SBB Radia Opole

Koncert "Niezwykłe Kobiety", studio M Radia Opole im. SBB (13.09.2022)
Koncert "Niezwykłe Kobiety", studio M Radia Opole im. SBB (13.09.2022)
Uczestnicy wtorkowego (13.09) koncertu, zrealizowanego w studiu muzycznym Radia Opole, poznali autentyczne historie sprzed stu lat, przedstawione we współczesnych tekstach Wojciecha Byrskiego. Koncert zatytułowany "Niezwykłe Kobiety", wzbogacony dodatkowo o wizualizacje Michała Misiury, był częścią artystycznego projektu realizowanego przez Górnośląskie Towarzystwo Historyczne i poświęconego cichym bohaterkom powstań śląskich - zwykłych kobiet, mierzących się z brutalną rzeczywistością powstańczą.
- Zrodził mi się w głowie pomysł, żeby podejść do tematu powstań w całkowicie inny sposób, niż czynią to inni artyści - wyjaśnia Byrski. - Podczas gdy w takich sytuacjach bardzo ważne jest to, czego się ogólnie nie widzi i o czym się zbyt często nie mówi, czyli o zapleczu. I o tym życiu, które dzieje się na co dzień i które trzeba udźwignąć.

Każdy utwór to odrębna historia ilustrująca różnorodne emocje i analogicznie zróżnicowana również w warstwie muzycznej, za którą jako kompozytor i kierownik muzyczny odpowiada gitarzysta Jacek Królik.

- Jestem bardzo wzruszony - przyznał po występie artysta. - To są tak przejmujące teksty, jak przejmujące historie, że podczas tego koncertu odniosłem wrażenie, że wszyscy weszliśmy do środka tych historii, przeżywaliśmy je razem z bohaterkami i w jakimś sensie wzruszaliśmy się. Ja się rozryczałem trzy razy w tym koncercie! Parę razy się uśmiechnąłem, oczywiście...

Warto podkreślić, że dla części zaangażowanych w projekt ludzi, m.in. dla wokalistki Oli Królik, historia powstań śląskich jest również sprawą bardzo osobistą:

- Zmierzyłam się z bardzo trudnym dla mnie programem - przyznaje wokalistka. - Starałam się to zrobić jak najlepiej, starałam się jak najmocniej wczuć w historie kobiet, z tamtych czasów właśnie. Ja jestem Ślązaczką, bo jestem z pochodzenia z Gliwic. Cieszę się z tego bardzo, że miałam taką szansę śpiewać gwarą, o tym co jest dla mnie ważne i co jest też w mojej historii: w trzecim z powstań śląskich walczył mój pradziadek.

Dodajmy, że obok wspomnianej wokalistki Oli Królik i gitarzysty Jacka Królika, na scenie Studia M im. SBB Radia Opole zaprezentowali się również Roksana Lewak (wokal), Łukasz Adamczyk (gitara basowa), Tomasz Kałwak (instrumenty klawiszowe) oraz Mirosław Hady (perkusja).

Więcej na ten temat w czwartkowej (15.09) audycji "Rewiry kultury" w Radiu Opole 2 KULTURA, a zapis wideo z koncertu, transmitowanego w trzeciej godzinie audycji "Dobre Granie" oraz rozmów z artystami, wkrótce pojawi się w zakładce Radio Opole 4 HISTORIA na stronie internetowej Radia Opole, które było partnerem wydarzenia. Od strony produkcyjnej nad wydarzeniem czuwał SEPTYMA Tomasz Koperwas.

Zobacz także

2022-11-23, godz. 12:00 Zapraszamy na dzisiejszą audycję "Tak Było Naprawdę" Zapraszamy na audycję "Tak Było Naprawdę", tj. środa 23.11 o godz. 22:05, na antenie głównej Radia Opole » więcej 2022-11-23, godz. 11:00 Przystanek Historia zawita do Brzegu. Wystawa od Bitwy Warszawskiej do Katynia Terenowy oddział Przystanku Historia Instytutu Pamięci Narodowej od dziś w Brzegu. Oficjalnemu otwarciu inicjatywy, zgodnie z którą w miastach tworzone są… » więcej 2022-11-23, godz. 10:00 W okolicach Alicante znaleziono największą nekropolię Płw. Iberyjskiego z czasów Bizancjum W rejonie miasta Alicante, we wschodniej Hiszpanii, znaleziono największy cmentarz z okresu Cesarstwa Bizantyjskiego znajdujący się na terenie Półwyspu I… » więcej 2022-11-23, godz. 09:00 Potrafią połączyć ortografię i wiedzę historyczną. Nagrodzono zwycięzców 10. Dyktanda Niepodległościowego Mistrzowie ortografii i wydarzeń historycznych nagrodzeni. W Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej podsumowano 10. edycję Dyktanda Niepodległościowego "Po… » więcej 2022-11-23, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 23 listopada.. » więcej 2022-11-22, godz. 12:00 Muzeum Auschwitz: technologia cyfrowego modelowania informacji o budynku w konserwacji Po kilkuletnich przygotowaniach w Muzeum Auschwitz powstał model BIM (Building Information Modelling) stanu zachowania oraz stanu po zakończonej pełnej konserwacji… » więcej 2022-11-22, godz. 11:00 W Aleksandrii otwarto wystawę dzieł polskich artystów służących w Armii Andersa Prezentacja na nowo przedstawia dzieła autorstwa polskich żołnierzy – Józefa Jaremy, Edwarda Matuszczaka, Jerzego Młodnickiego i Kordiana Zamorskiego -… » więcej 2022-11-22, godz. 10:00 Szesnastowieczne starodruki ujrzą światło dzienne Wojewódzka Biblioteka Publiczna w swoich zbiorach posiada starodruki, które przechowywane są w zamku w Rogowie Opolskim. Z renowacji wróciło pięć szesnastowiecznych… » więcej 2022-11-22, godz. 09:00 Rozpoczęła się zbiórka paczek w ramach akcji ''Rodacy Bohaterom'' dla kombatantów na Kresach Rozpoczęła się kolejna edycja akcji ''Rodacy Bohaterom''. Świąteczne paczki, podobnie jak w latach ubiegłych, trafią do kombatantów i ich rodzin mieszkających… » więcej 2022-11-22, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 22 listopada.. » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »