Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Kazimiera Bujwidowa patronką nowej krakowskiej …
2021-12-02, 12:15 Autor: Małgorzata Wosion

Kazimiera Bujwidowa patronką nowej krakowskiej nagrody

Kazimiera Bujwidowa [Muzeum Odona Bujwida]
Kazimiera Bujwidowa [Muzeum Odona Bujwida]
Kazimiera Bujwidowa, która na przełomie XIX i XX wieku walczyła o równouprawnienie kobiet i mężczyzn, została patronką nowej krakowskiej nagrody. Będzie ona przyznawana krakowiankom, które przełamują bariery - zdecydowali w środę radni.
Nagroda – jak zapisano w uchwale - ma być wyróżnieniem dla kobiet, które podejmują innowacyjne inicjatywy, działają na rzecz wzmacniania innych kobiet, angażują się w poprawę życia lokalnych społeczności i są inspiracją dla młodego pokolenia dziewcząt i chłopców.


"Chcemy wyróżniać nauczycielki, położne, osoby aktywizujące lokalną społeczność, terapeutki, psycholożki, które na rzecz dzieci i młodzieży wykonują ciężką tytaniczną pracę, która na co dzień nie jest dostrzegana, ale przynosi wiele dobrego" – mówiła dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w Urzędzie Miasta Elżbieta Kois-Żurek.


Prawo zgłaszania kandydatur będzie mieć każdy pełnoletni mieszkaniec miasta. Laureatki otrzymują statuetkę oraz prawo do używania znaku graficznego nagrody. Co roku wyróżnione mogą zostać w ten sposób maksymalnie cztery krakowianki.


Jak zauważył radny PiS Michał Drewnicki to pierwsza nagroda w Krakowie, która wprost dyskryminuje jedną płeć – mężczyzn. "Moim zdaniem coś jest nie tak. Jeżeli promuje się równość kobiet i mężczyzn, to dlaczego wyklucza się jedną płeć. To sprzeczność wewnętrzna. I temat do zastanowienia się" – mówił Drewnicki.


Za ustanowieniem nagrody zagłosowało 27 radnych, przeciw były dwie osoby, a siedem wstrzymało się.


Zgodnie z regulaminem w kapitule zasiądą pełnomocnik prezydenta miasta ds. polityki równościowej (przewodniczący), zastępca prezydenta ds. społecznych, reprezentantka Komisji Rady Miasta Krakowa oraz osoby wskazane przez Radę ds. Równego Traktowania, przedstawiciele środowisk akademickich, biznesowych, naukowych lub charytatywnych.


Kazimiera Bujwidowa (1867-1932) działała na rzecz równouprawnienia kobiet i mężczyzn, była jedną z prekursorek walki o prawa kobiet do studiów wyższych i stworzyła pierwsze gimnazjum dla dziewcząt z egzaminem maturalnym, Angażowała się w walkę o prawo kobiet do głosowania w wyborach powszechnych. Walczyła z analfabetyzmem, była propagatorką bezpłatnych czytelni dla dzieci i młodzieży.(PAP)


autor: Małgorzata Wosion


wos/ jann/

Zobacz także

2022-01-18, godz. 12:11 Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli objęta opieką programową Muzeum Warszawy Powstała z inicjatywy społecznego komitetu pod przewodnictwem Wandy Traczyk-Stawskiej Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli została objęta… » więcej 2022-01-18, godz. 11:46 Jedna firma zainteresowana konserwacją baraku w byłym obozie Birkenau Jedna oferta wpłynęła na przetarg, który ma wyłonić wykonawcę konserwacji jednego z drewnianych baraków na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz… » więcej 2022-01-18, godz. 10:21 Premiera filmu "Religie i wyznania Śląska Opolskiego" w MBP [ZDJĘCIA] Opolska Fundacja Filmowa przygotowuje filmy, które przybliżają nam historie i kulturę naszego regionu. Najnowsza produkcja rozpoczyna nowy cykl zatytułowany… » więcej 2022-01-18, godz. 09:19 120 lat temu ukazał się pierwszy odcinek powieści „Chłopi” 120 lat temu, 18 stycznia 1902 r., w „Tygodniku Ilustrowanym” opublikowano pierwszy odcinek powieści „Chłopi” Władysława Reymonta. To najwybitniejsze… » więcej 2022-01-18, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 18 stycznia.. » więcej 2022-01-17, godz. 12:27 Muzeum Warmii i Mazur otrzymało i pozyskało blisko tysiąc eksponatów Blisko tysiąc eksponatów otrzymało od darczyńców lub pozyskało w minionym roku Muzeum Warmii i Mazur. Najciekawsze z tych obiektów są prezentowane od niedzieli… » więcej 2022-01-17, godz. 11:36 80 lat temu z Kulmhof uciekł pierwszy znany z nazwiska więzień 16 stycznia 1942 r., z niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem (Wielkopolskie) uciekł Abram Rój, pierwszy znany z nazwiska więzień. Kulmhof… » więcej 2022-01-17, godz. 10:22 Naukowcy badają przyczynę śmierci ponad 60 jeńców wojennych z obozu na terenie Stargardu Szczecińscy naukowcy chcą ustalić przyczynę śmierci 64 osób, których szczątki odnaleziono na terenie byłego obozu jenieckiego Stalag II-D w Stargardzie… » więcej 2022-01-17, godz. 09:20 Marsze Śmierci wyruszyły 77 lat temu z niemieckiego obozu Auschwitz 77 lat temu Niemcy rozpoczęli ewakuację obozu Auschwitz i jego podobozów. Od 17 do 21 stycznia w Marszach Śmierci wyprowadzili do obozów w głębi Rzeszy… » więcej 2022-01-17, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 17 stycznia.. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »