Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » W filharmonii muzyczna podróż w czasy dwudziestolecia…
2022-01-26, 12:05 Autor: Marcin Rynkiewicz

W filharmonii muzyczna podróż w czasy dwudziestolecia międzywojennego

W filharmonii muzyczna podróż w czasy dwudziestolecia międzywojennego
W filharmonii muzyczna podróż w czasy dwudziestolecia międzywojennego
Niezapomniane piosenki Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego i Adama Astona złoża się na niedzielny (30 stycznia br.), okolicznościowy koncert w Filharmonii Gorzowskiej. Będzie on jednym z wydarzeń w ramach obchodzonego tego dnia w Gorzowie Wlkp. Dnia Pamięci i Pojednania.

Więcej na Filharmonia Gorzowska
Jak poinformowała we wtorek rzeczniczka Filharmonii Gorzowskiej Urszula Śliwińska, podczas koncertu gorzowianie będą mieli okazje uczcić ten ważny dla miasta dzień przy dźwiękach muzyki dwudziestolecia międzywojennego.


„W tym roku zaprosimy na sentymentalne spotkanie z piosenką dwudziestolecia międzywojennego - epoki, w której piosenka, jak chyba już nigdy potem, najbardziej zbliżyła się do wielkiej sztuki. W kawiarniach przedwojennej Warszawy i Berlina rozbrzmiewały wówczas małe arcydzieła, które wzruszają i zachwycają swym pięknem do dziś” – powiedziała dyr. Filharmonii Gorzowskiej Joanna Pisarewicz.


W części artystycznej koncertu zabrzmią polskie szlagiery Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego i Adama Astona oraz niemieckich artystów sprzeciwiających się dyktaturze narodowego socjalizmu: Kurta Weilla i Bertolda Brechta.


Na scenie wystąpi Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej pod batutą Przemysława Fiugajskiego, a także znakomici soliści: Bożena Bujnicka (sopran) i Przemysław Borys (tenor).


Koncert pt. „Muzyka ci nie da zapomnieć” poprowadzi dziennikarz i recenzent muzyczny, związany z Programem I Polskiego Radia – Paweł Sztompke. Początek w niedzielę (30 stycznia br.), o godz. 17.


Obchodzony w Gorzowie Wlkp. 30 stycznia Dzień Pamięci i Pojednania to wydarzenie będące efektem wspólnej inicjatywy podjętej 27 lat temu przez władze samorządowe miasta i dawnych mieszkańców niemieckiego Landsberga (przedwojenna nazwa Gorzowa - PAP).


Mottem przewodnim święta jest wzajemne przypomnienie i zrozumienie historii, a także pielęgnowanie przyjaznych relacji pomiędzy obecnymi i dawnymi mieszkańcami miasta.


Tegoroczny program Dnia Pamięci i Pojednania został przygotowany z uwzględnieniem obowiązujących obostrzeń. Nie zabraknie jednak stałych elementów święta, takich jak złożenie symbolicznych wiązanek kwiatów czy uderzenia w samo południe, w Dzwon Pokoju na placu Grunwaldzkim. (PAP)


Autor: Marcin Rynkiewicz

Zobacz także

2024-04-25, godz. 13:00 Na Zamku Królewskim gala finałowa projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań” Dwuminutowe etiudy filmowe, nagrodzone w ramach projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań”, opowiadają o bohaterskiej "Ince", poszukiwaniach lokalnych… » więcej 2024-04-25, godz. 11:00 Białoruś: z budynku Nowego zamku w Grodnie usunięto tablicę upamiętniającą T. Kościuszkę W Grodnie, w zachodniej części Białorusi, z budynku Nowego Zamku na rozkaz władz została usunięta tablica upamiętniająca Tadeusza Kościuszkę. Tablicę… » więcej 2024-04-25, godz. 10:00 Dwa samoloty "TS-11 Iskra" trafiły do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie Dwa samoloty "TS-11 Iskra" trafiły do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. To zwieńczenie kilkuletnich starań o pozyskanie tych eksponatów. Podpisano umowy… » więcej 2024-04-25, godz. 09:00 Włochy: Święto Wyzwolenia Dziś (25.04) we Włoszech z udziałem najwyższych władz państwowych obchodzony jest Dzień Wyzwolenia spod nazizmu i faszyzmu. Święto ustanowiono w rocznicę… » więcej 2024-04-25, godz. 08:00 Uczczono pamięć ofiar niemieckiego obozu pracy w Pustkowie W 80. rocznicę likwidacji niemieckiego obozu pracy przymusowej w Pustkowie, uczczono pamięć zamordowanych tam więźniów. Uroczystości patriotyczno-religijne… » więcej 2024-04-25, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 25 kwietnia » więcej 2024-04-24, godz. 15:00 Dzień Solidarności z Narodem Ormiańskim 24 kwietnia przypada Dzień Pamięci o Ludobójstwie Ormian, ormiańskie święto narodowe obchodzone zarówno w Armenii, jak i w ośrodkach diaspory ormiańskiej… » więcej 2024-04-24, godz. 13:00 Kończy się nabór do Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku Do końca dnia można zgłaszać projekty do 17. Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku. Muzeum Historii Polski czeka na zgłoszenia organizatorów najciekawszych… » więcej 2024-04-24, godz. 11:31 Dziś w Muzeum na Rakowieckiej premiera sztuki „Przez ścianę” Historia miłości Wiesławy Pajdak i Jerzego Śmiechowskiego - więźniów mokotowskiej katowni UB stała się inspiracją sztuki teatralnej „Przez ścianę”… » więcej 2024-04-24, godz. 11:00 Spotkanie z cyklu "Twarze Opola" przy Minorytów 3 „Krasne, Starobielsk, Kazachstan… Pamięć o wojennej apokalipsie” – pod takim tytułem już w najbliższy czwartek (25.04) w siedzibie Centralnego Muzeum… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »