Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Salezjanie z Czerwińska nad Wisłą planują utworzenie…
2022-01-11, 09:26 Autor: PAP

Salezjanie z Czerwińska nad Wisłą planują utworzenie ścieżki historycznej

Książę Konrad I mazowiecki potwierdza immunitet opactwa w Czerwińsku [www.wikipedia.pl]
Książę Konrad I mazowiecki potwierdza immunitet opactwa w Czerwińsku [www.wikipedia.pl]
Salezjanie z Czerwińska nad Wisłą, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, planują utworzenie ścieżki historycznej opowiadającej o księżach z tego zgromadzenia, którzy odegrali ważną rolę w dziejach Towarzystwa św. Franciszka Salezego oraz Polski, jak np. prymas kard. August Hlond.
Projekt „Czerwińsk - Miejsce pamięci kształtujące tożsamość narodową i patriotyczną”, który powstał przede wszystkim z myślą o młodych ludziach, „przybliży sylwetki wybitnych księży salezjanów, którzy poprzez swoją działalność zapisali się na kartach historii +małej Ojczyzny+, ale też całej Polski” - podkreślono w komunikacie Kurii Diecezjalnej Płockiej.


Jak zapowiedziano, przypomnienie postaci wybitnych salezjanów rozpocznie przygotowania do 100-lecia ich pobytu w Czerwińsku nad Wisłą, które przypadnie w 2023 r. „Koncepcja projektu opiera się na stworzeniu w przestrzeni nadwiślańskiej przyrody ścieżki historycznej z kamiennymi posągami, nawiązującymi do konkretnej postaci czy wydarzenia” - opisano. „Chodzi o pierwsze lata po odzyskaniu niepodległości, okres międzywojenny, czas okupacji hitlerowskiej, czas reżimu komunistycznego” - wyjaśniono.


W ten sposób salezjanie z Czerwińska nad Wisłą chcą upamiętnić m.in. kard. Augusta Hlonda, prymasa odradzającej się Polski, abp Antoniego Baraniaka, który był aresztowany i torturowany przez służby komunistyczne, a także bł. ks. Józefa Kowalskiego, męczennika z Auschwitz i kompozytora ks. Antoniego Hlonda-Chlondowskiego.


Salezjanie przypomną też ks. Leona Musielaka, który przeżył sowiecki obóz w Kozielsku, ks. Franciszka Harazima - twórcę misterium Męki Pańskiej, które do dzisiaj odtwarzane jest w czerwińskim sanktuarium, zabitego w Auschwitz i ks. Idziego Ogiermana Mańskiego - kompozytora, organistę, dyrygenta i chórmistrza.


„Czerwińska ścieżka historyczna prowadzić będzie do kopca Kościuszki, usypanego w 1929 r. przez mieszkańców, by upamiętnić odzyskanie niepodległości. Na tym szczególnym szlaku pamięci zostanie uwieczniona polska tożsamość patriotyczna i narodowa” - podkreślono.


W informacji wspomniano także, że budowa ścieżki „Czerwińsk - Miejsce pamięci kształtujące tożsamość narodową i patriotyczną” możliwa jest dzięki Instytutowi Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego Fundusz Patriotyczny - edycja 2021 „Wolność po polsku”.


Opactwo w Czerwińsku nad Wisłą powstało w XII w. z inicjatywy biskupa płockiego Aleksandra z Malonne. W jego romańskim kościele jest pochodzący z początku XVII w. obraz Matki Bożej Czerwińskiej – Matki Bożej Pocieszenia. Przed obrazem tym w 1647 r. król Władysław IV uprosił powrót do zdrowia, pozostawiając dziękczynne wotum z napisem: „Bliski śmierci – zdrowie otrzymał”. Od 1923 r. tamtejszym klasztorem opiekuje się Towarzystwo św. Franciszka Salezego.


W 2014 r. w czerwińskim opactwie powrócono, przede wszystkim z myślą o pielgrzymach z całej Polski, do tradycji wystawiania misterium pasyjnego „Męka Pańska”, autorstwa ks. Franciszka Harazima, które zaprezentowano po raz pierwszy 8 marca 1931 r. w Krakowie. Autor przedstawienia był profesorem tamtejszego Salezjańskiego Instytutu Teologicznego. Po wybuchu II wojny światowej ks. Harazim został aresztowany przez niemieckie władze okupacyjne - z krakowskiego więzienia Montelupich trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie został zamordowany w czerwcu 1941 r.


Po II wojnie światowej misterium „Męka Pańska” przeniesiono z Krakowa do Czerwińska nad Wisłą. Spektakl wystawiono tam w 1949 r. oraz w latach 1958-60. Powodem przerw i ostatecznie wstrzymania przedstawień była komunistyczna cenzura. Wystawianie misterium zostało wznowione w 1975 r. Spektakl, w którym aktorami byli wówczas nowicjusze salezjańscy, odbywający w czerwińskim klasztorze formację zakonną, był pokazywany do 2006 r., gdy tradycja wystawiania misterium na pewien czas wygasła po przeniesieniu nowicjatu salezjańskiego.


Z kolei w 2015 r. w czerwińskim opactwie otwarto muzeum poświęcone prymasowi kard. Augustowi Hlondowi - to pierwsza w Polsce tego typu stała ekspozycja. Na wystawie mieszczącej się w jednej z sal klasztoru i zaaranżowanej na gabinet zgromadzono kilkadziesiąt eksponatów, przede wszystkim osobistych pamiątek po prymasie, w tym biurko, przy którym pracował wraz z oryginalnym wyposażeniem. (PAP)

Zobacz także

2024-03-22, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 22 marca » więcej 2024-03-21, godz. 15:00 Bęben z historią - Instrumenty muzyczne, rzeźby i maski pochodzące niemal z całego świata można podziwiać w nyskim… Tytuł wystawy to „Sztuka i instrumenty etniczne. Kolekcja rzeźby drewnianej Violetty i Leszka Dylik”. Ekspozycja cieszy się dużą popularnością wśród… » więcej 2024-03-21, godz. 13:00 44 lata temu Walenty Badylak podpalił się w proteście przeciwko kłamstwu katyńskiemu 44 lata temu, 21 marca 1980 roku, Walenty Badylak, były żołnierz Armii Krajowej, pseudonim "Szymon", emerytowany piekarz, dokonał aktu samospalenia na krakowskim… » więcej 2024-03-21, godz. 11:15 Uroczystości pogrzebowe zidentyfikowanego przez IPN Władysława Guzdka ps. "Wilk" W kościele Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Czechowicach-Dziedzicach odbywają (11:00) się uroczystości pogrzebowe odnalezionego i zidentyfikowanego… » więcej 2024-03-21, godz. 11:00 Nagrody wydawnictwa IPN przyznane Sygnety wydawnictwa Instytutu Pamięci Narodowej dla najlepszych książek wydanych w ubiegłym roku rozdane. Nagroda ma na celu docenienie autorów, którzy publikują… » więcej 2024-03-21, godz. 09:00 Uroczystości pogrzebowe Stanisława Marciniaka - żołnierza Batalionów Chłopskich, AK i ZWZ Wczoraj (20.03) w południe w kościele św. Wawrzyńca w Rogóźnie (Rogóźno 21), Ludwin odbyły się uroczystości pogrzebowe Stanisława Marciniaka pseudonim… » więcej 2024-03-21, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 21 marca » więcej 2024-03-20, godz. 15:00 Apel Pamięci 24 żołnierzy Związku Walki Zbrojnej AK Uroczysty apel poświęcony pamięci 24 żołnierzy Związku Walki Zbrojnej AK zamordowanych przez hitlerowskiego okupanta odbędzie się w Cieszynie w woj. … » więcej 2024-03-20, godz. 13:00 Premiera filmu Pawła Woldana "Rakowiecka 37. Historia więzienia i aresztu śledczego Warszawa-Mokotów" [DŹWIĘK] O więziennych losach polskich patriotów, którzy ginęli z rąk stalinowskich oprawców opowiada nowo powstały film „Rakowiecka 37. Historia więzienia i… » więcej 2024-03-20, godz. 11:00 129 lat temu urodził się generał August Fieldorf "Nil", dowódca Kedywu AK 129 lat temu, 20 marca 1895 roku, urodził się generał August Emil Fieldorf "Nil", organizator i dowódca Kedywu Armii Krajowej, jeden z najbardziej zasłużonych… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »