Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Archeolodzy odkryli w Kielczy pozostałości XIV-wiecznej…
2022-06-23, 09:07 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Archeolodzy odkryli w Kielczy pozostałości XIV-wiecznej wieży rycerskiej

Prace archeologiczne w Kielczy [fot. A. Pospiszyl]
Prace archeologiczne w Kielczy [fot. A. Pospiszyl]
Prace archeologiczne w Kielczy [fot. A. Pospiszyl]
Prace archeologiczne w Kielczy [fot. A. Pospiszyl]
Ślady XIV-wiecznej wieży rycerskiej odkopano w Kielczy, w gminie Zawadzkie. Archeolodzy z początkiem tygodnia rozpoczęli badania, choć wcześniej niewielkie wzniesienie, znajdujące się nieopodal kościoła, zostało przebadane georadarem. Obecnie prowadzone prace są potwierdzeniem zapisów z XIV i XV wieku, w których wymieniano rycerzy będących właścicielami terenów wokół Kielczy.

Zobacz: Galeria zdjęć
- W miejscu wykopalisk kiedyś znajdowała się wieża rycerska, w której mieszkał właściciel okolicznych ziem wraz z rodziną - mówi Radek Zdaniewicz, archeolog z Górnośląskiej Pracowni Archeologicznej. - Te wykopaliska, które tu prowadzimy, mają nam naświetlić ich codzienność, to jak mieszkali, jakich przedmiotów używali, czy byli bogaci czy raczej ubożsi. Najczęściej znajdowanymi przedmiotami na tego typu stanowiskach archeologicznych są fragmenty naczyń ceramicznych, które były używane przez właśnie tych ludzi, którzy mieszkali w tutejszym dworze wieżowym. Ale też natrafiliśmy na elementy metalowe. Są to głównie fragmenty osprzętu budowlanego, różnego rodzaju okuć, gwoździ, które kiedyś spajały konstrukcję tej wieży, a także drobne przedmioty użytkowe.

Znaleziono m.in. sprzączkę do pasa, nożyk czy osełkę. Te i inne artefakty będą poddane konserwacji i trafią do zasobów Muzeum Śląska Opolskiego. - Cieszymy się, że przyjechali do nas naukowcy i sprawdzają, co takiego tu było – mówi Jan Czanguleit, sołtys Kielczy. - To zawsze intrygowało mieszkańców. Mamy kopiec, prawdopodobnie jakieś pozostałości po gródku średniowiecznym. Zawsze była ciekawość, co tam może być. Teraz prace się rozpoczęły, więc będziemy więcej wiedzieć. Mamy plan, że w przyszłym roku, przy okazji Nocy Muzeów, zrobimy wystawę archeologiczne z tym, co tu będzie wykopane.

Prace archeologiczne w Kielczy potrwają do przyszłego tygodnia. Badania zostały dofinansowane przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Opolu.

Zobacz także

2022-08-09, godz. 12:03 Podyplomowe studia na temat korzeni totalitaryzmu w Muzeum Auschwitz Studia podyplomowe „Korzenie totalitaryzmu XX wieku: Auschwitz - Holokaust - Ludobójstwa” przeprowadzą wspólnie Uniwersytet SWPS oraz Międzynarodowe Centrum… » więcej 2022-08-09, godz. 11:00 14 lat temu wybuchła wojna w Gruzji; gruzińskie ziemie są wciąż okupowane przez Rosję W nocy z 7 na 8 sierpnia 2008 r. wybuchła wojna gruzińsko-rosyjska. Po 14 latach od jej zakończenia Rosja wciąż nie wywiązuje się z umowy o zawieszeniu… » więcej 2022-08-09, godz. 10:00 77. rocznica ataku atomowego USA na Nagasaki Podczas uroczystości z okazji 77. rocznicy ataku atomowego USA na Nagasaki mer tego japońskiego miasta zaapelował o eliminację broni jądrowej – podała… » więcej 2022-08-09, godz. 09:01 80 lat temu Niemcy zgładzili w komorze gazowej Edytę Stein 80 lat temu, 9 sierpnia 1942 r., w komorze gazowej niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau została zamordowana karmelitanka Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta… » więcej 2022-08-09, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 9 sierpnia.. » więcej 2022-08-08, godz. 12:02 Muzeum Auschwitz wydało wspomnienia byłego więźnia Aleksandra Kalczyńskiego Muzeum Auschwitz wydało wspomnienia Aleksandra Kalczyńskiego, byłego więźnia niemieckich obozów Auschwitz oraz Sachsenhausen. „To chwytająca za serce… » więcej 2022-08-08, godz. 11:00 Nowe nabytki muzeum w Jarosławiu - plan miasta z 1777 r. i teka grafik z Wielkiej Wojny O dwa wyjątkowe eksponaty: unikatowy, rękopiśmienny plan miasta z 1777 r. oraz rzadką tekę grafik pt. „Galicja 1915” autorstwa Luigiego Kasimira wzbogaciło… » więcej 2022-08-08, godz. 10:07 70 lat temu na Rakowieckiej zamordowano sześciu pilotów Wojska Polskiego 70 lat temu, 7 sierpnia 1952 r., w murach więzienia mokotowskiego rozstrzelanych zostało sześciu oficerów lotników oskarżonych o „udział w spisku mającym… » więcej 2022-08-08, godz. 09:00 Jesienią poznamy wyniki prac badawczych prowadzonych w pałacu w Rozkochowie Po tym, jak barokowy pałac w Rozkochowie 1,5 roku temu zmienił właściciela, w obiekcie cały czas prowadzone są prace badawcze. Te mają dać odpowiedź m.in… » więcej 2022-08-08, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 8 sierpnia.. » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »