Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Kate Winslet, Marion Cotillard i Jude Law w filmie…
2021-10-22, 13:46 Autor: PAP

Kate Winslet, Marion Cotillard i Jude Law w filmie o słynnej fotografce wojennej

Lee Miller, korespondentka wojenna relacjonująca postępy wojsk alianckich w czasie II wojny światowej, 1943 rok [domena publiczna]
Lee Miller, korespondentka wojenna relacjonująca postępy wojsk alianckich w czasie II wojny światowej, 1943 rok [domena publiczna]
Lee Miller będzie bohaterką filmu „Lee” wyreżyserowanego przez Ellen Kuras. Miller porzuciła karierę modelki „Vogue’a”, by wyruszyć na front II wojny światowej i jako fotografka dokumentować walki Aliantów oraz ujawnić zbrodnie dokonane przez Niemców w obozach koncentracyjnych. W gwiazdorskiej obsadzie filmu znaleźli się Kate Winslet, Marion Cotillard, Jude Law, Andrea Riseborough i Josh O’Connor.
"To w żadnym razie nie będzie film biograficzny. Aby opowiedzieć o całym życiu Lee, potrzeba serialu. To, co chciałyśmy osiągnąć z Ellen Kuras, to znalezienie najbardziej interesującej dekady życia Miller. Takiej, która ją zdefiniowała i ukształtowała poprzez to, co sama przeszła. Był to czas pomiędzy 1938 a 1948 rokiem, kiedy wyruszyła na wojnę. O tej części historii Lee chcemy opowiedzieć widzom bardziej niż o innych epizodach z jej życia” – powiedziała w rozmowie z portalem „Deadline” Kate Winslet. To właśnie ona wcieli się w postać Lee Miller.


Winslet od początku była zaangażowana w to, aby film o słynnej fotografce mógł powstać. Razem z Kuras – z którą pracowała już przy filmie „Zakochany bez pamięci”, gdzie ta pełniła rolę operatorki – oraz ze scenarzystką Liz Hannah walczyły o prawa do zekranizowania tej historii. Teraz, kiedy je już zdobyły, mogą przygotowywać się do realizacji. Zdjęcia do filmu mają jednak rozpocząć się dopiero późnym latem przyszłego roku.


„Jestem zaskoczona, że nie powstał jeszcze żaden film o tej niesamowitej kobiecie. Myślę, że powodem jest to, że jej życie było tak rozległe, że gdy zaczynasz się w nie zagłębiać, nie wiesz, gdzie przestać. Często była niezrozumiana przez mężczyzn, którzy oceniali ją przez pryzmat jej piękna. Jej praca w trakcie II wojny światowej była edukowaniem ludzi na temat tego, co naprawdę się dzieje. Musiała walczyć z przeciwnościami. Brytyjski +Vogue+ nie chciał publikować jej zdjęć z wyzwolenia Dachau, bo ich zdaniem nie tego potrzebował kraj. Ale ona odmówiła zatuszowania tej sprawy. Chciała dać głos tym, którzy tego głosu nie mieli” – tłumaczy Winslet.


Marion Cotillard w filmie „Lee” wcieli się w rolę Solange D’Ayen, dyrektorki ds. mody we francuskim „Vogue'u”. Andrea Riseborough zagra Audrey Withers, redaktor naczelną brytyjskiego „Vogue”. Z kolei Jude Law wcieli się w postać ukochanego Lee Miller, artystę i poetę Rolanda Penrose’a. W roli ich syna Anthony’ego zobaczymy znanego z roli księcia Karola w serialu „The Crown” Josha O’Connora.


„Kiedy patrzy się wstecz na to jak ludzie postrzegają II wojnę światową, kreowane jest to przez fotografów wojennych, którzy swoją uwagę skupili na walczących żołnierzach. To, co różniło Lee od innych fotografów, to fakt, że zwracała uwagę na cywili i ludzi stojących na drugim planie” – podsumowuje Winslet. (PAP Life)


kal/ gra/

Zobacz także

2021-12-03, godz. 16:00 Historyczne audycje, które odbędą się w ten weekend tylko w Radiu Opole! Zapraszamy na historyczne audycje, które odbędą się w ten weekend w Radiu Opole: SOBOTA 04.12.2021 godz. 7:20 "Z historycznego punktu widzenia" zaprasza… » więcej 2021-12-03, godz. 15:09 Zdjęcia przedstawiające powstanie z perspektywy Niemców w Muzeum Powstania Warszawskiego [FILM] 59 oryginalnych niemieckich fotografii z Powstania, które wystawiono na internetową aukcję, trafiło do Muzeum Powstania Warszawskiego. Wsiadłem w samochód… » więcej 2021-12-03, godz. 14:45 Wystawa prezentująca nowe obiekty na Liście Krajowej Programu UNESCO "Pamięć Świata" (Wrocław) Wystawę plenerową prezentującą 15 obiektów, wpisanych w tym roku na Polską Listę Krajową Programu UNESCO "Pamięć Świata", będzie można od czwartku… » więcej 2021-12-03, godz. 13:02 „Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich 2021” – podsumowanie akcji (MKiDN) W ramach akcji „Darmowy listopad” z bezpłatnej oferty korzystały grupy szkolne, dzieci i młodzież, seniorzy, a także goście indywidualni, uczestnicząc… » więcej 2021-12-03, godz. 12:19 W dawnym lwowskim kościele jezuitów zaprezentowano odnowione freski Ecksteinów W czwartek (02.12) we Lwowie odbyła się prezentacja fresków zdobiących dawny kościół jezuicki, obecnie greckokatolicką cerkiew garnizonową. Naszym obowiązkiem… » więcej 2021-12-03, godz. 11:21 W Londynie wystawiono spektakl "Paszporty życia" o Grupie Ładosia (W. Brytania) Spektakl "Paszporty życia" opowiadający o Grupie Ładosia - polskich dyplomatach i ich żydowskich współpracownikach, którzy w czasie II wojny światowej… » więcej 2021-12-03, godz. 10:06 89 lat temu w Bielsku zmarł Edmund Wojtyła, brat papieża 89. rocznica śmierci Edmunda Wojtyły, brata Karola, późniejszego papieża Jana Pawła II, przypada w sobotę. Był lekarzem. Zmarł 4 grudnia 1932 r. ratując… » więcej 2021-12-03, godz. 09:35 W styczniu końcowe wnioski, co do strat, jakie Polska poniosła w czasie II wojny światowej W styczniu będziemy mieli końcowe wnioski, co do strat, jakie Polska poniosła w wyniku niemieckiej agresji i zbrodni, które zostały dokonane w czasie II wojny… » więcej 2021-12-03, godz. 08:47 Wystawa skarbów z Wawelu od soboty w Muzeum Narodowym w Lublinie Od soboty w Muzeum Narodowym w Lublinie będzie można oglądać wystawę "Z Wawelu do Lublina. Skarby z królewskiego dworu". Będzie można zobaczyć m.in. klejnoty… » więcej 2021-12-03, godz. 07:11 Kalendarium historyczne na dziś 3 grudnia... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »