Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 1 sierpnia odbyła się premiera filmu 'Walcząc…
2022-08-03, 09:00 Autor: Anna Kruszyńska

1 sierpnia odbyła się premiera filmu "Walcząca"

[fot. MKiDN / www.gov.pl]
[fot. MKiDN / www.gov.pl]
Znak Polski Walczącej ma szczególne znaczenie. Był to znak rozpoznawany przez wszystkich. Wzbudzał otuchę w Polakach, a strach w Niemcach - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas premiery filmu "Walcząca" w reż. Krzysztofa Łukaszewicza.
Film "Walcząca" jest dostępny na platformie WFDiF.
Premiera filmu odbyła się w poniedziałek w obecności powstańców warszawskich na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Podczas wydarzenia wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zaznaczył, że przede wszystkim chciał bardzo podziękować za ten film. "Bardzo się cieszę, że wciąż powstają ważne filmy. Dziwne, że dotychczas nie było filmu o tym znaku (Polski Walczącej – PAP)" - podkreślił.


"Wszyscy wiemy, jak ważne było Powstanie Warszawskie. Polska jest z tego powstania i dzięki temu powstaniu” – powiedział szef MKiDN. "Ten znak ma szczególne znaczenie, dlatego że po pierwsze był to znak, który łączył, znak rozpoznawany przez wszystkich. Był to znak, który wzbudzał otuchę w Polakach, a strach w Niemcach" - wyjaśnił.


Szef resortu kultury zaznaczył ponadto, że "był także drugi, bardzo istotny wymiar tego znaku". "On mówił o najważniejszych wartościach, mówił o walce, żeby mogła przetrwać Polska i mogły trwać wspólnoty narodowe" - wyjaśnił.


Gliński podkreślił, że "nigdy nie można zapominać o tym, że niepodległość, wolność, demokracja, wspaniały czas, jaki ma w tej chwili wolna Polska, nie jest za darmo". Zaznaczył również, że znak Polski Walczącej "hierarchizował wartości, nie relatywizował, ale wskazywał, co jest najważniejsze". "Wszyscy razem mamy obowiązek walczyć w każdym czasie, co pokazuje wojna na Ukrainie" - powiedział szef MKiDN.


Film "Walcząca" to fabularyzowany dokument opowiadający o znaku Polski Walczącej – symbolu, który do dziś jest najbardziej rozpoznawalnym znakiem definiującym polskość. Przenosi widza do Polski okupowanej przez hitlerowskie Niemcy, gdzie panuje niewyobrażalny terror. W odpowiedzi na wszechobecne ekspozycje niemieckich znaków zwycięstwa, Biuro Propagandy i Informacji ZWZ-AK ogłosiło konkurs na zaprojektowanie znaku - symbolu polskiego oporu i walki z okupantem. Konkurs, przeprowadzony wiosną 1942 r. wygrała związana z harcerskim ruchem oporu Anna Smoleńska.


Autorami scenariusza filmu "Walcząca" są Andrzej Gładkowski i Krzysztof Łukaszewicz. Zdjęcia zrealizował Michał Góral, scenografię - Ewa Skoczkowska, zaś kierownictwo produkcji objęła - Anna Wojdat. Film został sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego a jego producentem jest WFDiF.

Zobacz także

2022-09-09, godz. 18:15 Powstaje Fundacja Rodziny Rodła Już jutro na Ostrowiu Tumskim we Wrocławiu odbędzie się spotkanie Rodziny Rodła Wrocław, a prezes tego Stowarzyszenia Tadeusz Szczyrbak ogłosi powstanie… » więcej 2022-09-09, godz. 17:30 O dawnych opolskich kramach, aptekach i drogeriach Do 30 września tego roku w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego można oglądać wystawę „Dawne opolskie kramy, apteki i drogerie”. Trzon wystawy stanowi zbiór… » więcej 2022-09-09, godz. 17:15 Połączeni dziedzictwem Muzeum Uniwersytetu Opolskiego oraz Instytut Historii UO zapraszają na Europejskie Dni Dziedzictwa, które w tym roku przebiegają pod hasłem „Połączeni… » więcej 2022-09-09, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś » więcej 2022-09-09, godz. 00:15 Zmarła królowa Elżbieta II Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o odejściu Jej Królewskiej Mości Królowej Elżbiety II - oświadczyło polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych… » więcej 2022-09-08, godz. 22:15 Muzeum Czynu Powstańczego zostanie przebudowane Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny będzie przebudowane. Na razie możliwe będzie rozpoczęcie pierwszego etapu prac polegającego na termomodernizacji… » więcej 2022-09-08, godz. 21:15 Archeolodzy pracujący w opolskiej katedrze dotarli do krypty Jana Dobrego. Są także szczątki mężczyzn Badacze pracujący w opolskiej katedrze odnaleźli dokładne miejsce pochówku Jana Dobrego. Natrafili także na zagadkowe szczątki mężczyzny. A dodajmy, że… » więcej 2022-09-08, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś » więcej 2022-09-07, godz. 16:30 Zapraszamy na dzisiejszą audycję "Tak Było Naprawdę" Tym razem naszym gościem będzie Leszek Krzyżanowski harcmistrz, komendant Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej im. rtm Witolda Pileckiego i wiceprezes Opolskiego… » więcej 2022-09-07, godz. 16:15 Rowerem wokół Góry Św.Anny Pod koniec września wyruszy ostatni rajd rowerowy w ramach projektu "Połączenie Górnego Śląska z Polską". Uczestnicy w czasie rajdu na trasie Gogolin-Obrowiec… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »