Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Uczczono pamięć Ryszarda Siwca, który podpalił…
2022-09-13, 11:00 Autor: Piotr Górecki / PAP

Uczczono pamięć Ryszarda Siwca, który podpalił się w proteście przeciw okupacji Czechosłowacji w 1968 roku

Samospalenie Ryszarda Siwca na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie w proteście przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji [fot. domena publiczna]
Samospalenie Ryszarda Siwca na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie w proteście przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji [fot. domena publiczna]
Mieszkańcy Pragi uczcili pamięć Ryszarda Siwca, który podpalił się w 1968 roku podczas uroczystości dożynkowych w Warszawie na Stadionie Dziesięciolecia, protestując przeciwko okupacji Czechosłowacji przez wojska Układu Warszawskiego. Na skutek obrażeń Polak zmarł.
Posłuchaj: Ryszard Siwiec - samospalenie przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji w 1968 roku [zasoby archiwalne Radia Opole S.A.]
Podczas poniedziałkowych uroczystości odsłonięto część muralu poświęconego Siwcowi. Na muralu znajdują się słowa, które pochodzą z przesłania nagranego przez Siwca na taśmę magnetofonową przed śmiercią: „Usłyszcie mój krzyk”. Jest też data 8 września 1968 roku oraz polskie i czeskie flagi. Powstanie jeszcze druga część malowidła z wizerunkiem 59-letniego urzędnika i nauczyciela oraz widokiem Stadionu Dziesięciolecia.


Autorem muralu utrzymanego w barwach szarych i czarnych jest artysta plastyk Ondrzej Vyhnanek, a inicjatorem powstania obrazu dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze Maciej Ruczaj.


Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki powiedział podczas uroczystości w Pradze, że Ryszard Siwiec zginął za wolną Polskę, w czasie kiedy nie było niepodległej Polski, ale on znał niepodległy kraj. Nawrocki przypomniał, że Siwiec w czasie II wojny światowej był członkiem Armii Krajowej, a w czasach totalitaryzmu komunistycznego mówił i publikował świadectwa na temat zła, które reżim popełniał.


"Jego śmierć w 1968 roku była przemyślana. Był to również gest solidarności z Czechami. Solidarności z narodem, którego pragnienie wolności zostało zniszczone przez sowieckie czołgi i czołgi innych państw, które brały udział w inwazji" – powiedział Nawrocki.


Szef czeskiego odpowiednika IPN, Instytutu Badania Reżimów Totalitarnych (USTR), Ladislav Kudrna przypomniał, że Siwiec, ojciec pięciorga dzieci, stał się pierwszą "żywą pochodnią" w bloku wschodnim, człowiekiem, który swoimi działaniami zaprotestował przeciwko niesprawiedliwości sowieckiej okupacji. Dodał, że obowiązkiem jest przypominanie o działaniach mężczyzn i kobiet, którzy nigdy się nie poddali.


Autor książki o Siwcu i jego czynie, a także o innych „żywych pochodniach” w Europie Środkowo-Wschodniej, historyk Petr Blażek tłumaczył w poniedziałek czeskim mediom, że czyn Polaka w swoim czasie nie miał większego oddźwięku, ponieważ osoby postronne zdawały się nie rozumieć tego czynu. Dodatkowo kolega Siwca, który miał przekazać list z jego przesłaniem do Radia Wolna Europa, uczynił to dopiero po kilku miesiącach. Służba Bezpieczeństwa mogła utrzymywać więc protest Siwca w tajemnicy aż do 1969 roku, kiedy to poinformowało o nim Radio Wolna Europa. Wcześniej redaktorzy nie mieli potwierdzenia wydarzeń w Warszawie z kilku źródeł.


W 2001 roku prezydent Czech Vaclav Havel pośmiertnie odznaczył Siwca Orderem Tomasza Garrigue'a Masaryka pierwszego stopnia. Obecnie w Pradze znajduje się pomnik Polaka, który postawiono przy ulicy noszącej jego imię.

Zobacz także

2022-11-23, godz. 12:00 Zapraszamy na dzisiejszą audycję "Tak Było Naprawdę" Zapraszamy na audycję "Tak Było Naprawdę", tj. środa 23.11 o godz. 22:05, na antenie głównej Radia Opole » więcej 2022-11-23, godz. 11:00 Przystanek Historia zawita do Brzegu. Wystawa od Bitwy Warszawskiej do Katynia Terenowy oddział Przystanku Historia Instytutu Pamięci Narodowej od dziś w Brzegu. Oficjalnemu otwarciu inicjatywy, zgodnie z którą w miastach tworzone są… » więcej 2022-11-23, godz. 10:00 W okolicach Alicante znaleziono największą nekropolię Płw. Iberyjskiego z czasów Bizancjum W rejonie miasta Alicante, we wschodniej Hiszpanii, znaleziono największy cmentarz z okresu Cesarstwa Bizantyjskiego znajdujący się na terenie Półwyspu I… » więcej 2022-11-23, godz. 09:00 Potrafią połączyć ortografię i wiedzę historyczną. Nagrodzono zwycięzców 10. Dyktanda Niepodległościowego Mistrzowie ortografii i wydarzeń historycznych nagrodzeni. W Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej podsumowano 10. edycję Dyktanda Niepodległościowego "Po… » więcej 2022-11-23, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 23 listopada.. » więcej 2022-11-22, godz. 12:00 Muzeum Auschwitz: technologia cyfrowego modelowania informacji o budynku w konserwacji Po kilkuletnich przygotowaniach w Muzeum Auschwitz powstał model BIM (Building Information Modelling) stanu zachowania oraz stanu po zakończonej pełnej konserwacji… » więcej 2022-11-22, godz. 11:00 W Aleksandrii otwarto wystawę dzieł polskich artystów służących w Armii Andersa Prezentacja na nowo przedstawia dzieła autorstwa polskich żołnierzy – Józefa Jaremy, Edwarda Matuszczaka, Jerzego Młodnickiego i Kordiana Zamorskiego -… » więcej 2022-11-22, godz. 10:00 Szesnastowieczne starodruki ujrzą światło dzienne Wojewódzka Biblioteka Publiczna w swoich zbiorach posiada starodruki, które przechowywane są w zamku w Rogowie Opolskim. Z renowacji wróciło pięć szesnastowiecznych… » więcej 2022-11-22, godz. 09:00 Rozpoczęła się zbiórka paczek w ramach akcji ''Rodacy Bohaterom'' dla kombatantów na Kresach Rozpoczęła się kolejna edycja akcji ''Rodacy Bohaterom''. Świąteczne paczki, podobnie jak w latach ubiegłych, trafią do kombatantów i ich rodzin mieszkających… » więcej 2022-11-22, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 22 listopada.. » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »