Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Marszałek Sejmu ogłosiła III konkurs 'Polskie…
2022-01-21, 11:28 Autor: Katarzyna Krzykowska, Anna Kruszyńska

Marszałek Sejmu ogłosiła III konkurs "Polskie serce pękło. Katyń 1940"; zgłoszenia do 11 marca

"Polskie serce pękło. Katyń 1940" [www.gov.pl]
"Polskie serce pękło. Katyń 1940" [www.gov.pl]
Konkurs "Polskie serce pękło. Katyń 1940" to znakomita forma do tego, aby upowszechniać prawdę o Katyniu - powiedziała w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek, ogłaszając III konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Prace można przesyłać do 11 marca.

Szczegóły konkursu : Polskie serce pękło KATYŃ 1940
Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Sejmie Witek przypomniała, że ubiegłoroczny konkurs wzbudził zainteresowanie kilku tysięcy osób. "Wpłynęło prawie 4 tys. znakomitych prac" - podkreśliła. Dodała, że to pięciokrotnie więcej niż w pierwszym konkursie. "To nas zachęciło, aby ten konkurs kontynuować" - powiedziała.


Zwróciła uwagę na to, że "wszystkie nadesłane prace pokazały, że młodzież ma olbrzymią wiedzę na temat Katynia, a także jest bardzo zaangażowana, zainteresowana, ma w sobie dużą dawkę patriotyzmu, chce o tym wiedzieć i mówić". Witek oceniła także, że ten konkurs "to znakomita forma do tego, aby upowszechniać prawdę o Katyniu, ponieważ niestety do dzisiaj jeszcze w obiegu publicznym pojawiają się przekazy, które potwierdzają kłamstwo katyńskie".


Prace należy przesłać do Sejmu do 11 marca. Marszałek Sejmu wyjaśniła, że "dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych mamy trzy kategorie – plastyczną, literacką, a także tekst piosenki". Wyjaśniła także, że jeśli chodzi o studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych "obowiązuje tylko i wyłącznie jedna praca – konspekt lekcji dotyczącej Katynia".


Witek zachęciła młodzież szkół ponadpodstawowych oraz studentów, aby zainteresowali się tym konkursem. "Nagrody są naprawdę bardzo atrakcyjne. Postaramy się także, aby wzorem ubiegłego roku, finał i ogłoszenie wyników tego konkursy również przebiegało w takiej formie, abyśmy mogli się spotkać bezpośrednio z uczestnikami konkursu" – podkreśliła.


Marszałek Sejmu zaznaczyła, że "w tym roku w składzie komisji konkursowej znajdą się znakomici profesorowie, którzy będą te prace oceniali". "Liczę na to, że poziom tych prac będzie jeszcze wyższy, niż ten w ubiegłym roku" - dodała.


Podziękowała wszystkim, którzy weszli do komitetu organizacyjnego - z prezydentem Andrzejem Dudą na jego czele. "W komitecie znajduje się także wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, minister spraw wewnętrznych i administracji, minister obrony narodowej, minister edukacji i nauki, a także prezes IPN" – dodała Witek.


Konkurs "Polskie serce pękło. Katyń 1940", skierowany jest do młodzieży uczącej się w szkołach ponadpodstawowych oraz studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych i ma na celu upamiętnienie Zbrodni Katyńskiej.


Przeprowadzany jest w czterech kategoriach – plastycznej, literackiej, tekst piosenki oraz scenariusz lekcji.


W kategorii plastycznej zadaniem uczestnika jest wykonanie projektu medalu (awers i rewers) na temat "Katyń – Pamiętamy". W kategorii literackiej uczestnik pisze pracę na zadany temat: "Etos ofiar Zbrodni Katyńskiej w odniesieniu do współczesności". W dwóch pozostałych kategoriach zadaniem uczestnika konkursu jest - odpowiednio - przygotowanie tekstu piosenki poświęconej Zbrodni Katyńskiej i napisanie scenariusza lekcji na temat "Katyń - Pamiętamy".


Uczniowie szkół ponadpodstawowych mogą złożyć jedną pracę w każdej z trzech kategorii: plastyczna, literacka oraz tekst piosenki. Z kolei studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych mogą złożyć wyłącznie jedną pracę w kategorii: scenariusz lekcji.


Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., NKWD - policja polityczna ZSRS - wymordowała blisko 22 tys. obywateli RP. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych - oficerów służby czynnej i rezerwy, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej, KOP, straży więziennej - z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRR wschodniej części Polski.


Jeńców z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska - w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa - w Kalininie (dzisiejszy Twer, pochowani w Miednoje). Egzekucje więźniów przeprowadzano w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu.


11 kwietnia 1943 r. niemiecka Agencja Transocean poinformowała o "odkryciu masowego grobu ze zwłokami 3 tys. oficerów polskich" w Katyniu, a dwa dni później informacje te ogłoszono oficjalnie na konferencji w Berlinie.
(PAP)


autor: Katarzyna Krzykowska, Anna Kruszyńska

Zobacz także

2022-05-20, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 20 maja.. » więcej 2022-05-19, godz. 12:08 Senat za ustanowieniem Narodowego Dnia Powstań Śląskich Senat poparł w środę ustawę o ustanowieniu 20 czerwca Narodowym Dniem Powstań Śląskich. To święto państwowe ma upamiętniać trzy zrywy z lat 1919–1921… » więcej 2022-05-19, godz. 11:12 Elitarny grób sprzed 1,5 tys. lat odkryli archeolodzy w Berenike (Egipt) Siedem skulonych szkieletów, położonych w kilku warstwach, znajdowało się w monumentalnym grobowcu sprzed 1,5 tys. lat. Byli to przedstawiciele elity portowego… » więcej 2022-05-19, godz. 10:23 Skarby rodziny Württembergów już są w Muzeum Śląska Opolskiego Zakupione na zagranicznej aukcji skarby rodziny Württembergów zostały (18.05) po raz pierwszy zaprezentowane przez Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Przedmioty… » więcej 2022-05-19, godz. 09:01 Weterani 2. Korpusu Polskiego oddali hołd swojemu dowódcy i poległym kolegom Ducha oddaliśmy Bogu, ciało Włochom, a serce naszej ojczyźnie - mówią weterani 2. Korpusu Polskiego, którzy 18 maja 1944 r. zdobyli Monte Cassino. Weterani… » więcej 2022-05-19, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 19 maja.. » więcej 2022-05-18, godz. 12:01 Zapraszamy na dzisiejszą audycję "Tak Było Naprawdę" Zapraszamy na dzisiejszą audycję "Tak Było Naprawdę", tj. środa 18.05 o godz. 22:05, na antenie głównej Radia Opole. » więcej 2022-05-18, godz. 11:04 Historyk Roger Moorhouse o Grupie Ładosia w ramach Polish Heritage Days Dzieje Grupy Ładosia - polskich dyplomatów w Szwajcarii, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów przed Holokaustem - przybliżył we wtorek wieczorem… » więcej 2022-05-18, godz. 10:20 25 lat koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Brzegu Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Brzegu obchodzi swoje 25-lecie. Wczoraj (17.05) na Zamku Piastów Śląskich odbyła się jubileuszowa… » więcej 2022-05-18, godz. 09:02 230 lat temu rozpoczęła się wojna w obronie Konstytucji 3 maja 230 lat temu, 18 maja 1792 r., licząca prawie 100 tys. żołnierzy rosyjska armia przekroczyła granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając interwencję pod hasłami… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »