Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » W Starym Grodkowie upamiętniono żołnierzy NSZ…
2021-09-19, 14:55 Autor: Daniel Klimczak

W Starym Grodkowie upamiętniono żołnierzy NSZ pomordowanych 75 lat temu przez komunistów. "Ci ludzie zbliżyli nas do wolnej Polski"

Uroczystości na Polanie Śmierci w Starym Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Uroczystości na Polanie Śmierci w Starym Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Na Polanie Śmierci pod Starym Grodkowem uczczono pamięć podkomendnych mjr. Henryka Flamego. Żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych zostali tam pomordowani 75 lat temu w ramach operacji "Lawina" będącej wspólną akcją funkcjonariuszy UB i NKWD.

Uroczystości odbyły się w miejscu, gdzie w 2016 roku Instytut Pamięci Narodowej odkrył ludzkie szczątki, a także rzeczy osobiste podkomendnych Flamego. Podczas homilii wygłoszonej w czasie mszy polowej ksiądz Jerzy Chybicki wskazywał, że postawa partyzantów była fundamentem, na którym po latach możliwa była odbudowa wolnej Polski.

- To ci, którzy nie mieścili się w ramach systemu narzuconego. To ofiary ludzi, którzy po polsku mówili, nosili polskie mundury, ale Polski nie byli godni - powiedział.

Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, prof. Krzysztof Szwagrzyk podkreślał z kolei, że ofiary komunistycznego terroru przez długie lata nie doczekały się należnego im szacunku.

- Przez kilkadziesiąt lat trwania systemu komunistycznego prawda o tym mordzie była ściśle strzeżoną tajemnicą państwową. Także później, w wolnej Polsce, wiedza na temat tego, co wydarzyło się tutaj bardzo wolno docierała do świadomości Polaków - wskazywał.

W uroczystościach uczestniczył także wojewoda opolski Sławomir Kłosowski, który odczytał list napisany przez marszałek sejmu Elżbietę Witek, a także w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego złożył wieniec pod pomnikiem upamiętniającym pomordowanych. Polityk przekonywał, że wiedza o ofierze, jaką złożyli żołnierze wyklęci powinna trafiać do jak największej liczby osób, zwłaszcza do najmłodszego pokolenia.

- Szybko musimy nadrobić ten stracony czas, kiedy był to temat zakazany w szkołach, kiedy był to temat zakazany i bardzo często karany więzieniem. Ci ludzie zbliżyli nas do wolnej Polski. To, co osiągnęliśmy w 1989 roku to jest w dużej mierze ich zasługa - dodał.

Dodajmy, że IPN-owi udało się odnaleźć szczątki około 60 osób pomordowanych w okolicach Starego Grodkowa, majątku Scharfenberg oraz wsi Barut. Do tej pory udało się potwierdzić tożsamość 14 z nich.

Zobacz także

2021-10-26, godz. 11:29 Wprowadzenie "Historii i teraźniejszości" nie wydłuży czasu przebywania uczniów w szkołach Wprowadzenie nowego przedmiotu "Historia i teraźniejszość" nie spowodowuje wydłużenia czasu przebywania uczniów w szkołach - podkreślił minister edukacji… » więcej 2021-10-26, godz. 10:44 Nowy mural w centrum Gogolina pokazuje historię tego miasta Parowóz, kolejarze oraz piece wapienne, czyli elementy, które przyczyniły się do rozwoju Gogolina uwieczniono na nowym muralu, który powstał w centrum miasta… » więcej 2021-10-26, godz. 09:03 XXVI Seminarium Śląskie, w tym roku do posłuchania także on-line! Rok setnej rocznicy plebiscytu górnośląskiego oraz III powstania śląskiego to wydarzenia epokowe dla dziejów Górnego Śląska i to te rocznice będą tematem… » więcej 2021-10-26, godz. 08:54 Seminarium naukowe Instytutu Pileckiego poświęcone Oswaldowi Spenglerowi Instytut Pileckiego w najbliższą środę (27.10) organizuje seminarium online, podczas którego prof. David Engels z Instytutu Zachodniego w Poznaniu i Université… » więcej 2021-10-26, godz. 07:21 Kalendarium historyczne na dziś 26 października... » więcej 2021-10-25, godz. 15:54 Wojewoda mazowiecki wydał decyzję o rejestracji "Marszu Niepodległości" jako zgromadzenia publicznego Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł poinformował PAP o podpisaniu decyzji o rejestracji zgromadzenia cyklicznego "Marsz Niepodległości". Dodał, że decyzja… » więcej 2021-10-25, godz. 14:58 Oddajmy hołd tym, dla których niepodległość była najświętszym nakazem. Oddajemy hołd tym, dla których niepodległość i wolność była najświętszym nakazem - powiedział Jan Józef Kasprzyk, szef UdSKiOR, podczas uroczystości… » więcej 2021-10-25, godz. 13:47 Do Muzeum Marynarki Wojennej trafi historyczna motorówka sanitarna "Samarytanka" Do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni trafi historyczna motorówka sanitarna "Samarytanka", pierwsza jednostka zaprojektowana i zbudowana przez Stocznię Gdynia… » więcej 2021-10-25, godz. 12:42 W Forcie VII uczczono ofiary niemieckich zbrodni (Poznań) Ofiary niemieckiej operacji "Tannenberg" zamordowane w pierwszych miesiącach II wojny światowej uczczono w niedzielę (24.10) w Forcie VII w Poznaniu w ramach… » więcej 2021-10-25, godz. 11:36 Pionierskie stanowisko do spraw dziedzictwa żydowskiego w biurze mazowieckiego konserwatora (Warszawa) Na mocy nowego, zatwierdzonego regulaminu Urzędu Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków utworzę nowe wieloosobowe stanowisko do spraw dziedzictwa… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »