Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » W Londynie wystawiono spektakl 'Paszporty życia'…
2021-12-03, 11:21 Autor: Bartłomiej Niedziński

W Londynie wystawiono spektakl "Paszporty życia" o Grupie Ładosia (W. Brytania)

Aleksander Ładoś [http://audiovis.nac.gov.pl]
Aleksander Ładoś [http://audiovis.nac.gov.pl]
Spektakl "Paszporty życia" opowiadający o Grupie Ładosia - polskich dyplomatach i ich żydowskich współpracownikach, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów przed Holokaustem - wystawiono w czwartek wieczorem w Teatrze Instytutu Królewskiego w Londynie.
Dyplomaci należący do Grupy Ładosia, nazywanej też Grupą Berneńską, pod kierownictwem Aleksandra Ładosia, działając w polskim poselstwie w Bernie we współpracy z działaczami organizacji żydowskich, ratowali Żydów w okupowanej Europie poprzez wystawianie im fałszywych paszportów państw Ameryki Łacińskiej. Paszporty te chroniły posiadaczy przed wywózką do niemieckich obozów zagłady. Ich właścicieli kierowano do obozów internowania, gdzie pewna część z nich doczekała końca wojny. Szacuje się, że członkowie Grupy Ładosia wystawili 8-10 tys. takich fałszywych paszportów.


Przedstawienie zorganizowane zostało przez Fundację Hatikva, która zajmuje się promocją polsko-żydowskiego dziedzictwa narodowego, przy współpracy z Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie i ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Adama Mickiewicza. Spektakl według scenariusza Rafała Zięby wyreżyserował Marek Pasieczny, a muzykę do niego skomponował Marcin Werner. W rolę Aleksandra Ładosia wcielił się Piotr Adamczyk.


Spektaklowi towarzyszyła wystawa, na której na 17 planszach przedstawiono dzieje Żydów w czasie II wojny światowej oraz działalność Grupy Ładosia, a dzień wcześniej odbyła się debata na temat podjętych przez nią działań, w której wzięli udział brytyjski historyk Roger Moorhouse, architekt, publicysta i były poseł Czesław Bielecki, publicysta dziennika "Israel Hayom" Eldad Beck oraz radny londyńskiej dzielnicy Hackney Simche Steinberger - Żyd, którego przodkowie pochodzili z Polski.


Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)


bjn/ sp/

Zobacz także

2022-01-26, godz. 12:05 W filharmonii muzyczna podróż w czasy dwudziestolecia międzywojennego Niezapomniane piosenki Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego i Adama Astona złoża się na niedzielny (30 stycznia br.), okolicznościowy koncert w Filharmonii… » więcej 2022-01-26, godz. 11:24 Pamięć o powstaniu wielkopolskim 1918-1919 w międzywojniu – nowa wystawa w Poznaniu Jak międzywojenna Polska pamiętała o powstaniu wielkopolskim przekonać się można od środy na Starym Rynku w Poznaniu dzięki wystawie przygotowanej przez… » więcej 2022-01-26, godz. 10:52 50-letnie magnetofony i radia można zobaczyć w gorzowskiej galerii "Kredens" Stare magnetofony szpulowe, gramofony oraz radia lampowe i tranzystorowe są prezentowane obecnie przez galerię "Kredens" w Gorzowie Śląskim. » więcej 2022-01-26, godz. 09:40 Otwarto plenerową wystawę IPN pt. „Pokolenia Baczyńskiego” We wtorek na pl. Jana Kochanowskiego w Lublinie otwarto wystawę pt. „Pokolenia Baczyńskiego”, która przedstawia wybitne postacie, które urodziły się… » więcej 2022-01-26, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 26 stycznia.. » więcej 2022-01-25, godz. 12:05 MHP udostępniło wystawę internetową #MojaPamiątka Muzeum Historii Polski udostępniło wystawę internetową „#MojaPamiątka”, na której można zobaczyć m.in. legitymację wojskową uczestnika wojny polsko-bolszewickiej… » więcej 2022-01-25, godz. 11:22 Ukazała się książka poświęcona ucieczkom Polaków z obozu Auschwitz Ukazała się książka „Nas nie złamią. Jak Polacy uciekali z Auschwitz” pióra Mirosława Krzyszkowskiego i Bogdana Wasztyla. To rzecz o bohaterstwie uciekinierów… » więcej 2022-01-25, godz. 10:41 Dzisiaj 77. rocznica Marszu Śmierci z KL Stutthof We wtorek przypada 77. rocznica Marszu Śmierci z obozu koncentracyjnego Stutthof w miejscowości Sztutowo (Pomorskie). W intencji ok. 17 tysięcy ofiar tej tragedii… » więcej 2022-01-25, godz. 09:34 Dziś (25.01) premiera reportażu "Grisza. Chłopiec który przeżył”, Agnieszki Pospiszyl Grzegorz Tomaszewski miał cztery lata, gdy trafił do obozu koncentracyjnego wraz z rodzeństwem, matką i babcią. Wtedy nazywał się Grisza Żukow. Grzegorzem… » więcej 2022-01-25, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 25 stycznia.. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »