Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Muzeum Narodowe przedstawiło plany wystawiennicze…
2022-01-19, 12:06 Autor: Agata Tomczyńska

Muzeum Narodowe przedstawiło plany wystawiennicze na 2022 rok

Wrocław [pixabay.com]
Wrocław [pixabay.com]
Wystawa ukazująca związki królewskiej rodziny Sobieskich ze Śląskiem, prezentacja szkła projektu Eryki i Jana Drostów, a także ekspozycja poświęcona ewolucji i różnorodności kolażu to niektóre z planów wystawienniczych Muzeum Narodowego we Wrocławiu w 2022 r.

Wejdź na Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Zobacz HISTORIA BUDYNKU MUZEUM NARODOWEGO WE WROCŁAWIU

Podsumowując miniony rok dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu dr hab. Piotr Oszczanowski podkreślił, że mimo wielu trudności i ograniczeń wynikających z pandemii wszystkie cztery oddziały MNWr odwiedziło łącznie ponad 254 tys. osób. "To ćwierć miliona gości, którzy, mimo obowiązujących przepisów sanitarnych i limitów, wyrazili wolę, chęć i potrzebę obcowania z muzeum. Mówię to z tym większą dumą i satysfakcją, gdyż dopiero od lipca dane nam było ponownie udostępnić dla zwiedzających Panoramę Racławicką. To, że udało nam się w tych ekstremalnie trudnych warunkach z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem zakończyć ten wyjątkowo skomplikowany remont, postrzegam jako jeden z największych sukcesów muzeum" – mówił.


Dyrektor zwrócił też uwagę, że w 2021 roku Muzeum Narodowe otrzymało najwyższe z możliwych wyróżnień za działalność wystawienniczą. W Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla prezentowana w Pawilonie Czterech Kopuł wystawa "Willmann. Opus magnum" uznana została za najlepszą wystawę czasową roku 2020 w Polsce. "Odnieśliśmy też niekwestionowany sukces w obszarze wydawniczym, wszak publikacja autorstwa pani dyrektor dr Barbary Banaś poświęcona twórczości Eryki i Jana Drostów nagrodzona została Piórem Fredry za najlepszą edytorsko książkę roku" – wskazał.


Oszczanowski przypomniał też, że w ubiegłym roku muzeum kontynuowało procedurę zmiany podległości i od 1 lutego stanie się instytucją samodzielnie prowadzoną przez MKiDN. "Tym sposobem spełniliśmy marzenie mojego poprzednika Mariusza Hermansdorfera. 30 lat zabiegaliśmy o to, aby Muzeum Narodowe we Wrocławiu, jeśli chodzi o swój status, rangę i możliwości było na tym samym poziomie co Muzeum Narodowe w Warszawie, Krakowie, Kielcach, Poznaniu, czy dzisiaj również w Lublinie. To rzeczywiście się lada moment spełni" – dodał.


"Z tą samą determinacją i optymizmem wkroczyliśmy w rok bieżący, również ze świadomością, że nie będzie to ani czas łatwy ani okoliczności nie będą do końca sprzyjające. Tegoroczny program będzie jednak w dalszym ciągu niezwykle ambitny. Jednocześnie już w tym roku będziemy pracować nad programem, który czeka nas w roku 2023 dlatego, że będziemy wówczas obchodzić 75-lecie naszego muzeum. Jest już pewną tradycją, że zawsze na okoliczność tak okrągłych rocznic MNWr przygotowuje szczególne wystawy" - zapowiedział dyrektor.


Jedną z pierwszych ekspozycji, które będzie można zobaczyć w tym roku we wrocławskim muzeum będzie "Madonna i książę. Sobiescy na Śląsku". Pokazane zostaną na niej pamiątki związane z obecnością na Śląsku synów Jana III Sobieskiego, m.in. ołtarzyki z figurkami z kości słoniowej przypisywane Berniniemu oraz tak zwana Madonna Sobieskich – dzieło, które na co dzień znajduje się w jednym z ołtarzy bocznych wrocławskiej katedry i po raz pierwszy zostanie zaprezentowane na wystawie muzealnej. Zwiedzający zobaczą też zabytki z dawnych kolekcji lwowskich, które po II wojnie światowej trafiły do Wrocławia. Ekspozycję będzie można oglądać od 15 marca w gmachu głównym.


26 kwietnia otwarta zostanie z kolei wystawa prezentująca dorobek jednego z najciekawszych tandemów projektanckich w powojennej historii wzornictwa szkła - Eryki i Jana Drostów. "Ich nowatorskie działania projektowe uczyniły ze szkła prasowanego nowoczesne i pełne wyrazu naczynia codziennego użytku. Wiele lat po wygaśnięciu pieców hutniczych w Ząbkowicach, szkła te wciąż używane są w polskich domach, jednocześnie przeżywając renesans na rynkach aukcyjnych i w środowiskach kolekcjonerskich, osiągając często zawrotną wartość" – czytamy w zapowiedzi ekspozycji.


W czerwcu natomiast zaplanowano wystawę "Nowoczesna ceramika", na której pokazane zostaną wyroby fabryki R.M. Krause w Świdnicy działającej w latach 1882–1932. Świdnicka fabryka ceramiki, słynęła z naczyń użytkowych i dekoracyjnych wykonanych z fajansu delikatnego wykonanego techniką odlewania w formie. Były to m.in. rozmaitej wielkości wazony, pojemniki, patery, plakiety i ozdobne figurki, a także zastawa stołowa.


W lipcu odwiedzający wrocławskie muzeum będą mogli zobaczyć wystawę "Żelazny Świat. Zabytki ślusarskie – zamki, klucze, kłódki, skrzynie... ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu". Pokazane zostaną m.in. późnogotyckie klucze z kościoła św. Elżbiety, klucz do zamka z epoki Wikingów, czy kłódka i klamka z warsztatu Jaroslava Vonki.


Jesienią Muzeum Narodowe po raz pierwszy zorganizuje wystawę, której kuratorstwo powierzy w całości edukatorom. Ekspozycja pod roboczym tytułem "Wiwat muzeum!" będzie podkreśleniem roli edukatorów w dzisiejszej praktyce muzealnej.


Do końca sierpnia w Pawilonie Czterech Kopuł – oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu prezentowana będzie wystawa "Abakanowicz. Totalna", którą zwiedzający mogą oglądać od połowy grudnia ubiegłego roku. To największa całościowa prezentacja znajdującego się w zbiorach MNWr dorobku artystycznego tej światowej sławy polskiej artystki współczesnej. "Stwierdziliśmy, że tego typu wystawa, która wymagała od nas sporych nakładów logistycznych – część wystawy stałej została rozmontowana po to, aby godnie pokazać prace Magdaleny Abakanowicz – powinna potrwać dłużej. Zależało nam, aby również turyści, którzy, mam nadzieję, odwiedzą nas latem, mogli tą ekspozycję zobaczyć" – tłumaczyła Iwona Bigos, kierowniczka Pawilonu Czterech Kopuł.


W październiku natomiast zaplanowano tu wystawę "Collage – klejone światy", będącą próbą pokazania ewolucji oraz różnorodności kolażu, który przez lata był i nadal jest używany przez artystów do rozmaitych celów. Na wystawie będzie można zobaczyć powstałe na przestrzeni ostatnich 150 lat prace wybitnych polskich i zagranicznych artystów, reprezentujące wszystkie dziedziny sztuki.


Z kolei wśród planów Muzeum Etnograficznego znalazła się m.in. prezentacja twórczości Piotra Rogalińskiego – współczesnego artysty, rzeźbiarza, muzyka i autora scenografii teatralnych, który inspiruje się dawną twórczością ludową. Artysta przetwarzając materiały z drugiego obiegu, przede wszystkim używane dawniej na wsi drewno, tworzy wielopostaciowe i ruchome instalacje opowiadające o losie człowieka wpisanym w otaczającą naturę. (PAP)


Autorka: Agata Tomczyńska

Zobacz także

2024-04-19, godz. 13:00 Do polskich kin wchodzi "Przysięga Ireny" - historia Polki Ireny Gut, która z narażeniem życia ratowała Żydów W rocznicę powstania w getcie warszawskim, do polskich kin wchodzi „Przysięga Ireny”. To oparta na faktach historia polskiej pielęgniarki Ireny Gut-Opdyke… » więcej 2024-04-19, godz. 11:00 100 lat temu urodził się Tadeusz Smreczyński, lekarz, były więzień niemieckich obozów koncentracyjnych 100 lat temu, 19 kwietnia 1924 roku, urodził się Tadeusz Smreczyński, lekarz, były więzień niemieckich obozów koncentracyjnych. Świadek historii i działacz… » więcej 2024-04-19, godz. 09:00 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim 81 lat temu - 19 kwietnia 1943 roku - w warszawskim getcie wybuchło powstanie kierowane przez żydowskie podziemne formacje zbrojne. Stanowiło odpowiedź na… » więcej 2024-04-19, godz. 02:21 Kalendarium historyczne 19 kwietnia » więcej 2024-04-18, godz. 16:15 Na Zamku Królewskim obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków Spotkania i debaty w kręgu osób zaangażowanych w prace na rzecz ratowania dziedzictwa kulturowe. Na Zamku Królewskim w Warszawie odbywają się obchody Międzynarodowego… » więcej 2024-04-18, godz. 16:00 Sylwia Chutnik o bojowniczkach z warszawskiego getta 19 kwietnia minie 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego… » więcej 2024-04-18, godz. 11:00 80 lat temu zmarł Jan Wojciech Kiwerski "Oliwa", komendant Okręgu Wołyń AK 80 lat temu, 18 kwietnia 1944 roku, w rejonie chutoru Dobry Kraj na Wołynu zginął podpułkownik Jan Wojciech Kiwerski, pseudonim "Oliwa", oficer Armii Krajowej… » więcej 2024-04-18, godz. 09:00 170 lat temu zmarł Józef Elsner, kompozytor, nauczyciel Fryderyka Chopin 170 lat temu, 18 kwietnia 1854 roku, zmarł Józef Elsner, kompozytor, pedagog i teoretyk muzyki, nauczyciel Fryderyka Chopina. Zasłużył się jako organizator… » więcej 2024-04-18, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 18 kwietnia » więcej 2024-04-17, godz. 15:00 Fotografie z getta w Muzeum Warszawy W Muzeum Warszawy będzie można oglądać wystawę "Świadectwa z getta warszawskiego". Gabinet pod tą samą nazwą stanie się częścią wystawy głównej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »