Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Muzeum Auschwitz wydało album z okazji 75. rocznicy…
2022-07-04, 11:02 Autor: Marek Szafrański / PAP

Muzeum Auschwitz wydało album z okazji 75. rocznicy powstania

[fot. Muzeum Auschwitz-Birkenau]
[fot. Muzeum Auschwitz-Birkenau]
Ukazał się album fotograficzny ilustrujący wydarzenia z 75-letniej historii Muzeum Auschwitz. Okazją była przypadająca w lipcu rocznicy powstania instytucji – zakomunikowało Muzeum Auschwitz.

Więcej o albumie: Muzeum Auschwitz-Birkenau
Album „75 lat Muzeum i Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau” został podzielony na sześć rozdziałów: powstanie muzeum, ocalali w miejscu pamięci, zachowanie autentyzmu, edukacja i pamięć, wizyty oraz opiekunowie miejsca pamięci.


Fotografiom, ilustrującym wydarzenia z historii muzeum, towarzyszą cytaty z listów oraz wpisów do księgi pamiątkowej, głównie autorstwa liderów państw i organizacji międzynarodowych, w których podkreślono rolę i znaczenie miejsca. Album zamyka kalendarium najważniejszych wydarzeń z historii muzeum.


„75 lat to historia ludzi, bardzo konkretnych ludzi. Począwszy od osób ocalałych, które doprowadziły do utworzenia tego miejsca pamięci i kierowały nim przez pierwsze dekady, poprzez późniejszych pracowników muzeum, ludzi już – coraz bardziej – powojennych, aż po dzisiejsze pokolenie muzealników, historyków, konserwatorów, edukatorów, archiwistów, kuratorów, pracowników administracji i ochrony tego wyjątkowego na mapie świata miejsca” – napisał we wstępie dyrektor muzeum Piotr Cywiński.


Jak podkreślił, 75 lat muzeum to przede wszystkim „dzieje wzrastania świadomości, rozwoju i gruntowania pamięci o ofiarach KL Auschwitz”. „To historia odkrywana, badana, zgłębiana, rozpowszechniana i opowiadana wraz z rozwojem badań nad dokumentami, wraz z pojawianiem się coraz to nowych świadectw, wspomnień i relacji. To historia, która również wielokrotnie musiała być broniona przed różnymi zniekształceniami, zakłamaniami, rewizjonizmem i negacją” – wskazał Cywiński.


Zdaniem dyrektora, historia muzeum to zarazem "powolne, ale coraz głębsze zrozumienie – nie tylko w Europie – że nie da się poważnie analizować czasów powojennych, nie uznając za punkt zwrotny w historii ludzkości właśnie tego ludobójstwa dokonanego przez nazistowskie Niemcy na Żydach i na Romach, a także tak licznych zbrodni dokonanych na Polakach, jeńcach sowieckich i wielu innych niewinnych ludziach, deportowanych do obozu z tak licznych miejsc okupowanej Europy”.


Polsko-angielska publikacja dostępna jest w wersji elektronicznej pod adresem: www.auschwitz.org/gfx/auschwitz/userfiles/_public/2022_news/auschwitz_memorial_75.pdf.


Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.


W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Jego zadaniem jest ochrona pamięci o ofiarach niemieckiego obozu, edukacja historyczna o Auschwitz, Holokauście i prawach człowieka, a także dbałość o to, by autentyzm poobozowych pozostałości przetrwał kolejne dekady.

Zobacz także

2024-04-20, godz. 07:00 Kartka z kalendarza 20 kwietnia » więcej 2024-04-19, godz. 19:45 Uroczystość w hołdzie powstańcom getta warszawskiego W Warszawie uczczono żydowskich bojowników, którzy 19 kwietnia 1943 roku rozpoczęli powstanie w getcie. Akcja kierowana przez żydowskie podziemne formacje… » więcej 2024-04-19, godz. 13:00 Do polskich kin wchodzi "Przysięga Ireny" - historia Polki Ireny Gut, która z narażeniem życia ratowała Żydów W rocznicę powstania w getcie warszawskim, do polskich kin wchodzi „Przysięga Ireny”. To oparta na faktach historia polskiej pielęgniarki Ireny Gut-Opdyke… » więcej 2024-04-19, godz. 11:00 100 lat temu urodził się Tadeusz Smreczyński, lekarz, były więzień niemieckich obozów koncentracyjnych 100 lat temu, 19 kwietnia 1924 roku, urodził się Tadeusz Smreczyński, lekarz, były więzień niemieckich obozów koncentracyjnych. Świadek historii i działacz… » więcej 2024-04-19, godz. 09:00 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim 81 lat temu - 19 kwietnia 1943 roku - w warszawskim getcie wybuchło powstanie kierowane przez żydowskie podziemne formacje zbrojne. Stanowiło odpowiedź na… » więcej 2024-04-19, godz. 02:21 Kalendarium historyczne 19 kwietnia » więcej 2024-04-18, godz. 16:15 Na Zamku Królewskim obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków Spotkania i debaty w kręgu osób zaangażowanych w prace na rzecz ratowania dziedzictwa kulturowe. Na Zamku Królewskim w Warszawie odbywają się obchody Międzynarodowego… » więcej 2024-04-18, godz. 16:00 Sylwia Chutnik o bojowniczkach z warszawskiego getta 19 kwietnia minie 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego… » więcej 2024-04-18, godz. 11:00 80 lat temu zmarł Jan Wojciech Kiwerski "Oliwa", komendant Okręgu Wołyń AK 80 lat temu, 18 kwietnia 1944 roku, w rejonie chutoru Dobry Kraj na Wołynu zginął podpułkownik Jan Wojciech Kiwerski, pseudonim "Oliwa", oficer Armii Krajowej… » więcej 2024-04-18, godz. 09:00 170 lat temu zmarł Józef Elsner, kompozytor, nauczyciel Fryderyka Chopin 170 lat temu, 18 kwietnia 1854 roku, zmarł Józef Elsner, kompozytor, pedagog i teoretyk muzyki, nauczyciel Fryderyka Chopina. Zasłużył się jako organizator… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »