Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Tajemnicze schody odkryto w Katedrze Opolskiej. Prowadzą…
2021-09-03, 12:39 Autor: Monika Matuszkiewicz

Tajemnicze schody odkryto w Katedrze Opolskiej. Prowadzą do dwóch krypt, w których mogą znajdować się szczątki opolskich Piastów

Odkrycie archeologiczne w Katedrze Opolskiej [fot. archiwum prywatne]
Odkrycie archeologiczne w Katedrze Opolskiej [fot. archiwum prywatne]
Odkrycie archeologiczne w Katedrze Opolskiej [fot. archiwum prywatne]
Odkrycie archeologiczne w Katedrze Opolskiej [fot. archiwum prywatne]
Odkrycie archeologiczne w Katedrze Opolskiej [fot. archiwum prywatne]
Odkrycie archeologiczne w Katedrze Opolskiej [fot. archiwum prywatne]
Odkrycie archeologiczne w Katedrze Opolskiej [fot. archiwum prywatne]
Odkrycie archeologiczne w Katedrze Opolskiej [fot. archiwum prywatne]
W Katedrze Opolskiej dokonano odkrycia archeologicznego. Grupa badaczy pod Kaplicą ze Złotą Bramą znalazła schody, które prowadzą do dwóch nieznanych pomieszczeń. Po analizie okazało się, że są to dwie krypty przedzielone ścianą. Na razie wiadomo, że znajdują się w nich trumny ze szczątkami ludzkimi, ale czy są to opolscy Piastowie, to okaże się po badaniach.
- Na prośbę księdza proboszcza wykonaliśmy wykop sondażowy i okazało się, że możemy potwierdzić badania z 2016. Wskazywały one wtedy, że w tym miejscu mogą być schody i rzeczywiście są. A prowadzą one do krypty - mówi Magdalena Przysiężna-Pizarska, archeolog z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego.

- Ta krypta, do której mamy zamiar się dostać, połączona jest z jeszcze jedną. Wiemy, że zdeponowane są w niej kości ludzkie w postaci ossuarium, ale też w postaci takich zwartych pochówków trumiennych. Na razie nie jesteśmy w stanie oszacować, jaki jest stan kości i trumien, bo za pomocą sprzętu elektronicznego udało nam się zobaczyć tylko tyle, że coś tam jest.

Zanim jednak archeolodzy dostaną się do krypt, które są przedzielone sztuczną ścianką z cegieł, to muszą zostać przeprowadzone badania. Prace w takich warunkach mogą im zaszkodzić, dlatego najpierw muszą sprawdzić, czy wszystko jest bezpieczne.

- Musimy poczekać na przeprowadzenie badań, a potem na wyniki badań mykologicznych, które określą nam, jaka jest szkodliwość wejścia do tego pomieszczenia. Badania prowadzone będą przez Instytut Biotechnologii naszego uniwersytetu i one trochę potrwają. Czekamy z niecierpliwością, aż uzyskamy pozytywną opinię, że możemy tam wejść. Potem rozpoczną się już prace, które związane będą również z badaniami architektonicznymi - dodaje archeolog.

Jeśli archeolodzy otrzymają pozytywne wyniki badań, to prace powinny zakończyć się do końca tego roku. Wtedy też dowiemy się, co znajduje się w kryptach.

Zobacz także

2024-04-18, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 18 kwietnia » więcej 2024-04-17, godz. 15:00 Fotografie z getta w Muzeum Warszawy W Muzeum Warszawy będzie można oglądać wystawę "Świadectwa z getta warszawskiego". Gabinet pod tą samą nazwą stanie się częścią wystawy głównej… » więcej 2024-04-17, godz. 13:00 Zabytkowym autobusem szlakiem polskiego pieniądza Wycieczki zabytkowym autobusem szlakiem miejsc związanych z polską walutą narodową. To propozycja na najbliższy weekend dla mieszkańców Warszawy i turystów… » więcej 2024-04-17, godz. 11:10 Pamiętnik Aliny Janowskiej trafił do Muzeum Powstania Warszawskiego [DŹWIĘK] Oryginał pamiętnika Aliny Janowskiej z sierpnia 1944 roku został przekazany do Muzeum Powstania Warszawskiego. To dwudziestostronicowy rękopis, opisujący… » więcej 2024-04-17, godz. 09:00 230 lat temu wybuchła insurekcja warszawska 230 lat temu, 17 kwietnia 1794 roku, wybuchła insurekcja warszawska, zwycięskie powstanie żołnierzy wojska polskiego i mieszkańców stolicy przeciwko okupacyjnemu… » więcej 2024-04-17, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 17 kwietnia » więcej 2024-04-16, godz. 16:30 Hejnał mariacki. Najstarsza na świecie cykliczna audycja radiowa 16 kwietnia 1927 roku Polskie Radio po raz pierwszy transmitowało w południe hejnał wprost z wieży kościoła Mariackiego w Krakowie. Od tego czasu rozbrzmiewa… » więcej 2024-04-16, godz. 15:57 Do Muzeum Powstania Warszawskiego zostanie przekazany dziennik Aliny Janowskiej Zbiory Muzeum Powstania Warszawskiego wzbogacą się dzisiaj o dziennik Aliny Janowskiej, uczestniczki Powstania Warszawskiego, aktorki teatralnej, filmowej i… » więcej 2024-04-16, godz. 11:00 Rusza nabór do konkursu Do hymnu Ruszył nabór do konkursu Do hymnu. Narodowe Centrum Kultury zaprasza do udziału w nim szkoły podstawowe działające w Polsce i przy placówkach dyplomatycznych… » więcej 2024-04-16, godz. 09:00 95 lat temu urodziła się Elżbieta Dziębowska "Dewajtis" 95 lat temu, 16 kwietnia 1929 roku, urodziła się Elżbieta Dziębowska "Dewajtis", żołnierz Szarych Szeregów i oddziału dywersji bojowej Kedywu "Agat", później… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »