Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Prezydent: zabytki wpisane na listę Pomników Historii…
2021-10-21, 15:37 Autor: Anna Kruszyńska, Katarzyna Krzykowska / PAP

Prezydent: zabytki wpisane na listę Pomników Historii są świadectwem naszych dziejów

Prezydent Andrzej Duda [fot. www.prezydent.pl]
Prezydent Andrzej Duda [fot. www.prezydent.pl]
Zabytki wpisane na listę Pomników Historii są świadectwem naszych dziejów, ale także i źródłem wiedzy - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. "Mają fundamentalne znaczenie dla naszej kultury" - dodał.
W czwartek (21.10) w Pałacu Prezydenckim odbywa się uroczystość wręczenia okolicznościowych tablic gospodarzom obiektów wpisanych na listę Pomników Historii. Uczestniczą w niej m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.


"Bardzo się cieszę, że możemy się dzisiaj spotkać w Pałacu Prezydenckim, żeby formalnie przeprowadzić uroczystość wręczenia państwu symbolicznych tablic związanych z wpisaniem obiektowy, którymi państwo się opiekujecie i sprawujecie pieczę się na listę Pomników Historii" – powiedział podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda.


"Chciałbym bardzo serdecznie podziękować panu premierowi Piotrowi Glińskiemu, ministrowi kultury dziedzictwa narodowego i sportu oraz pani minister Magdalenie Gawin, za pracę, która została wykonana, aby te kolejne wpisy na prezydencką listę Pomników Historii były możliwe. Dziękuję Radzie Ochrony Zabytków za jej ogromny wkład w to wielkie i bardzo ważne dzieło" - mówił.


Prezydent przypomniał, że lista Pomników Historii to "pewien wyjątkowy status, który zostaje nadany obiektowi, założeniu architektonicznemu czy urbanistycznemu". "Bardzo wiele jest tutaj różnych form tych zabytków, które w ten szczególny sposób chcemy z jednej strony podnieść na piedestał, a z drugiej strony zapewnić im także szczególną ochronę" – podkreślił.


Wyjaśnił, że "chodzi o obiekty, które mają fundamentalne znaczenie dla naszej kultury, dlatego ta lista jest tak bardzo zróżnicowana – to są i obiekty przemysłowe, budowle, całe założenia urbanistyczne". "To, co w Polsce szczególne i charakterystyczne, to, co ważne dla naszej tradycji, kultury, to, co tworzy w jakiś sposób dzisiejszą Polskę poprzez jej historyczne korzenie" – podkreślił.


"Dzięki państwa pracy i pieczy, te zabytki są świadectwem naszych dziejów, ale także i źródłem wiedzy. Chciałbym, aby stawały się coraz bardziej popularne. Wierzę, że status Pomnika Historii i wpisanie na tę ekskluzywną listę w tym pomoże" – podkreślił prezydent Andrzej Duda.


(PAP)


autorki: Anna Kruszyńska, Katarzyna Krzykowska


akr/ ksi/ dki/

Zobacz także

2024-04-19, godz. 13:00 Do polskich kin wchodzi "Przysięga Ireny" - historia Polki Ireny Gut, która z narażeniem życia ratowała Żydów W rocznicę powstania w getcie warszawskim, do polskich kin wchodzi „Przysięga Ireny”. To oparta na faktach historia polskiej pielęgniarki Ireny Gut-Opdyke… » więcej 2024-04-19, godz. 11:00 100 lat temu urodził się Tadeusz Smreczyński, lekarz, były więzień niemieckich obozów koncentracyjnych 100 lat temu, 19 kwietnia 1924 roku, urodził się Tadeusz Smreczyński, lekarz, były więzień niemieckich obozów koncentracyjnych. Świadek historii i działacz… » więcej 2024-04-19, godz. 09:00 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim 81 lat temu - 19 kwietnia 1943 roku - w warszawskim getcie wybuchło powstanie kierowane przez żydowskie podziemne formacje zbrojne. Stanowiło odpowiedź na… » więcej 2024-04-19, godz. 02:21 Kalendarium historyczne 19 kwietnia » więcej 2024-04-18, godz. 16:15 Na Zamku Królewskim obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków Spotkania i debaty w kręgu osób zaangażowanych w prace na rzecz ratowania dziedzictwa kulturowe. Na Zamku Królewskim w Warszawie odbywają się obchody Międzynarodowego… » więcej 2024-04-18, godz. 16:00 Sylwia Chutnik o bojowniczkach z warszawskiego getta 19 kwietnia minie 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego… » więcej 2024-04-18, godz. 11:00 80 lat temu zmarł Jan Wojciech Kiwerski "Oliwa", komendant Okręgu Wołyń AK 80 lat temu, 18 kwietnia 1944 roku, w rejonie chutoru Dobry Kraj na Wołynu zginął podpułkownik Jan Wojciech Kiwerski, pseudonim "Oliwa", oficer Armii Krajowej… » więcej 2024-04-18, godz. 09:00 170 lat temu zmarł Józef Elsner, kompozytor, nauczyciel Fryderyka Chopin 170 lat temu, 18 kwietnia 1854 roku, zmarł Józef Elsner, kompozytor, pedagog i teoretyk muzyki, nauczyciel Fryderyka Chopina. Zasłużył się jako organizator… » więcej 2024-04-18, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 18 kwietnia » więcej 2024-04-17, godz. 15:00 Fotografie z getta w Muzeum Warszawy W Muzeum Warszawy będzie można oglądać wystawę "Świadectwa z getta warszawskiego". Gabinet pod tą samą nazwą stanie się częścią wystawy głównej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »