Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Pionierskie stanowisko do spraw dziedzictwa żydowskiego…
2021-10-25, 11:36 Autor: Marta Stańczyk / PAP

Pionierskie stanowisko do spraw dziedzictwa żydowskiego w biurze mazowieckiego konserwatora (Warszawa)

Wielka Synagoga w Łodzi [domena publiczna]
Wielka Synagoga w Łodzi [domena publiczna]
Na mocy nowego, zatwierdzonego regulaminu Urzędu Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków utworzę nowe wieloosobowe stanowisko do spraw dziedzictwa żydowskiego. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie w kraju - poinformował wojewódzki mazowiecki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki.
Mazowiecki konserwator zabytków jako pierwszy w Polsce powoła do życia nowe wieloosobowe stanowisko w swoim biurze do spraw dziedzictwa żydowskiego. "Uważam, że ochrona dziedzictwa żydowskiego wymaga specjalnej troski i nadzwyczaj wnikliwych działań konserwatorskich" - wyjaśnił konserwator.


Osoby zatrudnione na nowym stanowisku będą odpowiedzialne za przeprowadzanie kontroli w celu stwierdzenia stanu zachowania zabytków stanowiących dziedzictwo żydowskie, prowadzenie postępowań administracyjnych w tym zakresie i wydawanie pozwoleń na prowadzenie badań konserwatorskich we wspomnianych obiektach. Jak uważa prof. Lewicki, "problematyką dziedzictwa żydowskiego powinny zajmować się osoby specjalnie wykształcone w tym kierunku i bardzo kompetentne".


"Chciałbym jak najlepiej chronić wszystkie zabytki Warszawy i Mazowsza, w tym szczególnie społeczności żydowskiej, która została okrutnie doświadczona przez historię. Ochrona zabytków żydowskich jest naszą powinnością i polską racją stanu" - podkreślił mazowiecki konserwator.


To pierwsze tego typu rozwiązanie w polskich urzędach konserwatorskich. Konserwator zaznaczył, że będzie informował o jego wdrażaniu. Dodał też, że liczy na pomoc społeczników i wszystkich, którym drogie jest dziedzictwo żydowskie i wszystkie zabytki w Polsce. (PAP)


Autorka: Marta Stańczyk


mas/ lena/

Zobacz także

2021-12-03, godz. 16:00 Historyczne audycje, które odbędą się w ten weekend tylko w Radiu Opole! Zapraszamy na historyczne audycje, które odbędą się w ten weekend w Radiu Opole: SOBOTA 04.12.2021 godz. 7:20 "Z historycznego punktu widzenia" zaprasza… » więcej 2021-12-03, godz. 15:09 Zdjęcia przedstawiające powstanie z perspektywy Niemców w Muzeum Powstania Warszawskiego [FILM] 59 oryginalnych niemieckich fotografii z Powstania, które wystawiono na internetową aukcję, trafiło do Muzeum Powstania Warszawskiego. Wsiadłem w samochód… » więcej 2021-12-03, godz. 14:45 Wystawa prezentująca nowe obiekty na Liście Krajowej Programu UNESCO "Pamięć Świata" (Wrocław) Wystawę plenerową prezentującą 15 obiektów, wpisanych w tym roku na Polską Listę Krajową Programu UNESCO "Pamięć Świata", będzie można od czwartku… » więcej 2021-12-03, godz. 13:02 „Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich 2021” – podsumowanie akcji (MKiDN) W ramach akcji „Darmowy listopad” z bezpłatnej oferty korzystały grupy szkolne, dzieci i młodzież, seniorzy, a także goście indywidualni, uczestnicząc… » więcej 2021-12-03, godz. 12:19 W dawnym lwowskim kościele jezuitów zaprezentowano odnowione freski Ecksteinów W czwartek (02.12) we Lwowie odbyła się prezentacja fresków zdobiących dawny kościół jezuicki, obecnie greckokatolicką cerkiew garnizonową. Naszym obowiązkiem… » więcej 2021-12-03, godz. 11:21 W Londynie wystawiono spektakl "Paszporty życia" o Grupie Ładosia (W. Brytania) Spektakl "Paszporty życia" opowiadający o Grupie Ładosia - polskich dyplomatach i ich żydowskich współpracownikach, którzy w czasie II wojny światowej… » więcej 2021-12-03, godz. 10:06 89 lat temu w Bielsku zmarł Edmund Wojtyła, brat papieża 89. rocznica śmierci Edmunda Wojtyły, brata Karola, późniejszego papieża Jana Pawła II, przypada w sobotę. Był lekarzem. Zmarł 4 grudnia 1932 r. ratując… » więcej 2021-12-03, godz. 09:35 W styczniu końcowe wnioski, co do strat, jakie Polska poniosła w czasie II wojny światowej W styczniu będziemy mieli końcowe wnioski, co do strat, jakie Polska poniosła w wyniku niemieckiej agresji i zbrodni, które zostały dokonane w czasie II wojny… » więcej 2021-12-03, godz. 08:47 Wystawa skarbów z Wawelu od soboty w Muzeum Narodowym w Lublinie Od soboty w Muzeum Narodowym w Lublinie będzie można oglądać wystawę "Z Wawelu do Lublina. Skarby z królewskiego dworu". Będzie można zobaczyć m.in. klejnoty… » więcej 2021-12-03, godz. 07:11 Kalendarium historyczne na dziś 3 grudnia... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »