Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Instytut Pileckiego upubliczni świadectwa zbrodni…
2022-05-25, 11:05 Autor: Anna Kruszyńska

Instytut Pileckiego upubliczni świadectwa zbrodni rosyjskich na Ukrainie

[fot. Instytut Pileckiego, "Wojna i Pamięć"]
[fot. Instytut Pileckiego, "Wojna i Pamięć"]
25 maja jest dniem premierowego upubliczniania świadectw zbrodni rosyjskich na Ukrainie - poinformował Instytut Pileckiego. Tego dnia Instytut Pileckiego zaprasza na międzynarodowe wydarzenie "Wojna i Pamięć" zorganizowane z okazji 74. rocznicy śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego.

Więcej na: Instytut Pileckiego
Wydarzenie odbędzie się w środę o godz. 19 w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, przy ul. Kredytowej 1.


W przesłanej PAP informacji prasowej, organizatorzy wydarzenia przypomnieli słowa rotmistrza Witolda Pileckiego, który stwierdził: "Jeśli kto z nas wyjdzie stąd z życiem (…) trudno będzie mu porozumieć się z ludźmi, którzy normalnie na ziemi przez ten czas żyli. Lecz jeśli naprawdę kto wyjdzie - obowiązkiem jego, będzie podać światu jak tu ginęli (…) ludzie… mordowani przez – ludzi".


Jak wyjaśniono, "organizując spotkanie chcieliśmy przywołać obraz Rotmistrza tak bardzo świadomego wagi, jaką mają osobiste świadectwa, że dobrowolnie udał się jako więzień do Auschwitz, po to, by złożonym potem raportem poinformować świat o Holokauście".


Powołane przez Instytut Pileckiego Centrum Lemkina zbiera naoczne świadectwa zbrodni rosyjskich dokonywanych obecnie na Ukrainie. "Upamiętnieniem Rotmistrza Instytut rozpoczyna etap publikowania zebranych świadectw, a tym samym rozpoczyna nowy etap współpracy z mediami polskimi i zagranicznymi, które żywo interesują się i oczekują informacji o owocach pracy Centrum Lemkina" - podkreślono. Poinformowano, że 25 maja jest dniem premierowego upubliczniania świadectw zbrodni rosyjskich na Ukrainie.


Zaznaczono, że "kierując wydarzenie w stronę dzisiejszego oblicza terroru - zestawiliśmy archiwalne i aktualne świadectwa jego ofiar, a do ich czytania zaprosiliśmy polskich aktorów".


Świadectwa w czasie wydarzenia czytać będą Joanna Kwiatkowska-Zduń oraz Leszek Zduń. "Mamy nadzieję, że ta forma prezentacji stworzy grunt do osobistej refleksji, jak i do szerszej debaty o roli gromadzonych i publikowanych raportów zbrodni. Zarówno w odniesieniu do potrzeby wzmacniania świadomości społecznej o ogromie krzywd, jak i w motywowaniu świata do działań paraliżujących terror" - napisano.


W czasie wydarzenia odbędzie się także debata, do której prof. Magdalena Gawin zaprosiła wicedyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia Łukasza Adamskiego, ambasadora Ukrainy w Polsce Andrija Deszczycę, a także redaktora i twórcę Ośrodka Karta Zbigniewa Gluzę, wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarzy i dyrektor Bielsat Tv Agnieszkę Romaszewską–Guzy oraz dziennikarza, publicystę, dyplomatę, członka rady Centrum Polsko- Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia Piotra Skwiecińskiego.


Jak zaznaczono, wstęp na wydarzenie jest wolny, jednak tematyka wydarzenia nie jest przeznaczona dla dzieci.

Zobacz także

2022-08-16, godz. 12:00 Portrety otwockich Żydów Wystawa malarstwa Wojciecha Cieśniewskiego „A jednak życie" przywołuje pamięć o dawnych żydowskich mieszkańcach Otwocka w 80. rocznicę wywiezienia ich… » więcej 2022-08-16, godz. 11:08 IPN powraca do śledztw w sprawie zbrodni z okresu lat 80. XX wieku w projekcie "Archiwum zbrodni" Prezes IPN Karol Nawrocki zainicjował w Kwidzynie projekt "Archiwum zbrodni", czyli podejmowania na nowo śledztw w sprawie zbrodni z okresu lat 80. XX wieku… » więcej 2022-08-16, godz. 10:04 80 lat temu Niemcy utworzyli w Brzeszczach podobóz KL Auschwitz Lokalna społeczność Brzeszcz upamiętniła 80. rocznicę utworzenia przez Niemców podobozu Jawischowitz, który należał do kompleksu KL Auschwitz. Zginęło… » więcej 2022-08-16, godz. 09:05 45 lat temu zmarł Elvis Presley. Filmy, w których grał, stały się częścią historii rock’n’rolla Dziś (16.08) mija 45 lat od śmierci Elvisa Presleya. "Filmy, w których grał, stały się częścią historii rock’n’rolla i samego Presleya. To Elvis miał… » więcej 2022-08-16, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 16 sierpnia.. » więcej 2022-08-15, godz. 08:00 Kalendarium wojny polsko-bolszewickiej 1919–1921 i porozumień pokojowych Wojna polsko-bolszewicka zwykle jest kojarzona z rokiem 1920, Bitwą Warszawską i zawartym w 1921 r. Traktatem ryskim, ustalającym wschodnią granicę Rzeczypospolitej… » więcej 2022-08-15, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 15 sierpnia.. » więcej 2022-08-15, godz. 06:00 Dziś przypada 102. rocznica Bitwy Warszawskiej. 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcia Najświętszej… Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej zostało ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, w dniach 12-15 sierpnia, stoczonej… » więcej 2022-08-14, godz. 07:00 Historyczne audycje, które odbędą się w świąteczny poniedziałek w Radiu Opole! Historyczne audycje PROGRAM ŚWIĄTECZNY Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcia NMP 102. rocznica Bitwy Warszawskiej godz. 07:05-11:00 MAMY ŚWIĘTO zaprasza… » więcej 2022-08-14, godz. 06:00 Kalendarium historyczne na dziś 14 siepnia.. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »