Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Wystawa ze 'śląskim Kopciuszkiem' w tle
2022-05-23, 11:03 Autor: Marek Szczepanik

Wystawa ze "śląskim Kopciuszkiem" w tle

Joanna hrabina von Schaffgotsch z domu Gryzik w wieku 17 lat "śląski Kopciuszek" [źródło: www.dladziedzictwa.org]
Joanna hrabina von Schaffgotsch z domu Gryzik w wieku 17 lat "śląski Kopciuszek" [źródło: www.dladziedzictwa.org]
Dzięki materiałom Archiwów Państwowych w Opolu w kościele w Kopicach otwarto wystawę poświęconą historii tej świątyni oraz kościoła w Więcmierzycach. Wśród dokumentów nie zabrakło historii o "śląskim Kopciuszku" - Joannie hrabinie von Schaffgotsch.

Więcej o "śląskim Kopciuszku": Zamek Kopice
Wystawa w kopickim kościele przypomina historię dwóch położonych w sąsiedztwie świątyń - XIX wiecznego kościoła w Kopicach i pochodzącego z pierwszej połowy XVII wieku kościoła w Więcmierzycach.


Wśród udostępnionych przez opolski oddział Archiwów Państwowych dokumentów znajdują się m.in. kroniki parafialne, wykaz proboszczów z Kopic z lat 1661-1836, zachowane projekty kościołów w Kopicach i informacje o samej budowie świątyni, którą sfinansował hrabia Friedrich Wilhelm von Siersdorpff (ówczesny właściciel Kopic i patron kościoła), gmina (2,4 tysiąca talarów) oraz dominium (ponad 30 tys. talarów). Jak zaznaczono w dokumentach, podczas budowy kościoła nie wydarzył się żaden nieszczęśliwy wypadek.


Zgodnie z kroniką parafii w Kopicach obecne organy, z herbem hrabiego von Francken-Siersdorpff, były dziełem słynnego - jak wskazano - organmistrza Müllera z Wrocławia. Ich budowa zakończyła się w 1823 r., a wartość instrumentu oszacowano na 3000 talarów. Hrabia Fedor von Siersdorpff postanowił umieścić na organach herb, ponieważ z powodu oporu mieszkańców Kopic wobec finansowania budowy kościoła, zdecydował o zwiększeniu swojej składki i samodzielnym ufundowaniu organów dla nowego kościoła.


Od 1859 r. aż do zakończenia II wojny światowej patronat nad kościołem sprawowała rodzina von Schaffgotsch. Nabycie dóbr kopickich związane jest z historią Joanny hrabiny von Schaffgotsch z domu Gryzik, zwaną też śląskim Kopciuszkiem. Joanna Gryzik urodziła się w 1842 roku w biednej rodzinie. Gdy zmarł jej ojciec, matka oddała 3-letnią córkę pod opiekę służącej Karola Goduli - jednego z najbogatszych mieszkańców Górnego Śląska. Jak wspominają kroniki, oszpecony w wyniku napadu bogacz sam stronił od ludzi i budził powszechny lęk, będąc nawet podejrzewanym o paktowanie z diabłem.


"Ścieżki ubogiej sieroty i budzącego grozę starca w pewnym momencie się przecięły. Szczerość i brak lęku ze strony Joanny ujęły Godulę do tego stopnia, że nie tylko zaopiekował się dzieckiem, ale przepisał jej cały swój – szacowany na 2 miliony talarów – majątek. W ten sposób mając 6 lat, w dniu śmierci Karola Goduli (6 lipca 1848 r.) stała się właścicielką między innymi 4 kopalń galmanu, 6 kopalń węgla, 4 majątków ziemskich w Szombierkach-Orzegowie, Bobrku, Bujakowie i Chudowie-Paniówkach. Po śmierci Goduli, Joannę - z uwagi na jej bezpieczeństwo - wywieziono do Wrocławia, gdzie najpierw w klasztorze urszulanek, a potem w willi Schefflera, jej opiekuna, ukrywała się przed krewnymi Karola Goduli, pobierając jednocześnie nauki. Wtedy też poznała Hansa Ulricha von Schaffgotsch, swojego przyszłego męża. Przed ślubem w 1858 r. otrzymała z rąk króla Fryderyka Wilhelma IV nobilitację, zmieniając nazwisko na Gryzik von Schomberg-Godula" - przypominają autorzy wystawy.


Kilka miesięcy po nobilitacji, 15 listopada 1858 r. w Bytomiu zawarła związek małżeński z Hansem Ulrichem, potomkiem jednego z najznamienitszych rodów górnośląskich. Rok później, za pośrednictwem swoich prawnych opiekunów (pełnoletność i możliwość dysponowania majątkiem osiągnęła w 1865 r.), Joanna nabyła dobra w Kopicach, należące wcześniej do rodziny von Francken-Siersdorpff. Pałac w Kopicach, po przebudowie za czasów Joanny, był jedną z najwspanialszych rezydencji Górnego Śląska. Joanna nie zapomniała, skąd się wywodziła. Wraz ze swoim mężem byli fundatorami szkół, szpitali, ochronek, kościołów i kaplic. Do końca życia Joanna wspierała ubogich, szczególnie sieroty i samotne matki. Hrabina von Schaffgotsch zmarła nad ranem 21 czerwca 1910 r. w swoim pałacu w Kopicach. Spoczywa wraz ze swoim mężem we wzniesionym w II poł. XIX w. mauzoleum na placu kościelnym.

Zobacz także

2022-07-07, godz. 11:06 W Galerii Kordegarda otwarto wystawę „Utracone / Odzyskane z kolekcji wrocławskich” Utracone podczas wojny obrazy: „Most Augusta w Dreźnie” Gotthardta Kuehla oraz „Marchijskie wrzosowisko” Karla Kaysera-Eichberga, niedawno odzyskane przez… » więcej 2022-07-07, godz. 10:02 Koniec góry Petaina, słynnego francuskiego marszałka, a potem hitlerowskiego kolaboranta Góra Petaina, tak nazywał się do niedawna szczyt na pograniczu prowincji Alberta i Kolumbia Brytyjska. Zmienił nazwę dzięki uporowi wspinaczy, którzy uważali… » więcej 2022-07-07, godz. 09:30 Komisja łączności z Polakami za granicą potępiła zniszczenie kwatery żołnierzy AK w Mikuliszkach Sejmowa komisja ds. łączności z Polakami za granicą przyjęła w środę stanowisko, w którym potępiła zniszczenie kwatery żołnierzy AK w Mikuliszkach… » więcej 2022-07-07, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 7 lipca.. » więcej 2022-07-06, godz. 13:00 Ćwierć wieku mija od Powodzi Tysiąclecia - zobacz archiwalne zdjęcia, posłuchaj dziś magazynu reporterów To już 25 lat. Ćwierć wieku mija od Powodzi Tysiąclecia, która w lipcu 1997 roku dotknęła południową i zachodnią Polskę, a także Czechy, wschodnie… » więcej 2022-07-06, godz. 12:00 Zapraszamy na dzisiejszą audycję "Tak Było Naprawdę" Zapraszamy na audycję "Tak Było Naprawdę", tj. środa 06.07 o godz. 22:05, na antenie głównej Radia Opole. » więcej 2022-07-06, godz. 11:01 82 lata temu zmarł Dawid Wongczewski; pierwsza znana z nazwiska ofiara Auschwitz 6 lipca 1940 r. na wolność wydostał się z Auschwitz więzień Tadeusz Wiejowski. Była to pierwsza ucieczka z obozu. Niemcy zarządzili po niej apel. Trwał… » więcej 2022-07-06, godz. 10:12 100 lat temu zmarła bł. Maria Teresa Ledóchowska, nazywana Matką Afryki 100 lat temu, 6 lipca 1922 r., zmarła bł. Maria Teresa Ledóchowska, nazwana Matką Afryki, choć jej stopa nigdy nie stanęła na tym kontynencie. Hrabianka… » więcej 2022-07-06, godz. 09:45 40 lat temu Radio „Solidarność” nadało pierwszą audycję dla mieszkańców Krakowa 40 lat temu, 6 lipca 1982 r. po raz pierwszy w eterze pojawiła się audycja Radia „Solidarność” w Krakowie. Z inicjatywy kilku małopolskich opozycjonistów… » więcej 2022-07-06, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 6 lipca.. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »