Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Prezydent Duda w światowych mediach w 40. rocznicę…
2021-09-08, 10:47 Autor: PAP

Prezydent Duda w światowych mediach w 40. rocznicę "Posłania do ludzi pracy Europy Wschodniej"

© (fot. Piotr Wójtowicz / AFRO)
© (fot. Piotr Wójtowicz / AFRO)
Idea wspólnoty losu i solidarności przekraczającej granice leży u podstaw współpracy w regionie w ramach Grupy Wyszehradzkiej i Inicjatywy Trójmorza - pisze prezydent Andrzej Duda w tekście, który ukaże się we wrześniu w światowych mediach z okazji 40. rocznicy ogłoszenia "Posłania do ludzi pracy Europy Wschodniej".
I Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność" uchwalił 8 września 1981 roku odezwę wzywającą robotników z krajów tzw. bloku wschodniego do walki o swoje prawa.


"Istotę +Posłania do ludzi pracy Europy Wschodniej+ stanowiła idea wspólnoty losu i solidarności przekraczającej granice. Tak jak 40 lat temu, tak i dzisiaj kierujemy się tą ideą jak busolą. To ona jest u podstaw naszej bliskiej współpracy w regionie – w ramach Grupy Wyszehradzkiej, Bukareszteńskiej Dziewiątki stanowiącej płaszczyznę militarnego współdziałania państw wschodniej flanki NATO i w ramach Inicjatywy Trójmorza, skupiającej kraje obszaru między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym" - odnotowuje prezydent Duda.


Jego zdaniem historyczne zwycięstwo polskiej "Solidarności" oraz ogłoszonego 40 lat temu "Posłania..." to wyjątek od sformułowanej przez Machiavellego zasady, że "wszyscy uzbrojeni prorocy zwyciężają, a bezbronni padają".


"Cały świat patrzył z podziwem, jak pierwszy na obszarze od Łaby do Władywostoku niezależny ruch związkowy, ruch wolności i nadziei, swobodnie obraduje, kierując się standardami demokracji i parlamentaryzmu" - podkreśla prezydent.


Przełomem było także to, że "proponowane przez +Solidarność+ przemiany miały w sobie wielkiego ducha nowoczesności", co "dostrzegamy wyraźnie z dzisiejszej perspektywy, zwłaszcza po doświadczeniach globalnego kryzysu ekonomicznego i przeżywanej obecnie pandemii" - zauważa.


"Widzimy, że cele społeczne i ekonomiczne powinny być ze sobą zharmonizowane, że potrzebny jest rozwój zrównoważony, który nie absolutyzuje krótkotrwałych zysków. Rozumiemy też, jak istotna jest spójność społeczna i sprawiedliwe uczestnictwo w owocach wzrostu gospodarczego. Pojmujemy wagę obywatelskiej aktywności i reprezentacji krajowego, a także europejskiego, demosu dla stabilnego funkcjonowania instytucji i podejmowania trafnych decyzji o znaczeniu strategicznym" - podkreśla Duda.


Tekst ukazał się w tygodniku „Wszystko Co Najważniejsze”, a od 17 września będzie publikowany w różnych światowych mediach w ramach projektu "Opowiadamy Polskę Światu", realizowanego przez Instytut Nowych Mediów (INM) wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej, ministerstwem spraw zagranicznych i PAP.


Każda edycja realizowanego już od dwóch lat projektu "Opowiadamy Polskę światu" to coraz więcej krajów i tytułów prasowych, ostatnio było to 77 portali i dzienników z ponad 40 krajów - powiedział PAP prezes INM, inicjator i organizator projektu Eryk Mistewicz. "Co ważne, nie są to wykupywane powierzchnie reklamowe, ale współpraca międzyredakcyjna, najczęściej polegająca na wymianie tekstów pomiędzy zagranicznymi dziennikami i tygodnikami a polskim miesięcznikiem opinii +Wszystko Co Najważniejsze+" - zaznaczył. (PAP)


baj/ akl/

Zobacz także

2024-04-25, godz. 13:00 Na Zamku Królewskim gala finałowa projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań” Dwuminutowe etiudy filmowe, nagrodzone w ramach projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań”, opowiadają o bohaterskiej "Ince", poszukiwaniach lokalnych… » więcej 2024-04-25, godz. 11:00 Białoruś: z budynku Nowego zamku w Grodnie usunięto tablicę upamiętniającą T. Kościuszkę W Grodnie, w zachodniej części Białorusi, z budynku Nowego Zamku na rozkaz władz została usunięta tablica upamiętniająca Tadeusza Kościuszkę. Tablicę… » więcej 2024-04-25, godz. 10:00 Dwa samoloty "TS-11 Iskra" trafiły do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie Dwa samoloty "TS-11 Iskra" trafiły do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. To zwieńczenie kilkuletnich starań o pozyskanie tych eksponatów. Podpisano umowy… » więcej 2024-04-25, godz. 09:00 Włochy: Święto Wyzwolenia Dziś (25.04) we Włoszech z udziałem najwyższych władz państwowych obchodzony jest Dzień Wyzwolenia spod nazizmu i faszyzmu. Święto ustanowiono w rocznicę… » więcej 2024-04-25, godz. 08:00 Uczczono pamięć ofiar niemieckiego obozu pracy w Pustkowie W 80. rocznicę likwidacji niemieckiego obozu pracy przymusowej w Pustkowie, uczczono pamięć zamordowanych tam więźniów. Uroczystości patriotyczno-religijne… » więcej 2024-04-25, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 25 kwietnia » więcej 2024-04-24, godz. 15:00 Dzień Solidarności z Narodem Ormiańskim 24 kwietnia przypada Dzień Pamięci o Ludobójstwie Ormian, ormiańskie święto narodowe obchodzone zarówno w Armenii, jak i w ośrodkach diaspory ormiańskiej… » więcej 2024-04-24, godz. 13:00 Kończy się nabór do Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku Do końca dnia można zgłaszać projekty do 17. Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku. Muzeum Historii Polski czeka na zgłoszenia organizatorów najciekawszych… » więcej 2024-04-24, godz. 11:31 Dziś w Muzeum na Rakowieckiej premiera sztuki „Przez ścianę” Historia miłości Wiesławy Pajdak i Jerzego Śmiechowskiego - więźniów mokotowskiej katowni UB stała się inspiracją sztuki teatralnej „Przez ścianę”… » więcej 2024-04-24, godz. 11:00 Spotkanie z cyklu "Twarze Opola" przy Minorytów 3 „Krasne, Starobielsk, Kazachstan… Pamięć o wojennej apokalipsie” – pod takim tytułem już w najbliższy czwartek (25.04) w siedzibie Centralnego Muzeum… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »