Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Obchody 80. rocznicy zagłady Żydów z Otwocka…
2022-08-18, 12:09 Autor: Maciej Replewicz / PAP

Obchody 80. rocznicy zagłady Żydów z Otwocka, Falenicy i Rembertowa

Żydzi z siedleckiego getta wsiadający do pociągu do obozu zagłady w Treblince [fot. wikipedia]
Żydzi z siedleckiego getta wsiadający do pociągu do obozu zagłady w Treblince [fot. wikipedia]
W sierpniu 1942 r. Niemcy deportowali żydowską ludność z getta w Otwocku, Falenicy i Rembertowa do obozu zagłady Treblinka II. Lokalni społecznicy przygotowali obchody 80. rocznicy tych tragicznych wydarzeń.
W sierpniu 1942 r. Niemcy deportowali żydowską ludność z getta w Otwocku, Falenicy i Rembertowa do obozu zagłady Treblinka II. Lokalni społecznicy przygotowali obchody 80. rocznicy tych tragicznych wydarzeń.


W programie obchodów są marsze pamięci, wystawy malarstwa i fotografii, koncerty, spacery po nieistniejącym mieście. Wydarzenia odbędą się w Otwocku, Falenicy, Rembertowie oraz innych miejscach Warszawy.


Obchody rozpoczną się 17 sierpnia w domu parafii św. Wincentego a Paulo w Otwocku konferencją przed wernisażem malarstwa Wojciecha Cieśniewskiego "A jednak życie".


Tego samego dnia Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Otwocku otworzy wystawę „Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady” przygotowaną przez United States Holocaust Memorial Museum z Waszyngtonu. O godz. 18., historyk, regionalista, prezes Towarzystwa Przyjaciół Otwocka Sebastian Rakowski wygłosi wykład o historii getta w Otwocku.


18 sierpnia o 19 w domu parafii św. Wincentego a Paulo w Otwocku odbędzie się wernisaż wystawy profesora warszawskiej ASP, Wojciecha Cieśniewskiego "A jednak życie". Są to m.in. portrety otwockich Żydów, zainspirowane fotografiami prezentowanymi na profilu FB „Żydzi otwoccy/The Jews of Otwock”. Kuratorką wystawy jest Tamara Sztyma (Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN).Wystawa będzie czynna do 16 września.


19 sierpnia o 17 w Otwocku przy ul. Reymonta, przy rondzie Bronisława Marchlewicza rozpocznie się Marsz Pamięci i Modlitwy upamiętniający 80. rocznicę zagłady otwockich Żydów. Wydarzenie zakończy się w miejscu pamięci i pochówku otwockich Żydów przy ul. Reymonta.


20 sierpnia delegacja Komitetu Upamiętnienia Zagłady Gett w Falenicy i Rembertowie zapali znicze pod tablicą upamiętniającą kilkuset Żydów rozstrzelanych na granicy Rembertowa i Wesołej na rampie kolejowej w Falenicy, skąd wyruszał transport do obozu zagłady Treblinka II. O godz. 17. Sebastian Rakowski poprowadzi wycieczkę rowerową śladami otwockiego getta, która rozpocznie się przy skwerze Pamięci Żydów Otwockich, u zbiegu ul. Świderskiej i Andriollego.


21 sierpnia o 13. przy skwerze ul. Cyrulików róg Chruściela w Rembertowie rozpocznie się Marsz Pamięci Rembertów-Falenica. Wydarzenie zakończy się spotkaniem przy pomniku upamiętniającym zagładę Żydów Falenicy (ul. Patriotów/Frenkla). O 18.30 KinoKawiarnia Stacja Falenica organizuje pokaz filmu "Falenicka Atlantyda" w reż. Ireneusza Dobrowolskiego.


22 sierpnia o 19. Wawerskie Centrum Kultury przy ul. Żegańskiej zaprasza na koncert "W domu: moje żydowskie pieśni i historie" w wykonaniu norweskiej piosenkarki Bente Kahan. 24 sierpnia na scenie plenerowej przed Teatrem Miejskim im. Stefana Jaracza w Otwocku odbędzie się koncert pieśni żydowskich, które zaśpiewa Karolina Cicha z zespołem. Dwa dni później w Muzeum Warszawskiej Pragi odbędzie się wernisaż wystawy Gan Eden – Raj? Sanatorium im. Medema w Miedzeszynie.


Organizatorami obchodów w Otwocku jest Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich oraz Towarzystwo Przyjaciół Otwocka, obchody w Falenicy będą organizowane przez Komitet Upamiętnienia Zagłady Gett w Falenicy i Rembertowie i Europejski Instytut Kultury Fundacja.


W sierpniu 1942 r. Niemcy wywieźli z Otwocka do obozu zagłady w Treblince II ok. 8-10 tys. Żydów, którzy następnego dnia najprawdopodobniej zostali zamordowani w komorach gazowych obozu. Równocześnie, hitlerowcy rozstrzeliwali część żydowskich mieszkańców Otwocka - ok. 600 osób przy ul. Reymonta w Otwocku. Do października okupanci zamordowali ok. 2 tys. Żydów, którzy ukryli się przed deportacją do obozu Zagłady.


W 1942 r. zginęło 2 tys. żydowskich mieszkańców getta w Rembertowie. Z ok. 7500 mieszkańców getta w Falenicy, w sierpniu 1942 r. Niemcy zamordowali ok. 300 osób, a pozostałą część wysłano do Treblinki.

Zobacz także

2022-10-07, godz. 12:00 Historyczne audycje, które odbędą się w ten weekend tylko w Radio Opole! Historyczne audycje PROGRAM NA WEEKEND SOBOTA 8.10.2022 godz. 7:20 Z historycznego punktu widzenia zaprasza Bolesław Bezeg To felieton odnoszący się do… » więcej 2022-10-07, godz. 11:08 80 lat temu oddziały AK przeprowadziły akcję "Wieniec" 80 lat temu, w nocy z 7 na 8 października 1942 r., oddziały dywersyjne warszawskiego Kedywu AK wysadziły tory kolejowe na liniach wokół Warszawy. Akcja "Wieniec"… » więcej 2022-10-07, godz. 10:02 78 lat temu zbuntowali się więźniowe Sonderkommando w Birkenau 78 lat temu, 7 października w obozie Auschwitz II-Birkenau doszło do buntu Sonderkommanda. Była to specjalna grupa więźniów, głównie Żydów, których… » więcej 2022-10-07, godz. 09:00 Historia Nowej Wsi Królewskiej już dzisiaj na wystawie w Opolu Archiwum Państwowe przygotowało kolejną wystawę z cyklu przedstawiania dzielnic Opola. Tym razem zaprasza na wystawę, która wpisuje się w 19. Dni Kultury… » więcej 2022-10-07, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 7 października.. » więcej 2022-10-06, godz. 17:05 "Nam zabrali naszą młodość". 78. rocznica przybycia I transportu powstańców warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf 6 października 1944 roku po kapitulacji Powstania Warszawskiego do obozu jenieckiego w Lamsdorf dotarł pierwszy transport powstańców. Dziś (6.10) w Łambinowicach… » więcej 2022-10-06, godz. 11:00 51 lat temu bracia Kowalczykowie wysadzili aulę WSP, ku przestrodze i opamiętaniu komunistycznych zbrodniarzy. 51 lat temu bracia Jerzy i Ryszard Kowalczykowie wysadzili aulę Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. W nocy z 5 na 6 października rodzeństwo zaprotestowało… » więcej 2022-10-06, godz. 10:04 Obchody 83. rocznicy egzekucji obrońców Poczty Polskiej Przy zbiorowej mogile obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w środę uczczono pamięć pocztowców zamordowanych 83 lata temu i tych, którzy zginęli broniąc… » więcej 2022-10-06, godz. 09:00 Rocznica uwięzienia prymasa. Zaproszenie do Prudnika Dzisiaj (06.10) mija 68 lat od dnia, kiedy prymas kardynał Stefan Wyszyński został przewieziony z miejsca odosobnienia w Stoczku Klasztornym do Prudnika. » więcej 2022-10-06, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 6 października.. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »