Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Panorama Opola, jakiej nie znamy. Przy Zamku Górnym…
2021-07-27, 16:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Panorama Opola, jakiej nie znamy. Przy Zamku Górnym powstaje nowy mural przedstawiający XIX-wieczny wizerunek miasta

Mural powstaje przy wejściu do Zamku Górnego [fot. Mariusz Chałupnik]
Mural powstaje przy wejściu do Zamku Górnego [fot. Mariusz Chałupnik]
W Opolu powstaje kolejny mural. Tym razem nie jest on związany z tematyką muzyczną ani literacką. Będzie pokazywał panoramę miasta z początków XIX wieku. Malunek jest tworzony na ścianie przy wejściu do Zamku Górnego.
- Ta panorama została przedstawiona w książce Friedricha Stuckarta w 1819 roku - mówi Andrzej Kula z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Opolu. - Została ona sporządzona z tzw. górki Moritza. Jest to ciekawe miejsce, które znajdowało się na terenie cementowni Odra i dzisiaj tego miejsca już nie ma. Panorama powstała krótko przed wyburzeniem murów miejskich, więc widzimy na niej mury obronne.

Jak informuje Agnieszka Zdonek z grupy Murall Studio z Poznania, która wykonuje malunek, przygotowania do realizacji tego projektu ruszyły w ubiegłym tygodniu.

- Trzeba było wziąć pod uwagę kilka kwestii przy tym muralu - mówi Agnieszka Zdonek. - Używamy farb dedykowanych na podłoże. Ten fragment muru jest pod opieką konserwatorską, więc tutaj też były odpowiednie ustalenia dotyczące specyfikacji farb. Sam motyw malarsko jest dość prosty. Trudność polega na tym, że rycina składa się z wielu linii i trzeba je odpowiednio wypracować.

Mural powstaje w ramach projektu "Zakup wyposażenia na potrzeby Zamku Górnego w Opolu wraz z realizacją działań edukacyjnych i informacyjnych". Malunek ma być gotowy jutro (28.07).

Zobacz także

2024-04-25, godz. 13:00 Na Zamku Królewskim gala finałowa projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań” Dwuminutowe etiudy filmowe, nagrodzone w ramach projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań”, opowiadają o bohaterskiej "Ince", poszukiwaniach lokalnych… » więcej 2024-04-25, godz. 11:00 Białoruś: z budynku Nowego zamku w Grodnie usunięto tablicę upamiętniającą T. Kościuszkę W Grodnie, w zachodniej części Białorusi, z budynku Nowego Zamku na rozkaz władz została usunięta tablica upamiętniająca Tadeusza Kościuszkę. Tablicę… » więcej 2024-04-25, godz. 10:00 Dwa samoloty "TS-11 Iskra" trafiły do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie Dwa samoloty "TS-11 Iskra" trafiły do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. To zwieńczenie kilkuletnich starań o pozyskanie tych eksponatów. Podpisano umowy… » więcej 2024-04-25, godz. 09:00 Włochy: Święto Wyzwolenia Dziś (25.04) we Włoszech z udziałem najwyższych władz państwowych obchodzony jest Dzień Wyzwolenia spod nazizmu i faszyzmu. Święto ustanowiono w rocznicę… » więcej 2024-04-25, godz. 08:00 Uczczono pamięć ofiar niemieckiego obozu pracy w Pustkowie W 80. rocznicę likwidacji niemieckiego obozu pracy przymusowej w Pustkowie, uczczono pamięć zamordowanych tam więźniów. Uroczystości patriotyczno-religijne… » więcej 2024-04-25, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 25 kwietnia » więcej 2024-04-24, godz. 15:00 Dzień Solidarności z Narodem Ormiańskim 24 kwietnia przypada Dzień Pamięci o Ludobójstwie Ormian, ormiańskie święto narodowe obchodzone zarówno w Armenii, jak i w ośrodkach diaspory ormiańskiej… » więcej 2024-04-24, godz. 13:00 Kończy się nabór do Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku Do końca dnia można zgłaszać projekty do 17. Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku. Muzeum Historii Polski czeka na zgłoszenia organizatorów najciekawszych… » więcej 2024-04-24, godz. 11:31 Dziś w Muzeum na Rakowieckiej premiera sztuki „Przez ścianę” Historia miłości Wiesławy Pajdak i Jerzego Śmiechowskiego - więźniów mokotowskiej katowni UB stała się inspiracją sztuki teatralnej „Przez ścianę”… » więcej 2024-04-24, godz. 11:00 Spotkanie z cyklu "Twarze Opola" przy Minorytów 3 „Krasne, Starobielsk, Kazachstan… Pamięć o wojennej apokalipsie” – pod takim tytułem już w najbliższy czwartek (25.04) w siedzibie Centralnego Muzeum… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »