Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 1 sierpnia odbyła się premiera filmu 'Walcząc…
2022-08-03, 09:00 Autor: Anna Kruszyńska

1 sierpnia odbyła się premiera filmu "Walcząca"

[fot. MKiDN / www.gov.pl]
[fot. MKiDN / www.gov.pl]
Znak Polski Walczącej ma szczególne znaczenie. Był to znak rozpoznawany przez wszystkich. Wzbudzał otuchę w Polakach, a strach w Niemcach - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas premiery filmu "Walcząca" w reż. Krzysztofa Łukaszewicza.
Film "Walcząca" jest dostępny na platformie WFDiF.
Premiera filmu odbyła się w poniedziałek w obecności powstańców warszawskich na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Podczas wydarzenia wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zaznaczył, że przede wszystkim chciał bardzo podziękować za ten film. "Bardzo się cieszę, że wciąż powstają ważne filmy. Dziwne, że dotychczas nie było filmu o tym znaku (Polski Walczącej – PAP)" - podkreślił.


"Wszyscy wiemy, jak ważne było Powstanie Warszawskie. Polska jest z tego powstania i dzięki temu powstaniu” – powiedział szef MKiDN. "Ten znak ma szczególne znaczenie, dlatego że po pierwsze był to znak, który łączył, znak rozpoznawany przez wszystkich. Był to znak, który wzbudzał otuchę w Polakach, a strach w Niemcach" - wyjaśnił.


Szef resortu kultury zaznaczył ponadto, że "był także drugi, bardzo istotny wymiar tego znaku". "On mówił o najważniejszych wartościach, mówił o walce, żeby mogła przetrwać Polska i mogły trwać wspólnoty narodowe" - wyjaśnił.


Gliński podkreślił, że "nigdy nie można zapominać o tym, że niepodległość, wolność, demokracja, wspaniały czas, jaki ma w tej chwili wolna Polska, nie jest za darmo". Zaznaczył również, że znak Polski Walczącej "hierarchizował wartości, nie relatywizował, ale wskazywał, co jest najważniejsze". "Wszyscy razem mamy obowiązek walczyć w każdym czasie, co pokazuje wojna na Ukrainie" - powiedział szef MKiDN.


Film "Walcząca" to fabularyzowany dokument opowiadający o znaku Polski Walczącej – symbolu, który do dziś jest najbardziej rozpoznawalnym znakiem definiującym polskość. Przenosi widza do Polski okupowanej przez hitlerowskie Niemcy, gdzie panuje niewyobrażalny terror. W odpowiedzi na wszechobecne ekspozycje niemieckich znaków zwycięstwa, Biuro Propagandy i Informacji ZWZ-AK ogłosiło konkurs na zaprojektowanie znaku - symbolu polskiego oporu i walki z okupantem. Konkurs, przeprowadzony wiosną 1942 r. wygrała związana z harcerskim ruchem oporu Anna Smoleńska.


Autorami scenariusza filmu "Walcząca" są Andrzej Gładkowski i Krzysztof Łukaszewicz. Zdjęcia zrealizował Michał Góral, scenografię - Ewa Skoczkowska, zaś kierownictwo produkcji objęła - Anna Wojdat. Film został sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego a jego producentem jest WFDiF.

Zobacz także

2024-04-20, godz. 21:32 Słuchowisko Teatru Polskiego Radia o getcie warszawskim Na 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim Teatr Polskiego Radia i Teatr Żydowski przygotowały wspólne słuchowisko. To radiowy spektakl "Zdążyć… » więcej 2024-04-20, godz. 20:50 Nowe brytyjskie muzeum opowiada historię polskich lotników Zdjęcia, mapy, ordery, dzienniki, ekwipunek, opisy w dwóch językach i nagrania wideo - to wszystko opowiada historię polskich lotników, służących podczas… » więcej 2024-04-20, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 20 kwietnia » więcej 2024-04-19, godz. 19:45 Uroczystość w hołdzie powstańcom getta warszawskiego W Warszawie uczczono żydowskich bojowników, którzy 19 kwietnia 1943 roku rozpoczęli powstanie w getcie. Akcja kierowana przez żydowskie podziemne formacje… » więcej 2024-04-19, godz. 13:00 Do polskich kin wchodzi "Przysięga Ireny" - historia Polki Ireny Gut, która z narażeniem życia ratowała Żydów W rocznicę powstania w getcie warszawskim, do polskich kin wchodzi „Przysięga Ireny”. To oparta na faktach historia polskiej pielęgniarki Ireny Gut-Opdyke… » więcej 2024-04-19, godz. 11:00 100 lat temu urodził się Tadeusz Smreczyński, lekarz, były więzień niemieckich obozów koncentracyjnych 100 lat temu, 19 kwietnia 1924 roku, urodził się Tadeusz Smreczyński, lekarz, były więzień niemieckich obozów koncentracyjnych. Świadek historii i działacz… » więcej 2024-04-19, godz. 09:00 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim 81 lat temu - 19 kwietnia 1943 roku - w warszawskim getcie wybuchło powstanie kierowane przez żydowskie podziemne formacje zbrojne. Stanowiło odpowiedź na… » więcej 2024-04-19, godz. 02:21 Kalendarium historyczne 19 kwietnia » więcej 2024-04-18, godz. 16:15 Na Zamku Królewskim obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków Spotkania i debaty w kręgu osób zaangażowanych w prace na rzecz ratowania dziedzictwa kulturowe. Na Zamku Królewskim w Warszawie odbywają się obchody Międzynarodowego… » więcej 2024-04-18, godz. 16:00 Sylwia Chutnik o bojowniczkach z warszawskiego getta 19 kwietnia minie 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »