Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Bolesław Bezeg: 'Wielu powstańców warszawskich…
2021-08-01, 10:24 Autor: Krzysztof Rapp

Bolesław Bezeg: "Wielu powstańców warszawskich było związanych z Opolszczyzną"

Powstanie warszawskie [www.szukajwarchiwach.gov.pl]
Powstanie warszawskie [www.szukajwarchiwach.gov.pl]
Bolesław Bezeg [fot. Julia Dołhasz]
Bolesław Bezeg [fot. Julia Dołhasz]
Powstanie Warszawskie: Pluton 163 z 1. kompanii "Wigry" batalionu "Kiliński" w czasie pogrzebu na ulicy Zgoda 5 w Warszawie. Z pistoletem maszynowym "Błyskawica" stoi plut. Henryk Borecki "Smutniak". Opaska na ramieniu drugiego w kolejności powstańca, ma
Powstanie Warszawskie: Pluton 163 z 1. kompanii "Wigry" batalionu "Kiliński" w czasie pogrzebu na ulicy Zgoda 5 w Warszawie. Z pistoletem maszynowym "Błyskawica" stoi plut. Henryk Borecki "Smutniak". Opaska na ramieniu drugiego w kolejności powstańca, ma
- Powstanie Warszawskie to była ogromna akcja, w której oprócz żołnierzy AK brała udział cała rzesza cywili. Wiele z tych osób było wcześniej lub później związanych z Opolszczyzną. Jedną z nich była Helena Kamerska, która mieszka dziś w Opolu - mówił dziś (01.08) w porannej rozmowie "W cztery oczy" Bolesław Bezeg - historyk, dziennikarz Radia Opole i redaktor naczelny Nowej Trybuny Opolskiej.
- Helena Kamerska mieszkała na Ochocie w Warszawie, rodowita Warszawianka. Wyszła 1 sierpnia [1944 roku] na ulicę zobaczyć co tam się dzieje i jakiś powstaniec poprosił ją, że może by zupę im ugotowała. "Mamy tu garnek, może by Pani nam ugotowała, bo my nie umiemy". No i ona tę zupę im ugotowała. Przyszli powstańcy w większej grupie i jakieś dziewczyny zapytały czy nie chciałaby zostać sanitariuszką, bo brakuje dziewczyn, a rannych jest pełno. No i 1 sierpnia po południu ona została sanitariuszką i była nią już do końca powstania. Przeszła cały szlak bojowy ze zgrupowaniem "Chrobry II", w którym był też Witold Pilecki - tak o losach jednej z sanitariuszek powstania mówił Bolesław Bezeg.

Jak przekonuje gość Radia Opole podobnych przykładów osób mieszkających dziś na Opolszczyźnie lub w jakimś sensie związanych z naszym regionem, a uczestniczących w Powstaniu Warszawskim jest sporo. Niestety nie znamy dokładnej ich liczby, bo wiele osób ukrywało ten fakt przed komunistycznymi władzami.

- Dopiero po 1989 roku powstały takie prężne związki kombatanckie Armii Krajowej. Jednak wielu ludzi tego nie dożyło. Mój dziadek zmarł w 1981 roku, a też był żołnierzem Armii Krajowej. Nie miał szansy wstąpić do tych związków. Mieliśmy w Opolu uczestników różnych wybitnych akcji Armii Krajowej, o których nic nie napisano, bo oni, nawet jak ja do nich przychodziłem jeszcze parę lat temu kiedy żyli to mówili, że nie, że oni takie tajne rzeczy robili, że przysięgali, że nie będą o tym mówić i do dziś nie mówią - wspomina historyk.

Zdaniem Bolesława Bezega co najmniej kilkunastu działaczy Związku Polaków w Niemczech z Edmundem Osmańczykiem na czele także wzięło udział w Powstaniu Warszawskim.

Zapytaliśmy także naszego gościa - nowego redaktora Nowej Trybuny Opolskiej - o jego wizję prowadzenia największej lokalnej gazety. Bolesław Bezeg zapowiedział, że nie zamierza robić rewolucji. Chce się za to mocniej skupić na tematach lokalnych dotyczących mieszkańców naszego regionu.

Zobacz także

2021-09-20, godz. 17:38 Patron narodowego pojednania Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński honorowym patronem Prudnika i całej gminy. Tytuł oficjalnie nadano wczoraj podczas uroczystej mszy św. w sanktuarium… » więcej 2021-09-20, godz. 17:13 Sto fotografii sprzed stu lat Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza na wystawę, która jest pokłosiem badań historycznych i wywołania stu fotografii utrwalonych na szklanych kliszach przez Franciszka… » więcej 2021-09-20, godz. 17:00 Archiwa Rodzinne Niepodległej Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych zaprasza do udziału w projekcie "Archiwa Rodzinne Niepodległej". W inicjatywie bierze udział także Archiwum Państwowe… » więcej 2021-09-19, godz. 14:55 W Starym Grodkowie upamiętniono żołnierzy NSZ pomordowanych 75 lat temu przez komunistów. "Ci ludzie zbliżyli nas… Na Polanie Śmierci pod Starym Grodkowem uczczono pamięć podkomendnych mjr. Henryka Flamego. Żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych zostali tam pomordowani 75… » więcej 2021-09-19, godz. 13:17 Przed krzyżem brzozowym na terenie dawnego majątku Scharfenberg w Malerzowicach Wielkich odbyły się przed południem… Malerzowice Wielkie to jedno z trzech miejsc, gdzie zamordowano partyzantów przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych i rodziny pomordowanych złożyli… » więcej 2021-09-20, godz. 06:10 Zapowiedź historycznych audycji na bieżący tydzień (20. - 24. września 2021) Zapraszamy na audycje historyczne, które odbędą się w tym tygodniu w Radiu Opole! Poniedziałek-Piątek Godz. 6:20 "Kartka z kalendarza", na którą zaprasza… » więcej 2021-09-17, godz. 16:17 Historyczne audycje, które odbędą się w ten weekend tylko w Radiu Opole! Zapraszamy na historyczne audycje, które odbędą się w ten weekend w Radiu Opole: SOBOTA 18.09.2021 godz. 7:20 "Z historycznego punktu widzenia" zaprasza… » więcej 2021-09-17, godz. 08:15 17. września 1939 PAMIĘTAMY 17 września 1939 o godzinie 4.00 rano wojska sowieckie Frontów Białoruskiego i Ukraińskiego w sile około 1 miliona żołnierzy przekroczyły wschodnie granice… » więcej 2021-09-16, godz. 16:30 Przed nami 6.Festiwal Mikołaja z Koźla Nie poddawać się pandemii, grać bezpiecznie - takie założenia po raz drugi przyjęli organizatorzy Festiwalu Mikołaja z Koźla. Impreza odbędzie się po… » więcej 2021-09-15, godz. 19:50 Zbliża się 75. rocznica operacji „Lawina” – poznaj szczegóły zaplanowanych uroczystości W najbliższą sobotę (18.09) mija 75 lat od zbrodni UB/NKWD popełnionej na żołnierzach NSZ Okręgu VII Śląskiego w ramach operacji „Lawina”. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »