Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Mularczyk o Instytucie Strat Wojennych: to podniesienie…
2021-12-01, 08:33 Autor: Grzegorz Bruszewski

Mularczyk o Instytucie Strat Wojennych: to podniesienie sprawy reparacji na bardzo wysoki poziom polityczny

Zniszczenie Pomnika Adama Mickiewicza w Krakowie przez hitlerowców dnia 17.08.1940 r. [Fotografia z kolekcji zdjęć z II wś. Dr. Marka Tuszyńskiego, Archiwum Akt Nowych]
Zniszczenie Pomnika Adama Mickiewicza w Krakowie przez hitlerowców dnia 17.08.1940 r. [Fotografia z kolekcji zdjęć z II wś. Dr. Marka Tuszyńskiego, Archiwum Akt Nowych]
Powstanie Instytutu Strat Wojennych to podniesienie sprawy reparacji nierozwiązanej od 80 lat na bardzo wysoki poziom polityczny - mówi PAP poseł PiS, były szef sejmowego zespołu ds. reparacji Arkadiusz Mularczyk.
W wywiadzie dla niemieckiej agencji prasowej dpa premier Mateusz Morawiecki został zapytany, czy kwestia reparacji za szkody wyrządzone przez Niemcy w Polsce podczas II wojny światowej jest poza dyskusją. "Nie, ta sprawa nie jest poza dyskusją, ponieważ Polska została bardzo źle potraktowana, nie otrzymując reparacji" - powiedział premier i przypomniał o tworzeniu Instytutu Strat Wojennych imienia Jana Karskiego.


Mularczyk, który szefował sejmowemu zespołowi ds. reparacji powiedział PAP, że "bazą prac Instytutu będą kwestie dotyczące pogłębionych badań nad stratami". "Oczywiście w oparciu o wypracowany przez zespół parlamentarny materiały i publikacje" - zaznaczył. "Da nam to pewnego rodzaju formułę zintytucjonalizowanych działań. Myślę, że w dużej mierze to ułatwi prowadzenie dalszych prac, badań, publikacje, różnego rodzaju formuły rozmów, spotkań i prowadzenia w sposób zinstytucjonalizowany tej problematyki" - dodał.


Dodał, że będzie Instytutowi służył pomocą, wsparciem i kontaktami.


Premier mówił w wywiadzie dla agencji dpa, że sejmowy zespół ds. reparacji został poproszony o uzupełnienie swego raportu o dodatkowe informacje, raport ma być gotowy do lutego i przedstawiony opinii publicznej w późniejszym terminie. "Decyzja o tym, co, kiedy i jak zrobić z tym raportem, nie została jeszcze podjęta. Ale przygotowujemy wszystko, co jest potrzebne do zaprezentowania tego raportu światu" - mówił szef polskiego rządu.


Mularczyk powiedział PAP, że zespół jest w trakcie finalizacji prac nad raportem. "Z uwagi na różne okoliczności to się przedłużało" - dodał. "Raport poddany był wewnętrznym konsultacjom politycznym, merytorycznym i powinien być uzupełniony o niewielkie już elementy, jest uzupełniany i mamy nadzieję, że uda się to zakończyć na początku przyszłego roku" - powiedział poseł.


Dodał, że "kwestia publikacji jest decyzją o charakterze politycznym i to są decyzje, które są w rękach prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego, a także władz państwowych".


Mularczyk przyznał, że postrzega inicjatywę stworzenia Instytutu dwutorowo. "Pierwsza to ułatwienie w sensie proceduralnym prowadzenia prac, działań, również związanych z reparacjami, ale też usystematyzowanie, ujednolicenie i stworzenie podstawy prawnej do pogłębionych badań" - powiedział.


"Nie było dotychczas instytucji w naszym kraju, która zajmowałaby się tą tematyką, która ma wiele aspektów, w tym historyczny, polityczny i ekonomiczny" - powiedział poseł dodając, że nie dziwi się więc, iż są ataki pod adresem tej inicjatywy. "To jest podniesienie sprawy nierozwiązanej od 80 lat na bardzo wysoki poziom polityczny" - podkreślił.


Niemiecki rząd stoi na stanowisku, że sprawa reparacji jest prawnie i politycznie zamknięta.


Odnosi się to przede wszystkim do traktatu "dwa plus cztery" o konsekwencjach polityki zagranicznej zjednoczenia Niemiec z 1990 roku. W traktacie między RFN, NRD i czterema byłymi mocarstwami okupacyjnymi - USA, Związkiem Radzieckim, Francją i Wielką Brytanią - nie ma jednak wyraźnej wzmianki o reparacjach. Co więcej, wiele państw zaatakowanych i okupowanych przez nazistowskie Niemcy, takich jak Grecja i Polska, nie brało udziału w negocjacjach w tej sprawie - zaznacza agencja dpa w informacji dotyczącej wywiadu z premierem Morawieckim . (PAP)


autor: Grzegorz Bruszewski


gb/ mok/

Zobacz także

2022-01-18, godz. 11:46 Jedna firma zainteresowana konserwacją baraku w byłym obozie Birkenau Jedna oferta wpłynęła na przetarg, który ma wyłonić wykonawcę konserwacji jednego z drewnianych baraków na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz… » więcej 2022-01-18, godz. 10:21 Premiera filmu "Religie i wyznania Śląska Opolskiego" w MBP [ZDJĘCIA] Opolska Fundacja Filmowa przygotowuje filmy, które przybliżają nam historie i kulturę naszego regionu. Najnowsza produkcja rozpoczyna nowy cykl zatytułowany… » więcej 2022-01-18, godz. 09:19 120 lat temu ukazał się pierwszy odcinek powieści „Chłopi” 120 lat temu, 18 stycznia 1902 r., w „Tygodniku Ilustrowanym” opublikowano pierwszy odcinek powieści „Chłopi” Władysława Reymonta. To najwybitniejsze… » więcej 2022-01-18, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 18 stycznia.. » więcej 2022-01-17, godz. 12:27 Muzeum Warmii i Mazur otrzymało i pozyskało blisko tysiąc eksponatów Blisko tysiąc eksponatów otrzymało od darczyńców lub pozyskało w minionym roku Muzeum Warmii i Mazur. Najciekawsze z tych obiektów są prezentowane od niedzieli… » więcej 2022-01-17, godz. 11:36 80 lat temu z Kulmhof uciekł pierwszy znany z nazwiska więzień 16 stycznia 1942 r., z niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem (Wielkopolskie) uciekł Abram Rój, pierwszy znany z nazwiska więzień. Kulmhof… » więcej 2022-01-17, godz. 10:22 Naukowcy badają przyczynę śmierci ponad 60 jeńców wojennych z obozu na terenie Stargardu Szczecińscy naukowcy chcą ustalić przyczynę śmierci 64 osób, których szczątki odnaleziono na terenie byłego obozu jenieckiego Stalag II-D w Stargardzie… » więcej 2022-01-17, godz. 09:20 Marsze Śmierci wyruszyły 77 lat temu z niemieckiego obozu Auschwitz 77 lat temu Niemcy rozpoczęli ewakuację obozu Auschwitz i jego podobozów. Od 17 do 21 stycznia w Marszach Śmierci wyprowadzili do obozów w głębi Rzeszy… » więcej 2022-01-17, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 17 stycznia.. » więcej 2022-01-16, godz. 06:00 Kalendarium historyczne na dziś 16 stycznia.. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »