Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » MHP udostępniło wystawę internetową #MojaPam…
2022-01-25, 12:05 Autor: Anna Kruszyńska

MHP udostępniło wystawę internetową #MojaPamiątka

MHP udostępniło wystawę internetową #MojaPamiątka
MHP udostępniło wystawę internetową #MojaPamiątka
Muzeum Historii Polski udostępniło wystawę internetową „#MojaPamiątka”, na której można zobaczyć m.in. legitymację wojskową uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, decyzję o internowaniu w stanie wojennym jednego z działaczy Solidarności czy powojenną korespondencję z ocalonymi z Holokaustu.

Więcej na #MojaPamiątka


Wystawa stanowi podsumowanie akcji społecznej zainicjowanej w 2020 r. przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Była ona skierowana do osób po 60. roku życia i zachęcała do podzielenia się swoimi wspomnieniami. Punktem wyjścia opowieści miało być było zdjęcie, dokument lub film wideo z domowego archiwum. Prace mogły być przygotowane w formie pamiętnika, rejestracji wideo, wpisu na blogu lub w kanale w mediach społecznościowych.


Jak poinformowało Muzeum Historii Polski, w ramach akcji zostało nadesłanych kilkaset relacji i wspomnień. Zespół ekspertów stworzył z nich wystawę – opowieść o losach polskich rodzin w czasach wojny i pokoju.


„Otrzymaliśmy niemal 400 prac oraz wiele towarzyszących wspomnieniom pamiątek z domowych archiwów. W rozmowach telefonicznych usłyszeliśmy dużo wzruszających historii rodzinnych” – powiedziała Gabriela Sierocińska-Dec, koordynatorka akcji społecznej #MojaPamiątka, cytowana w informacji przesłanej PAP. „Wiele prac jest bardzo obszernych i często poruszają one wiele wątków, zarówno tych rodzinnych, jak i tych z historii Polski” - dodała.


Wirtualna wystawa #MojaPamiątka prezentuje najciekawsze prace nadesłane do Muzeum. Pokazane zostały one w porządku chronologicznym. Najstarsze z rodzinnych opowieści sięgają początków XIX wieku, a te najnowsze dotyczą schyłku PRL. Poszczególne okresy polskiej historii, z którymi nierozerwalnie wiążą się losy polskich rodzin, zostały umieszczone na osi czasu po lewej stronie ekranu. Można więc zwiedzać wystawę po kolei lub wybrać konkretny okres. Przy każdej z prezentowanych pamiątek znajduje się krótki opis, który można rozwinąć, aby dowiedzieć się więcej o bohaterach opowieści, przeczytać fragmenty nadesłanych prac, obejrzeć dodatkowe fotografie, a także pobrać całą pracę w pliku PDF.


Niektóre z nadesłanych prac opowiadały o losach kilku pokoleń lub o wydarzeniach odnoszących się do różnych okresów w historii. W takich sytuacjach na dole strony zostały zamieszczone odsyłacze do innej pamiątki pochodzącej z tego samego źródła, by odbiorca mógł prześledzić wcześniejsze i późniejsze losy danej rodziny. Część prac została także zaprezentowana nie na osi czasu, lecz w zakładce „Dodatkowe materiały” znajdującej się na górnym pasku. Można je pobrać w formie plików PDF.


Wśród pamiątek można zobaczyć m.in. legitymację wojskową uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, decyzję o internowaniu w stanie wojennym jednego z działaczy Solidarności czy powojenną korespondencję z ocalonymi z Holokaustu, a także ślubne fotografie, zdjęcia z dzieciństwa i młodości, listy i dokumenty czy nawet świadectwo obowiązkowego szczepienia przeciw ospie prawdziwej, której epidemia nawiedziła Wrocław latem 1963 roku.


Jedną z pamiątek jest Miś z Warszawy. Elżbieta Czechowicz w swoich wspomnieniach opowiedziała o trudnym dzieciństwie w powojennej Łodzi. „Czteroosobowa rodzina zajmowała niewielki pokój bez zaplecza sanitarnego. Ojciec, przedwojenny urzędnik pracujący w Radzie Narodowej w Łodzi, bezskutecznie próbował poprawić warunki życia rodziny. Kierownik Wydziału Lokalowego powiedział mu, że musi zapisać się do partii, aby uzyskać przydział na większy lokal. Dopiero po jedenastu latach, w 1957 roku, udało im się przeprowadzić do własnego mieszkania. Pewnego dnia dziewczynkę spotkała niespodzianka – tata przyniósł jej zabawkę podarowaną przez znajomą z pracy. Miś należał do jej córki, która zginęła podczas oblężenia Warszawy w 1939 roku” – tak Elżbieta Czechowicz opisywała historię niedźwiadka.


Projekt został objęty honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Organizatorami są Muzeum Historii Polski we współpracy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)

Zobacz także

2022-05-25, godz. 12:03 Zapraszamy na dzisiejszą audycję "Tak Było Naprawdę" Zapraszamy na audycję "Tak Było Naprawdę", tj. środa 25.05 o godz. 22:05, na antenie głównej Radia Opole. » więcej 2022-05-25, godz. 11:05 Instytut Pileckiego upubliczni świadectwa zbrodni rosyjskich na Ukrainie 25 maja jest dniem premierowego upubliczniania świadectw zbrodni rosyjskich na Ukrainie - poinformował Instytut Pileckiego. Tego dnia Instytut Pileckiego zaprasza… » więcej 2022-05-25, godz. 10:00 IPN zainaugurował nową odsłonę projektu Archiwum Pełne Pamięci [FILM] Prezes IPN dr Karol Nawrocki podczas konferencji prasowej na Stadionie Narodowym zaprezentował nową odsłonę przedsięwzięcia Archiwum Pełne Pamięci. Jego… » więcej 2022-05-25, godz. 09:10 74. rocznica śmierci Rotmistrza Pileckiego, koncert „W hołdzie Rotmistrzowi” Dzisiaj o 21.30 – w godzinę śmierci Witolda Pileckiego, zamordowanego z wyroku komunistycznego sądu w więzieniu na warszawskim Mokotowie – w całym kraju… » więcej 2022-05-25, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 25 maja.. » więcej 2022-05-24, godz. 12:02 Kolejna budowla Twierdzy Modlin jest zabytkiem Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego budynek Prochowni nr 197, wzniesiony w I poł… » więcej 2022-05-24, godz. 11:14 „Nazistowscy miliarderzy. Czarna historia najbogatszych niemieckich dynastii”, którzy nie zostali rozliczeni.. Autor książki „Nazistowscy miliarderzy. Czarna historia najbogatszych niemieckich dynastii” David de Jong powiedział w wywiadzie dla holenderskiego dziennika… » więcej 2022-05-24, godz. 10:07 45 lat temu rozpoczął się protest głodowy w warszawskim kościele św. Marcina 45 lat temu, 24 maja 1977 r., w warszawskim kościele św. Marcina rozpoczęła się głodówka członków Komitetu Obrony Robotników w obronie więzionych przez… » więcej 2022-05-24, godz. 09:09 W Muzeum Architektury wystawa poświęcona twórczości Hansa Poelziga Wystawę poświęconą życiu i twórczości Hansa Poelziga, związanego z Wrocławiem jednego z najważniejszych architektów XX w., będzie można od czwartku… » więcej 2022-05-24, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 24 maja.. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »