Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Prof. Żaryn: Porozumienia Sierpniowe stworzyły…
2021-08-31, 15:18 Autor: PAP

Prof. Żaryn: Porozumienia Sierpniowe stworzyły nową jakość życia

© (fot. Piotr Wójtowicz / AFRO)
© (fot. Piotr Wójtowicz / AFRO)
Porozumienia Sierpniowe stworzyły zupełnie nową jakość życia w Polsce - powiedział historyk prof. Jan Żaryn. Została uruchomiona lawina samostanowienia społeczeństwa polskiego – dodał.
W Programie Trzecim Polskiego Radia prof. Jan Żaryn był m.in. pytany o wkład Porozumień Sierpniowych w najnowszą historię Polski. „Niewątpliwe te wszystkie porozumienia stworzyły zupełnie nową jakość życia w Polsce” – powiedział. Jak wyjaśnił, „została uruchomiana lawina samostanowienia społeczeństwa polskiego, bo ruch to przede wszystkim osoby, które potrafiły się samoorganizować. Dodał, że również praktycznie wszystkie grupy inteligenckie, „które w okresie PRL były wtłaczane w nomenklaturowe struktury pseudosamorządne, wyzwoliły się z tej pseudopraworządności” – wyjaśnił.


Historyk był także pytany o wpływ wydarzeń z sierpnia 1980 roku na losy Europy Środkowo-Wschodniej. „Trzeba zawsze przypominać, że gdyby nie Jan Paweł II, to ta droga do wolności Europy Środkowo-Wschodniej byłaby dużo trudniejsza i na pewno wyglądałaby inaczej” – ocenił prof. Żaryn. Jak wyjaśnił, „+Solidarność+ powstała w warunkach uruchomienia wcześniej tego niezwykłego daru, jaki przyniósł Jan Paweł II ze swoim pięknym hasłem +Nie lękajcie się+. „Od początku pierwsze analizy moskiewskie, komunistyczne, wskazywały, że Jan Paweł II będzie największym ich wrogiem zarówno w sferze konkurencji ideologicznej, jak i wolnościowej, uruchamiającej ten brak lęku pozwalający na oczekiwanie z nadzieją, że zostanie dokonana zmiana sytuacji międzynarodowej czy wewnętrznej” – podkreślił.


Badacz został także zapytany o rolę Lecha Wałęsy. „Oczywiście Lech Wałęsa stał na czele osób, które walczyły w Gdańsku o podpisanie porozumienia. Jako robotnik i przedstawiciel klasy robotniczej był tym autorytetem i niewątpliwie dawał gwarancję ze strony strajkujących, ale także dla strajkujących, że jest to autentyczny ich przedstawiciel. Niewątpliwie takim był przez cały ten okres szesnastu miesięcy” – mówił prof. Żaryn.


Jak zastrzegł, dzisiaj ma zdecydowanie większą wiedzę wynikającą z lektur akt Instytut Pamięci Narodowej. „Wiem, że Lech Wałęsa był tajnym współpracownikiem o pseudonimie +Bolek+, że miał w związku z tym zadrę w swoim życiorysie, która mogła być uruchomiona przez przeciwników w +Solidarności+, czyli władze komunistyczne” - powiedział. „Na ile wówczas władze komunistyczne w latach 1980-1981 uważały, że przeszłość Wałęsy daje im szansę na jakąkolwiek próbę opanowania ruchu, to jest oczywiści osobne pytanie. Wydaje się, że komunistom to się nie udało, bo oddolny, demokratyczny ruch +Solidarności+ był dużo silniejszy niż tylko słabości ludzi, nawet tak ważnych jak Lech Wałęsa” – podkreślił prof. Żaryn.


41 lat temu podpisano Porozumienie Gdańskie. Delegacja rządowa zgodziła się m.in. na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar Grudnia 1970, transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury; przyjęto też zapis, że nowe związki zawodowe uznają kierowniczą rolę PZPR w państwie; uroczystość podpisania porozumienia transmitowała TVP. (PAP)


autorka: Anna Kruszyńska


akr/ dki/

Zobacz także

2024-04-03, godz. 15:00 Muzeum Gdańska zaprezentowało replikę XVIII-wiecznej trąbki Johanna Stritzke Replikę XVIII-wiecznej trąbki trąbomistrza gdańskiego Johanna Stritzke zaprezentowało we wtorek Muzeum Gdańska. W przyszłości instrument zadebiutuje na… » więcej 2024-04-03, godz. 13:00 175 lat temu zmarł Juliusz Słowacki, poeta romantyczny, autor "Kordiana" i "Balladyny" 175 lat temu, 3 kwietnia 1849 roku, zmarł Juliusz Słowacki, poeta, dramatopisarz, filozof - opracował koncepcję filozofii genezyjskiej, wybitny twórca epoki… » więcej 2024-04-03, godz. 11:00 Muzeum Auschwitz zamierza wyremontować dach poobozowego bloku Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu dachu jednego z poobozowych bloków na terenie tak zwanego obozu macierzystego. Instytucja ogłosiła przetarg, który… » więcej 2024-04-03, godz. 07:30 84 lata temu NKWD rozpoczęło wywóz polskich jeńców do Katynia 84 lata temu, 3 kwietnia 1940 roku, NKWD rozpoczęło wywózkę do Katynia polskich oficerów, jeńców obozu w Kozielsku, a w kolejnych dniach - z obozów w Ostaszkowie… » więcej 2024-04-03, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 3 kwietnia » więcej 2024-04-02, godz. 15:00 „Portrety”, odcinek 19: „Witold Babiński” „Portrety” to cykl poświęcony postaciom, które odegrały ważną rolę w najnowszej historii Polski. Witold Babiński (1897–1985) – kapitan artylerii… » więcej 2024-04-02, godz. 13:00 Nie żyje ostatni ocalały z zatonięcia pancernika w Pearl Harbor Ostatni ocalały z USS Arizona, pancernika zatopionego podczas japońskiego bombardowania Pearl Harbor, zmarł w wieku 102 lat. Lou Conter w momencie ataku był… » więcej 2024-04-02, godz. 12:14 Muzeum Historii Polski zachęca do zgłaszania projektów do plebiscytu Wydarzenie Muzeum Historii Polski zachęca do zgłaszania projektów do 17. plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2023. Organizatorami konkursu są Muzeum Historii Polski… » więcej 2024-04-02, godz. 09:00 19 lat temu zmarł papież Jan Paweł II 19 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku, zmarł Jan Paweł II, 264. papież w historii Kościoła katolickiego, późniejszy święty. Stał na czele Kościoła od 1978… » więcej 2024-04-02, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 2 kwietnia » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »