Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Patriotyzm jest gwarantem wolności
2022-05-23, 12:00 Autor: Marek Siudaj

Patriotyzm jest gwarantem wolności

[fot. pixabay]
[fot. pixabay]
Przez całe dekady przeciwstawiano sobie te wartości. A dziś widzimy na Ukrainie, ale i w Polsce, że to właśnie miłość ojczyzny jest tarczą przed zniewoleniem, torturami i cierpieniem bliskich – powiedział wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w poniedziałkowym numerze tygodnika "Sieci".
"(…) Ta wojna dowodzi jednoznacznie, że Rosja to mocarstwo szalenie niebezpieczne, nieprzewidywalne, za którym stoi moralne zło, gdzie nie ma żadnej etyki, moralności. To z naszego punktu widzenia pozytywna, zasadnicza zmiana, nawet jeśli ktoś wciąż udaje, że jest inaczej. Trudniej niestety o wnioski i determinację w działaniu. Widać wyraźnie, że część polityków, nawet przywódców światowych, już chce zamykać oczy na wojnę i na rosyjskie zbrodnie. Miałem honor reprezentować Polskę na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ. Twarde stanowisko prezentowały Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, oczywiście Polska jako gość. Dość ostro wypowiadała się przedstawicielka Niemiec i chciałbym wierzyć, że to zmiana trwała" – powiedział wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w poniedziałkowym numerze tygodnika "Sieci".


Dodał jednak, że pojawiały się także i głosy relatywizujące, unikające nazywania spraw po imieniu. W opinii wicepremiera Glińskiego, "to bardzo niepokoi, bo także na zachodzie Europy od początku wojny szuka się sposobów ogłoszenia, że w Kijowie panuje już spokój".


"Pozostawienie tej wojny bez konsekwencji w postaci trwałej zmiany relacji z Rosją będzie wielką przegraną cywilizacyjną, krokiem w kierunku tragicznym dla świata. Jeżeli się okaże, że wielkie i potężne państwo, mocarstwo nuklearne, jest kompletnie nieprzewidywalne, a jednocześnie kompletnie bezkarne, to trudno mówić o jakiejkolwiek stabilnej, bezpiecznej przyszłości. Rozumieją to kraje wschodniej flanki NATO i UE, zrozumiały narody anglosaskie – Wielka Brytania, a zwłaszcza Stany Zjednoczone" – stwierdził Piotr Gliński.


Ocenił, że fakt, iż USA zachowały przewagę wojskową i technologiczną, że mają wolę działania, jest jedną z najlepszych wiadomości w tym trudnym czasie.


"Przez całe dekady przeciwstawiano patriotyzm wolności. A dziś widzimy na Ukrainie, ale i w Polsce, że to właśnie patriotyzm jest gwarantem wolności, tarczą przed zniewoleniem, torturami i cierpieniem bliskich. Siła tego ukraińskiego przykładu – obrona Mariupola, Kijowa, ciężkie walki w Donbasie, historia związana z Wyspą Węży i odprawieniem ruskiego okrętu wojennego – zrobiła na świecie wielkie wrażenie. Mądre narody już wyciągają z tego wnioski, a my powinniśmy to zrobić szczególnie" – stwierdził wicepremier Gliński w wywiadzie opublikowanym w najnowszym numerze tygodnika "Sieci".

Zobacz także

2022-07-01, godz. 10:08 Kiedyś sprzedali, dziś odkupili. Co powstanie w budynku byłego dworca PKP w Głubczycach Niszczejący od wielu lat zabytkowy dworzec kolejowy w Głubczycach wrócił do zasobów miny. Żeby zapobiec całkowitej dewastacji samorząd odkupił budynek… » więcej 2022-07-01, godz. 09:03 80 lat temu zmarł Bolesław Wieniawa-Długoszowski 80 lat temu, 1 lipca 1942 r., zmarł Bolesław Wieniawa-Długoszowski, adiutant Józefa Piłsudskiego, pierwszy kawalerzysta II Rzeczypospolitej – dyplomata… » więcej 2022-07-01, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 1 lipca.. » więcej 2022-06-30, godz. 12:15 W kwaterze Armii Krajowej na Cmentarzu Łostowickim pochowano kpt. Władysława Dobrowolskiego W środę odbyły się na Cmentarzu Łostowickim uroczystości pogrzebowe byłego żołnierza Armii Krajowej i działaczowi antykomunistycznej opozycji śp. kpt… » więcej 2022-06-30, godz. 11:04 Polska chce sprowadzić szczątki Mieczysława Pieriejasławskiego-Jałowieckiego - człowieka, który wykupił dla Polski… Choć Mieczysław Pieriejasławski-Jałowiecki - człowiek, który wykupił dla Polski Westerplatte - został nieco zapomniany, jego zasługi dla odrodzonego w… » więcej 2022-06-30, godz. 10:11 Żołnierz podziemia ppor. Henryk Wieliczko ps. Lufa spoczął na cmentarzu przy ul. Lipowej Ppor. Henryk Wieliczko ps. Lufa był całkowicie oddany sprawie niepodległości i za tę postawę zapłacił najwyższą cenę; odzyskuje należne mu miejsce… » więcej 2022-06-30, godz. 09:01 100 lat temu urodził się Miron Białoszewski "Miron - największy polski poeta prywatny" - napisała o Mironie Białoszewskim prof. Maria Janion. 30 czerwca mija 100 lat od urodzin autora "Obrotów rzeczy"… » więcej 2022-06-30, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 30 czerwca.. » więcej 2022-06-29, godz. 12:00 Zapraszamy na dzisiejszą audycję "Tak Było Naprawdę" Zapraszamy na audycję "Tak Było Naprawdę", tj. środa 29.06 o godz. 22:05, na antenie głównej Radia Opole. » więcej 2022-06-29, godz. 11:08 W Poznaniu upamiętniono 66. rocznicę Poznańskiego Czerwca '56 66. rocznicę Poznańskiego Czerwca '56 uczczono we wtorek w Poznaniu. 28 czerwca 1956 r. rozpoczęła się walka poznańskich robotników o Boga, wolność, prawo… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »