Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Bolesław Bezeg: 'Wielu powstańców warszawskich…
2021-08-01, 10:24 Autor: Krzysztof Rapp

Bolesław Bezeg: "Wielu powstańców warszawskich było związanych z Opolszczyzną"

Powstanie warszawskie [www.szukajwarchiwach.gov.pl]
Powstanie warszawskie [www.szukajwarchiwach.gov.pl]
Bolesław Bezeg [fot. Julia Dołhasz]
Bolesław Bezeg [fot. Julia Dołhasz]
Powstanie Warszawskie: Pluton 163 z 1. kompanii "Wigry" batalionu "Kiliński" w czasie pogrzebu na ulicy Zgoda 5 w Warszawie. Z pistoletem maszynowym "Błyskawica" stoi plut. Henryk Borecki "Smutniak". Opaska na ramieniu drugiego w kolejności powstańca, ma
Powstanie Warszawskie: Pluton 163 z 1. kompanii "Wigry" batalionu "Kiliński" w czasie pogrzebu na ulicy Zgoda 5 w Warszawie. Z pistoletem maszynowym "Błyskawica" stoi plut. Henryk Borecki "Smutniak". Opaska na ramieniu drugiego w kolejności powstańca, ma
- Powstanie Warszawskie to była ogromna akcja, w której oprócz żołnierzy AK brała udział cała rzesza cywili. Wiele z tych osób było wcześniej lub później związanych z Opolszczyzną. Jedną z nich była Helena Kamerska, która mieszka dziś w Opolu - mówił dziś (01.08) w porannej rozmowie "W cztery oczy" Bolesław Bezeg - historyk, dziennikarz Radia Opole i redaktor naczelny Nowej Trybuny Opolskiej.
- Helena Kamerska mieszkała na Ochocie w Warszawie, rodowita Warszawianka. Wyszła 1 sierpnia [1944 roku] na ulicę zobaczyć co tam się dzieje i jakiś powstaniec poprosił ją, że może by zupę im ugotowała. "Mamy tu garnek, może by Pani nam ugotowała, bo my nie umiemy". No i ona tę zupę im ugotowała. Przyszli powstańcy w większej grupie i jakieś dziewczyny zapytały czy nie chciałaby zostać sanitariuszką, bo brakuje dziewczyn, a rannych jest pełno. No i 1 sierpnia po południu ona została sanitariuszką i była nią już do końca powstania. Przeszła cały szlak bojowy ze zgrupowaniem "Chrobry II", w którym był też Witold Pilecki - tak o losach jednej z sanitariuszek powstania mówił Bolesław Bezeg.

Jak przekonuje gość Radia Opole podobnych przykładów osób mieszkających dziś na Opolszczyźnie lub w jakimś sensie związanych z naszym regionem, a uczestniczących w Powstaniu Warszawskim jest sporo. Niestety nie znamy dokładnej ich liczby, bo wiele osób ukrywało ten fakt przed komunistycznymi władzami.

- Dopiero po 1989 roku powstały takie prężne związki kombatanckie Armii Krajowej. Jednak wielu ludzi tego nie dożyło. Mój dziadek zmarł w 1981 roku, a też był żołnierzem Armii Krajowej. Nie miał szansy wstąpić do tych związków. Mieliśmy w Opolu uczestników różnych wybitnych akcji Armii Krajowej, o których nic nie napisano, bo oni, nawet jak ja do nich przychodziłem jeszcze parę lat temu kiedy żyli to mówili, że nie, że oni takie tajne rzeczy robili, że przysięgali, że nie będą o tym mówić i do dziś nie mówią - wspomina historyk.

Zdaniem Bolesława Bezega co najmniej kilkunastu działaczy Związku Polaków w Niemczech z Edmundem Osmańczykiem na czele także wzięło udział w Powstaniu Warszawskim.

Zapytaliśmy także naszego gościa - nowego redaktora Nowej Trybuny Opolskiej - o jego wizję prowadzenia największej lokalnej gazety. Bolesław Bezeg zapowiedział, że nie zamierza robić rewolucji. Chce się za to mocniej skupić na tematach lokalnych dotyczących mieszkańców naszego regionu.

Zobacz także

2021-09-24, godz. 23:25 Ławeczka pełna poezji Przed urzędem miasta w Nysie można przysiąść na ławeczce z poetą Jerzym Kozarzewskim Kozarzewski ps. Konrad, twórca nyskiej szkoły muzycznej, poeta… » więcej 2021-09-23, godz. 15:31 W 75 rocznicę operacji "Lawina" Spotkanie z Maciejem Nowakiem w 75. rocznicę likwidacji zgrupowania NSZ Henryka Flamego "Bartka". Nowak jest autorem książek i audycji radiowych poświęconych… » więcej 2021-09-23, godz. 15:14 Rajd Pamięci Powstańców Śląskich Już w sobotę Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle organizuje Rajd Pamięci Powstańców Śląskich.Uczestnicy Rajdu wyjdą z Kędzierzyna i po przejściu… » więcej 2021-09-22, godz. 20:28 Jubileusz Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu Jedna z wystaw pt. „Starodruki PBW w nowej odsłonie…” zostanie otwarta już w najbliższy piątek w Muzeum Śląska Opolskiego. Jeszcze tej jesieni w programie… » więcej 2021-09-21, godz. 21:38 Odzyskane, zagospodarowane i zdemitologizowane Do końca września w Opolu można oglądać wystawę poświęconą Ziemiom Odzyskanym , czyli obecnym województwom Polski północnej i zachodniej. Od dzisiaj… » więcej 2021-09-20, godz. 17:38 Patron narodowego pojednania Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński honorowym patronem Prudnika i całej gminy. Tytuł oficjalnie nadano wczoraj podczas uroczystej mszy św. w sanktuarium… » więcej 2021-09-20, godz. 17:13 Sto fotografii sprzed stu lat Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza na wystawę, która jest pokłosiem badań historycznych i wywołania stu fotografii utrwalonych na szklanych kliszach przez Franciszka… » więcej 2021-09-20, godz. 17:00 Archiwa Rodzinne Niepodległej Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych zaprasza do udziału w projekcie "Archiwa Rodzinne Niepodległej". W inicjatywie bierze udział także Archiwum Państwowe… » więcej 2021-09-19, godz. 14:55 W Starym Grodkowie upamiętniono żołnierzy NSZ pomordowanych 75 lat temu przez komunistów. "Ci ludzie zbliżyli nas… Na Polanie Śmierci pod Starym Grodkowem uczczono pamięć podkomendnych mjr. Henryka Flamego. Żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych zostali tam pomordowani 75… » więcej 2021-09-19, godz. 13:17 Przed krzyżem brzozowym na terenie dawnego majątku Scharfenberg w Malerzowicach Wielkich odbyły się przed południem… Malerzowice Wielkie to jedno z trzech miejsc, gdzie zamordowano partyzantów przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych i rodziny pomordowanych złożyli… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »