Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Oddajmy hołd tym, dla których niepodległość…
2021-10-25, 14:58 Autor: Anna Kruszyńska / PAP

Oddajmy hołd tym, dla których niepodległość była najświętszym nakazem.

Stanisław Mokronowski [źródło: Polona.pl]
Stanisław Mokronowski [źródło: Polona.pl]
Oddajemy hołd tym, dla których niepodległość i wolność była najświętszym nakazem - powiedział Jan Józef Kasprzyk, szef UdSKiOR, podczas uroczystości upamiętniających 227. rocznicę bitwy pod Kobyłką. "Oddajemy hołd tym, którzy dla niepodległej Rzeczypospolitej potrafili oddać swoje zdrowie i życie" – dodał.
Bitwa pod Kobyłką była ostatnią przed rzezią Pragi bitwą Insurekcji Kościuszkowskiej. Podczas uroczystości Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że "oddajemy dzisiaj hołd tym, dla których niepodległość i wolność była najświętszym nakazem". "Tym, którzy dla niepodległej Rzeczypospolitej potrafili oddać swoje zdrowie i życie" - dodał. Kasprzyk przypomniał, że "spoczywa tutaj blisko pół tysiąca żołnierzy spod znaku Orła i Pogoni, walczących z barbarzyńcami idącymi ze wschodu, z armią rosyjską".


"Nasza obecność jest dowodem na to, że pamiętamy, że nigdy nie zapomnimy. Dowodem na to, że krew, która wsiąkła w polską ziemię, stała się ziarnem, dzięki któremu odrodziła się wolna Polska i wolna Litwa" – podkreślił Jan Józef Kasprzyk.


Szef UdSKiOR zastrzegł jednak, że "lekcje płynące z historii trzeba sobie każdego dnia powtarzać i odświeżać". "Często niestety jest tak, że historia lubi się powtarzać, że historia tragiczna powtarza się ze zdwojoną siłą" – mówił podczas uroczystości.


"Musimy o tym pamiętać, a nasza obecność świadczy o tym, że pamiętamy" – zapewnił Jan Józef Kasprzyk.


Bitwa pod Kobyłką to kilkugodzinna, bohaterska walka stoczona 26 października 1794 r. pomiędzy oddziałami polskimi (dywizją gen. Jana Mayena należącą do wycofującego się w stronę Warszawy tzw. korpusu litewskiego gen. Stanisława Mokronowskiego) a wojskiem rosyjskim pod dowództwem gen. Aleksandra Suworowa. Działania zbrojne objęły swym zasięgiem okolice od kościoła Świętej Trójcy w Kobyłce, poprzez dzisiejsze dzielnice Mareta i Maciołki aż po wydmy leśne w Zielonce.


W bitwie zginęło 450 żołnierzy litewskich, a 850 dostało się do niewoli. Pomimo klęski polsko-litewskich oddziałów powstańczych bitwa pod Kobyłką radykalnie zmieniła dalsze losy wojny, ponieważ opór żołnierzy litewskich umożliwił odwrót korpusu Mokronowskiego w kierunku karczmy Mutka (dzisiejsza Zielonka) oraz późniejszą obronę Pragi.


W 200. rocznicę wybuchu Powstania Kościuszkowskiego miejscowi parafianie razem z proboszczem ks. prał. Kazimierzem Konowrockim ufundowali tablicę upamiętniającą poległych żołnierzy i powstańców litewskich. W 222. rocznicę bitwy pod Kobyłką, z inicjatywy Ambasady Republiki Litewskiej w RP, obok polskiej tablicy, została odsłonięta druga w języku litewskim. (PAP)


Autorka: Anna Kruszyńska


akr/ robs/

Zobacz także

2021-12-04, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 4 grudnia... » więcej 2021-12-03, godz. 16:00 Historyczne audycje, które odbędą się w ten weekend tylko w Radiu Opole! Zapraszamy na historyczne audycje, które odbędą się w ten weekend w Radiu Opole: SOBOTA 04.12.2021 godz. 7:20 "Z historycznego punktu widzenia" zaprasza… » więcej 2021-12-03, godz. 15:09 Zdjęcia przedstawiające powstanie z perspektywy Niemców w Muzeum Powstania Warszawskiego [FILM] 59 oryginalnych niemieckich fotografii z Powstania, które wystawiono na internetową aukcję, trafiło do Muzeum Powstania Warszawskiego. Wsiadłem w samochód… » więcej 2021-12-03, godz. 14:45 Wystawa prezentująca nowe obiekty na Liście Krajowej Programu UNESCO "Pamięć Świata" (Wrocław) Wystawę plenerową prezentującą 15 obiektów, wpisanych w tym roku na Polską Listę Krajową Programu UNESCO "Pamięć Świata", będzie można od czwartku… » więcej 2021-12-03, godz. 13:02 „Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich 2021” – podsumowanie akcji (MKiDN) W ramach akcji „Darmowy listopad” z bezpłatnej oferty korzystały grupy szkolne, dzieci i młodzież, seniorzy, a także goście indywidualni, uczestnicząc… » więcej 2021-12-03, godz. 12:19 W dawnym lwowskim kościele jezuitów zaprezentowano odnowione freski Ecksteinów W czwartek (02.12) we Lwowie odbyła się prezentacja fresków zdobiących dawny kościół jezuicki, obecnie greckokatolicką cerkiew garnizonową. Naszym obowiązkiem… » więcej 2021-12-03, godz. 11:21 W Londynie wystawiono spektakl "Paszporty życia" o Grupie Ładosia (W. Brytania) Spektakl "Paszporty życia" opowiadający o Grupie Ładosia - polskich dyplomatach i ich żydowskich współpracownikach, którzy w czasie II wojny światowej… » więcej 2021-12-03, godz. 10:06 89 lat temu w Bielsku zmarł Edmund Wojtyła, brat papieża 89. rocznica śmierci Edmunda Wojtyły, brata Karola, późniejszego papieża Jana Pawła II, przypada w sobotę. Był lekarzem. Zmarł 4 grudnia 1932 r. ratując… » więcej 2021-12-03, godz. 09:35 W styczniu końcowe wnioski, co do strat, jakie Polska poniosła w czasie II wojny światowej W styczniu będziemy mieli końcowe wnioski, co do strat, jakie Polska poniosła w wyniku niemieckiej agresji i zbrodni, które zostały dokonane w czasie II wojny… » więcej 2021-12-03, godz. 08:47 Wystawa skarbów z Wawelu od soboty w Muzeum Narodowym w Lublinie Od soboty w Muzeum Narodowym w Lublinie będzie można oglądać wystawę "Z Wawelu do Lublina. Skarby z królewskiego dworu". Będzie można zobaczyć m.in. klejnoty… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »