Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Niesamowita historia bez precedensu, czyli jak kupowano…
2022-05-23, 10:10 Autor: Katarzyna Plewnia

Niesamowita historia bez precedensu, czyli jak kupowano skarby Württembergów z Pokoju

Prezentacja skarbów rodziny Württembergów w MŚO w Opolu [fot. Katarzyna Zawadzka]
Prezentacja skarbów rodziny Württembergów w MŚO w Opolu [fot. Katarzyna Zawadzka]
O kulisach aukcji i rzeczach podarowanych przez potomków rodu Württembergów mówił w Radiu Opole Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego. Samorząd województwa finansował kupno przedmiotów, które trafiły już do Muzeum Śląska Opolskiego.
- Historia jest niesamowita i bez precedensu - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego o zakupieniu przez samorząd regionu przedmiotów pochodzących od rodu Württembergów, dawnych właścicieli Pokoju (pow. namysłowski). Skrzynie z przedmiotami wywiezionymi jeszcze przed II wojną światową przetrwały kilkadziesiąt lat nienaruszone, a teraz trafiły na aukcję - mówił wicemarszałek.

- Od wielkich mebli po właśnie biżuterię - trafiło to do takiego dość prestiżowego domu aukcyjnego. No i jak dowiedzieliśmy się, że będzie taka możliwość, że to, co kiedyś było tutaj - na Śląsku Opolskim - będzie można chociaż jakąś część zakupić, to za pośrednictwem Muzeum Śląska Opolskiego zdecydowaliśmy, że przystępujemy do tej aukcji.

- Jako samorząd województwa przekazaliśmy 116 tys. zł., gmina Pokój 15 tys. zł., trochę środków przekazali także prywatni sponsorzy i pani dyrektor muzeum z tym workiem pieniędzy pojechała na aukcję, na którą trafiła w sumie połowa przedmiotów z całej kolekcji - wystawiono je za 600 tys. euro, a sprzedały się za ponad 2 mln euro - dodał gość Radia Opole.

- Księżna, która również brała udział w licytacji i widziała, jak walczymy o każdą filiżaneczkę, kubeczek, pierścionek, wiedząc, że jesteśmy stąd, ze Śląska Opolskiego, że to jest muzeum regionalne, gdzie wcześniej ten pałac stał, postanowiła w goście dobrej woli przekazać na rzecz Muzeum Śląska Opolskiego wszystko to, co nie zostało wystawione na aukcję i stąd ten tir. Bo to, co kupiliśmy, zmieściło się w jednym busie, a to, czym zostaliśmy obdarowani, to jest jeden wielki tir, który jest już na miejscu - dodał.

- To, co podczas aukcji udało się zakupić, już można oglądać w Muzeum Śląska Opolskiego - dodał Zbigniew Kubalańca.

Zobacz także

2022-07-07, godz. 11:06 W Galerii Kordegarda otwarto wystawę „Utracone / Odzyskane z kolekcji wrocławskich” Utracone podczas wojny obrazy: „Most Augusta w Dreźnie” Gotthardta Kuehla oraz „Marchijskie wrzosowisko” Karla Kaysera-Eichberga, niedawno odzyskane przez… » więcej 2022-07-07, godz. 10:02 Koniec góry Petaina, słynnego francuskiego marszałka, a potem hitlerowskiego kolaboranta Góra Petaina, tak nazywał się do niedawna szczyt na pograniczu prowincji Alberta i Kolumbia Brytyjska. Zmienił nazwę dzięki uporowi wspinaczy, którzy uważali… » więcej 2022-07-07, godz. 09:30 Komisja łączności z Polakami za granicą potępiła zniszczenie kwatery żołnierzy AK w Mikuliszkach Sejmowa komisja ds. łączności z Polakami za granicą przyjęła w środę stanowisko, w którym potępiła zniszczenie kwatery żołnierzy AK w Mikuliszkach… » więcej 2022-07-07, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 7 lipca.. » więcej 2022-07-06, godz. 13:00 Ćwierć wieku mija od Powodzi Tysiąclecia - zobacz archiwalne zdjęcia, posłuchaj dziś magazynu reporterów To już 25 lat. Ćwierć wieku mija od Powodzi Tysiąclecia, która w lipcu 1997 roku dotknęła południową i zachodnią Polskę, a także Czechy, wschodnie… » więcej 2022-07-06, godz. 12:00 Zapraszamy na dzisiejszą audycję "Tak Było Naprawdę" Zapraszamy na audycję "Tak Było Naprawdę", tj. środa 06.07 o godz. 22:05, na antenie głównej Radia Opole. » więcej 2022-07-06, godz. 11:01 82 lata temu zmarł Dawid Wongczewski; pierwsza znana z nazwiska ofiara Auschwitz 6 lipca 1940 r. na wolność wydostał się z Auschwitz więzień Tadeusz Wiejowski. Była to pierwsza ucieczka z obozu. Niemcy zarządzili po niej apel. Trwał… » więcej 2022-07-06, godz. 10:12 100 lat temu zmarła bł. Maria Teresa Ledóchowska, nazywana Matką Afryki 100 lat temu, 6 lipca 1922 r., zmarła bł. Maria Teresa Ledóchowska, nazwana Matką Afryki, choć jej stopa nigdy nie stanęła na tym kontynencie. Hrabianka… » więcej 2022-07-06, godz. 09:45 40 lat temu Radio „Solidarność” nadało pierwszą audycję dla mieszkańców Krakowa 40 lat temu, 6 lipca 1982 r. po raz pierwszy w eterze pojawiła się audycja Radia „Solidarność” w Krakowie. Z inicjatywy kilku małopolskich opozycjonistów… » więcej 2022-07-06, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 6 lipca.. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »