Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Prezydent: zabytki wpisane na listę Pomników Historii…
2021-10-21, 15:37 Autor: Anna Kruszyńska, Katarzyna Krzykowska / PAP

Prezydent: zabytki wpisane na listę Pomników Historii są świadectwem naszych dziejów

Prezydent Andrzej Duda [fot. www.prezydent.pl]
Prezydent Andrzej Duda [fot. www.prezydent.pl]
Zabytki wpisane na listę Pomników Historii są świadectwem naszych dziejów, ale także i źródłem wiedzy - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. "Mają fundamentalne znaczenie dla naszej kultury" - dodał.
W czwartek (21.10) w Pałacu Prezydenckim odbywa się uroczystość wręczenia okolicznościowych tablic gospodarzom obiektów wpisanych na listę Pomników Historii. Uczestniczą w niej m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.


"Bardzo się cieszę, że możemy się dzisiaj spotkać w Pałacu Prezydenckim, żeby formalnie przeprowadzić uroczystość wręczenia państwu symbolicznych tablic związanych z wpisaniem obiektowy, którymi państwo się opiekujecie i sprawujecie pieczę się na listę Pomników Historii" – powiedział podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda.


"Chciałbym bardzo serdecznie podziękować panu premierowi Piotrowi Glińskiemu, ministrowi kultury dziedzictwa narodowego i sportu oraz pani minister Magdalenie Gawin, za pracę, która została wykonana, aby te kolejne wpisy na prezydencką listę Pomników Historii były możliwe. Dziękuję Radzie Ochrony Zabytków za jej ogromny wkład w to wielkie i bardzo ważne dzieło" - mówił.


Prezydent przypomniał, że lista Pomników Historii to "pewien wyjątkowy status, który zostaje nadany obiektowi, założeniu architektonicznemu czy urbanistycznemu". "Bardzo wiele jest tutaj różnych form tych zabytków, które w ten szczególny sposób chcemy z jednej strony podnieść na piedestał, a z drugiej strony zapewnić im także szczególną ochronę" – podkreślił.


Wyjaśnił, że "chodzi o obiekty, które mają fundamentalne znaczenie dla naszej kultury, dlatego ta lista jest tak bardzo zróżnicowana – to są i obiekty przemysłowe, budowle, całe założenia urbanistyczne". "To, co w Polsce szczególne i charakterystyczne, to, co ważne dla naszej tradycji, kultury, to, co tworzy w jakiś sposób dzisiejszą Polskę poprzez jej historyczne korzenie" – podkreślił.


"Dzięki państwa pracy i pieczy, te zabytki są świadectwem naszych dziejów, ale także i źródłem wiedzy. Chciałbym, aby stawały się coraz bardziej popularne. Wierzę, że status Pomnika Historii i wpisanie na tę ekskluzywną listę w tym pomoże" – podkreślił prezydent Andrzej Duda.


(PAP)


autorki: Anna Kruszyńska, Katarzyna Krzykowska


akr/ ksi/ dki/

Zobacz także

2021-12-02, godz. 15:45 Śmigły-Rydz dążył do zrzucenia z siebie brzemienia grabarza ojczyzny Śmigły-Rydz dążył do zrzucenia z siebie straszliwego brzemienia grabarza ojczyzny. A nie był winny tak wielkiej klęsce – mówi PAP prof. Marek Kornat… » więcej 2021-12-02, godz. 14:08 To jest Polin, to jest miejsce dla nas wszystkich [FILM z uroczystości] To jest Polin, to jest miejsce dla nas wszystkich - ukształtowane historycznie, umocowane kulturowo - w którym chcemy nadal razem żyć w tolerancji, we wzajemnym… » więcej 2021-12-02, godz. 13:26 Niemiecki dziecięcy obóz koncentracyjny to miejsce, które nigdy nie powinno powstać Niemiecki dziecięcy obóz koncentracyjny to miejsce, które zrodziło się w chorym umyśle. Miejsce, które nigdy nie powinno powstać - powiedział Rzecznik… » więcej 2021-12-02, godz. 12:15 Kazimiera Bujwidowa patronką nowej krakowskiej nagrody Kazimiera Bujwidowa, która na przełomie XIX i XX wieku walczyła o równouprawnienie kobiet i mężczyzn, została patronką nowej krakowskiej nagrody. Będzie… » więcej 2021-12-02, godz. 11:33 Prezes IPN złożył wieniec pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City (USA) Przebywający w Stanach Zjednoczonych prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki złożył w środę wieniec pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City, w… » więcej 2021-12-02, godz. 10:11 Dyskusja o muzeum KL Plaszow na sesji rady miasta (Kraków) Na decyzję o utworzeniu Muzeum-Miejsca Pamięci KL Plaszow czekali mieszkańcy miasta i czekał świat - podkreślił w środę podczas sesji Rady Miasta Krakowa… » więcej 2021-12-02, godz. 09:29 80 lat temu zmarł Edward Śmigły-Rydz 80 lat temu, 2 grudnia 1941 r., w okupowanej przez Niemców Warszawie zmarł Edward Śmigły-Rydz, marszałek Polski i Naczelny Wódz w czasie kampanii obronnej… » więcej 2021-12-02, godz. 08:33 Oryginalny film z wkroczenia Legionów do Warszawy z 1916 r. Zapraszamy do wysłuchania audycji "Tak Było Naprawdę", a w niej m.in. o historycznym wkroczeniu Legionów do Warszawy w czasie trwania I wojny światowej. Zachęcamy… » więcej 2021-12-02, godz. 07:10 Kalendarium historyczne na dziś 2 grudnia... » więcej 2021-12-01, godz. 15:35 Brytyjska pisarka Maggie Brookes odwiedzi muzeum w Łambinowicach Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu w ramach cyklu Łambinowickie Spotkania Muzealne zaprasza na spotkanie z brytyjską pisarką dr Maggie Brookes. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »