Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Instytut Pileckiego upubliczni świadectwa zbrodni…
2022-05-25, 11:05 Autor: Anna Kruszyńska

Instytut Pileckiego upubliczni świadectwa zbrodni rosyjskich na Ukrainie

[fot. Instytut Pileckiego, "Wojna i Pamięć"]
[fot. Instytut Pileckiego, "Wojna i Pamięć"]
25 maja jest dniem premierowego upubliczniania świadectw zbrodni rosyjskich na Ukrainie - poinformował Instytut Pileckiego. Tego dnia Instytut Pileckiego zaprasza na międzynarodowe wydarzenie "Wojna i Pamięć" zorganizowane z okazji 74. rocznicy śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego.

Więcej na: Instytut Pileckiego
Wydarzenie odbędzie się w środę o godz. 19 w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, przy ul. Kredytowej 1.


W przesłanej PAP informacji prasowej, organizatorzy wydarzenia przypomnieli słowa rotmistrza Witolda Pileckiego, który stwierdził: "Jeśli kto z nas wyjdzie stąd z życiem (…) trudno będzie mu porozumieć się z ludźmi, którzy normalnie na ziemi przez ten czas żyli. Lecz jeśli naprawdę kto wyjdzie - obowiązkiem jego, będzie podać światu jak tu ginęli (…) ludzie… mordowani przez – ludzi".


Jak wyjaśniono, "organizując spotkanie chcieliśmy przywołać obraz Rotmistrza tak bardzo świadomego wagi, jaką mają osobiste świadectwa, że dobrowolnie udał się jako więzień do Auschwitz, po to, by złożonym potem raportem poinformować świat o Holokauście".


Powołane przez Instytut Pileckiego Centrum Lemkina zbiera naoczne świadectwa zbrodni rosyjskich dokonywanych obecnie na Ukrainie. "Upamiętnieniem Rotmistrza Instytut rozpoczyna etap publikowania zebranych świadectw, a tym samym rozpoczyna nowy etap współpracy z mediami polskimi i zagranicznymi, które żywo interesują się i oczekują informacji o owocach pracy Centrum Lemkina" - podkreślono. Poinformowano, że 25 maja jest dniem premierowego upubliczniania świadectw zbrodni rosyjskich na Ukrainie.


Zaznaczono, że "kierując wydarzenie w stronę dzisiejszego oblicza terroru - zestawiliśmy archiwalne i aktualne świadectwa jego ofiar, a do ich czytania zaprosiliśmy polskich aktorów".


Świadectwa w czasie wydarzenia czytać będą Joanna Kwiatkowska-Zduń oraz Leszek Zduń. "Mamy nadzieję, że ta forma prezentacji stworzy grunt do osobistej refleksji, jak i do szerszej debaty o roli gromadzonych i publikowanych raportów zbrodni. Zarówno w odniesieniu do potrzeby wzmacniania świadomości społecznej o ogromie krzywd, jak i w motywowaniu świata do działań paraliżujących terror" - napisano.


W czasie wydarzenia odbędzie się także debata, do której prof. Magdalena Gawin zaprosiła wicedyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia Łukasza Adamskiego, ambasadora Ukrainy w Polsce Andrija Deszczycę, a także redaktora i twórcę Ośrodka Karta Zbigniewa Gluzę, wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarzy i dyrektor Bielsat Tv Agnieszkę Romaszewską–Guzy oraz dziennikarza, publicystę, dyplomatę, członka rady Centrum Polsko- Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia Piotra Skwiecińskiego.


Jak zaznaczono, wstęp na wydarzenie jest wolny, jednak tematyka wydarzenia nie jest przeznaczona dla dzieci.

Zobacz także

2022-07-03, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 3 lipca.. » więcej 2022-07-02, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 2 lipca.. » więcej 2022-07-01, godz. 12:00 Historyczne audycje, które odbędą się w ten weekend tylko w Radiu Opole! Historyczne audycje PROGRAM NA WEEKEND SOBOTA 02.07.2022 godz. 7:20 Z historycznego punktu widzenia zaprasza Bolesław Bezeg To felieton odnoszący się do… » więcej 2022-07-01, godz. 11:07 "Herby zyskają swój dawny blask". Rusza remont bramy dziedzińca zamkowego w Brzegu Na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu szykuje się kolejny remont. Tym razem prace konserwatorskie obejmą portal bramy dziedzińca zamkowego. Odrestaurowana zostanie… » więcej 2022-07-01, godz. 10:08 Kiedyś sprzedali, dziś odkupili. Co powstanie w budynku byłego dworca PKP w Głubczycach Niszczejący od wielu lat zabytkowy dworzec kolejowy w Głubczycach wrócił do zasobów miny. Żeby zapobiec całkowitej dewastacji samorząd odkupił budynek… » więcej 2022-07-01, godz. 09:03 80 lat temu zmarł Bolesław Wieniawa-Długoszowski 80 lat temu, 1 lipca 1942 r., zmarł Bolesław Wieniawa-Długoszowski, adiutant Józefa Piłsudskiego, pierwszy kawalerzysta II Rzeczypospolitej – dyplomata… » więcej 2022-07-01, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 1 lipca.. » więcej 2022-06-30, godz. 12:15 W kwaterze Armii Krajowej na Cmentarzu Łostowickim pochowano kpt. Władysława Dobrowolskiego W środę odbyły się na Cmentarzu Łostowickim uroczystości pogrzebowe byłego żołnierza Armii Krajowej i działaczowi antykomunistycznej opozycji śp. kpt… » więcej 2022-06-30, godz. 11:04 Polska chce sprowadzić szczątki Mieczysława Pieriejasławskiego-Jałowieckiego - człowieka, który wykupił dla Polski… Choć Mieczysław Pieriejasławski-Jałowiecki - człowiek, który wykupił dla Polski Westerplatte - został nieco zapomniany, jego zasługi dla odrodzonego w… » więcej 2022-06-30, godz. 10:11 Żołnierz podziemia ppor. Henryk Wieliczko ps. Lufa spoczął na cmentarzu przy ul. Lipowej Ppor. Henryk Wieliczko ps. Lufa był całkowicie oddany sprawie niepodległości i za tę postawę zapłacił najwyższą cenę; odzyskuje należne mu miejsce… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »