Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Prezes IPN złożył wieniec pod Pomnikiem Katyńskim…
2021-12-02, 11:33 Autor: Andrzej Dobrowolski

Prezes IPN złożył wieniec pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City (USA)

Pomnik Katyński w Jersey City [źródło: www.sejm.gov.pl]
Pomnik Katyński w Jersey City [źródło: www.sejm.gov.pl]
Przebywający w Stanach Zjednoczonych prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki złożył w środę wieniec pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City, w stanie New Jersey. Spotkał się też z przedstawicielami Polonii.
„Pomnik jest symbolem zbrodni komunistycznej Związku Sowieckiego na polskich oficerach, jeńcach wojennych i cywilach. Z drugiej strony symbolizuje kolonialność Polski po roku 1945. Obnaża fundament kłamstwa założycielskiego Polski komunistycznej, ma zatem wiele wymiarów” – ocenił w rozmowie z PAP Nawrocki.



Jak przyznał zawsze, kiedy jest w Nowym Jorku odwiedza Pomnik Katyński. Monument, położony naprzeciw Nowego Jorku, po drugiej stronie rzeki Hudson, jest dziełem nieżyjącego już rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego.



„Stojąc w tym miejscu, w New Jersey, z pięknym widokiem na Nowy Jork, pomnik pokazuje na innym kontynencie prawdę o polskim doświadczeniu i systemie totalitarnym, jaki niósł ze sobą Związek Sowiecki” - mówił szef IPN.



Szef IPN złożył pod pomnikiem wieniec w imieniu Instytutu w towarzystwie konsula RP w Nowym Jorku Adriana Kubickiego. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP) z p.o. komendanta naczelnego Tadeuszem Antoniakiem, reprezentanci Klubów Gazety Polskiej i Komitetu Katyńsko-Smoleńskiego. Ze sztandarem przybyli Kadeci Pułaskiego.



W Nowym Jorku Nawrocki spotkał się z stałym przedstawicielem RP przy ONZ ambasadorem Krzysztofem Szczerskim. „Mamy wspólne plany” – zapowiedział”.



W nowojorskiej dzielnicy Greenpoint złożył wizytę w Instytucie Piłsudskiego. Jak przypomniał, IPN współpracuje z tą polonijną placówka od dłuższego czasu.



„Pomagamy porządkować i konserwować pokaźne i ważne dla zachowania polskiego dziedzictwa zbiory Instytutu Piłsudskiego. Rozmawialiśmy m.in. o kontynuowaniu współdziałania” – wyjaśnił Nawrocki.



W nowojorskim konsulacie prezes IPN wręczył we wtorek


wysokie odznaczenia, którymi prezydent RP Andrzej Duda uhonorował wybitnych działaczy polonijnych. Otrzymali je za zasługi w dziele przemian demokratycznych w Polsce, dla jej suwerenności oraz respektowania praw człowieka.



Za jeden z głównych celów przyjazdu do USA szef IPN uznał przygotowanie do dużego projektu edukacyjnego. Projekt jest skierowany do dzieci i młodszych odbiorców.



„Projekt jest poświęcony polskim siłom zbrojnym na Zachodzie. Mam nadzieję, że niebawem zobaczymy jego efekty” – dodał.



Mówiąc o relacjach ze społecznością polską w Ameryce, Nawrocki wyraził pragnienie ich pielęgnowania i pogłębiania. Zwrócił uwagę na potrzebę kultywowania w diasporze wiedzy o polskiej historii.



„Raczej przychodzimy z ofertą niż formułujemy oczekiwania” – zauważył.



W Waszyngtonie Nawrocki ma zaplanowane spotkanie z przedstawicielami Victims of Communism Memorial Foundation (VOC). Jest on członkiem Rady Muzeum VOC.



„Zależy mi, żeby współpracować z tą organizacją i pokazywać istotę systemu komunistycznego” - podkreślił.



Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)


ad/ jm/

Zobacz także

2024-03-26, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 26 marca » więcej 2024-03-26, godz. 01:18 Wystawa My Europianie w Muzeum Niepodległości Z okazji 455. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej i 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Muzeum Niepodległości zaprasza na wystawę „My Europianie”… » więcej 2024-03-25, godz. 13:00 Słuchowisko Teatru Polskiego Radia "To słowo" nagrodzone przez BBC za najlepsze słuchowisko europejskie Słuchowisko Teatru Polskiego Radia "To słowo" Marty Rebzdy w reżyserii Waldemara Modestowicza otrzymało nagrodę BBC Audio Drama Awards za najlepsze słuchowisko… » więcej 2024-03-25, godz. 11:00 80 lat temu miała miejsce wielka ucieczka z niemieckiego obozu jenieckiego dla lotników alianckich W nocy 25 marca 1944 r. doszło do jednej z najsłynniejszych ucieczek jenieckich w czasie II wojny światowej. 80 alianckich lotników, w tym również Polacy… » więcej 2024-03-25, godz. 09:00 Uroczystości w 80. rocznicę masakry 335 mieszkańców Rzymu w Grotach Ardeatyńskich W Rzymie odbyły się uroczystości w przypadającą w niedzielę 80. rocznicę masakry 335 mieszkańców Wiecznego Miasta, rozstrzelanych przez Niemców w Grotach… » więcej 2024-03-25, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 25 marca » więcej 2024-03-23, godz. 13:13 Markowa - rodzina Ulmów symbolem Polaków ratujących Żydów przed Zagładą W 80 lat po zbrodni w Markowej ta podkarpacka miejscowość stała się centrum pamięci o Polakach ratujących Żydów. 24 marca 1944 roku Niemcy zamordowali… » więcej 2024-03-24, godz. 11:00 230 lat temu wybuchła insurekcja kościuszkowska przeciwko Rosji i Prusom 230 lat temu, 24 marca 1794 roku, wybuchła insurekcja kościuszkowska, będąca ostatnią próbą ratowania Rzeczpospolitej. Wymierzona przeciwko dwóm zaborcom… » więcej 2024-03-24, godz. 10:00 Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką 24 marca po raz siódmy jest obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Jest to święto państwowe, przypadające… » więcej 2024-03-24, godz. 09:00 Konkurs "Póki nie jest za późno" Jeszcze tylko do 24 marca można przesyłać zgłoszenia do - organizowanego przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach – konkursu na projekt… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »