Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Kalendarium rocznic i wydarzeń historycznych na…
2021-07-22, 08:30 Autor: Newsroom PAP/ Radio Opole 4 HISTORIA

Kalendarium rocznic i wydarzeń historycznych na dziś.

kalendarium old [www.pixabay.com]
kalendarium old [www.pixabay.com]
22. lipca ...


124 lata temu w Warszawie rozpoczęła działalność pierwsza stacja pogotowia ratunkowego.


79 lat temu
Niemcy rozpoczęli wielką akcję wysiedleńczą w warszawskim getcie. W ciągu dwóch miesięcy 254 tys. ludzi wywieziono do obozu zagłady w Treblince, 11 tys. skierowano do obozów pracy, na miejscu rozstrzelano ok. 6 tys. W getcie legalnie pozostało 35 tys. osób, a ok. 25 tys. żyło w ukryciu.

77 lat temu radio moskiewskie ogłosiło powstanie w zajętym przez Armię Czerwoną Chełmie Lubelskim Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Podało również tekst ogłoszonego przez PKWN manifestu. W rzeczywistości PKWN utworzono pod patronatem Stalina 21 lipca 1944 r. w Moskwie, a jego członkowie dotarli do Chełma Lubelskiego dopiero 27 lipca 1944 r.

72 lata temu w Warszawie oddano do użytku Trasę W-Z i most Śląsko-Dąbrowski; na Placu Zamkowym ponownie ustawiono kolumnę Zygmunta III Wazy.


66 lat temu
w Warszawie oddano do użytku Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina oraz Stadion Dziesięciolecia PRL.


48 lat temu w Bielsku-Białej uruchomiono linię produkcyjną Fiata 126p.


47 lat temu w Warszawie uroczyście otwarto Trasę Łazienkowską i Wisłostradę. W Gdańsku otwarto Port Północny.


38 lat temu
Rada Państwa, po 586 dniach obowiązywania, zniosła formalnie stan wojenny w Polsce, zachowując jednak część represyjnego ustawodawstwa.


19 lat temu w siedzibie "Gazety Wyborczej" doszło do spotkania Lwa Rywina z redaktorem naczelnym Adamem Michnikiem. Opublikowany stenogram z tej rozmowy dał początek tzw. aferze Rywina, która doprowadziła do przegranej rządu SLD w wyborach parlamentarnych.


Old letters [www.pixabay.com]
Old letters [www.pixabay.com]
Dziś w Warszawie po raz dziesiąty Marsz Pamięci 22 Lipca upamiętni ponad 250 tysięcy żydowskich mieszkańców Warszawy, którzy w lecie 1942 r. zostali wywiezieni do obozu zagłady w Treblince. Tegoroczny Marsz rozpocznie się o godz. 18 przed pomnikiem Umschlagplatz.


W tym roku w sposób szczególny zostanie przywołana pamięć o nauczycielach związanych z grupą Oneg Szabat, takich jak Abraham Lewin, Emanuel Ringelblum, Eliasz Gutkowski, Izrael Lichtensztajn - a także o Stefanii Szwajgier, kierowniczce gimnazjum dla dziewcząt przy ul. Długiej 55 oraz polskich nauczycielach, którzy udzielali pomocy przyjaciołom z drugiej strony muru.


22 lipca 1942 r. rozpoczęła się tzw. akcja likwidacyjna, będąca częścią operacji "Reinhardt", która, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy, zakładała fizyczną likwidację Żydów. W ciągu dwóch miesięcy akcji 254 tysiące Żydów wywieziono do obozu zagłady w Treblince i tam zgładzono. Stanowiło to 75 proc. ludności getta. Na miejscu zamordowano ok. 6 tysięcy. Na obszarze zmniejszonego getta pozostało jedynie 60 tys. osób, zatrudnionych w przedsiębiorstwach produkujących na potrzeby III Rzeszy lub mieszkających w getcie nielegalnie.

nmk/


Dziś ciąg dalszy posiedzenia Senatu. Senatorowie zdecydują w sprawie powołania dr. Karola Nawrockiego na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

wni/


Newsroom PAP

Zobacz także

2021-09-03, godz. 10:15 Negatywy dokumentujące KFPP przekazano do Archiwum Państwowego w Opolu Kilka tysięcy skanów i nagatywów autorstwa opolskiego fotografika Mariusza Przygody przekazano wczoraj (02.09) do Archiwum Państwowego w Opolu. Nieprzypadkowo… » więcej 2021-09-03, godz. 08:56 Historyk: Polacy są wśród ofiar NKWD pogrzebanych w masowym grobie w Odessie (Ukraina) Wśród ofiar NKWD pogrzebanych w masowym grobie w Odessie na Ukrainie są Polacy - mówi PAP Ołeksandr Babicz, historyk, jeden z członków prac poszukiwawczych… » więcej 2021-09-02, godz. 14:27 58. KFPP: Andrzej Rosiewicz - chodząca historia opolskich festiwali Swoją karierę estradową rozpoczął od jazzu w 1968 roku w zespole Old Timers. A z grupą Asocjacja Hagaw zdobył nagrodę na 10. Krajowym Festiwalu Piosenki… » więcej 2021-09-02, godz. 12:55 Kluczbork: cztery umowy dotyczące renowacji i zabezpieczenia zabytków Marszałek regionu Andrzej Buła wręczył w Kluczborku cztery umowy dotyczące zabezpieczenia i renowacji zabytków. Łączna wartość dotacji oscyluje wokół… » więcej 2021-09-02, godz. 11:06 Muzeum Mazowieckie ze stałą wystawą art deco - otwarcie dla zwiedzających 4 września (Płock) Ponad tysiąc eksponatów z lat 20. i 30. XX wieku na powierzchni około tysiąca metrów kwadratowych, w tym obraz "Martwa natura" Tamary Łempickiej i kabriolet… » więcej 2021-09-02, godz. 10:08 Historyk Massimiliano Signifredi: Prymas Wyszyński doskonale wyczuwał bieg historii Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński był głęboko osadzony w polskiej rzeczywistości, a jednocześnie miał wizję Kościoła powszechnego i świetnie… » więcej 2021-09-02, godz. 09:35 Historyk z Biura Poszukiwań IPN o potrzebie pamięci o pochowanych w Rosji polskich ofiarach NKWD Pamięć o ofiarach NKWD i ich godny pochówek jest sprawą nie tylko Rosjan, ale też Polaków - mówi PAP Ewa Kowalska, historyk z Biura Poszukiwań i Identyfikacji… » więcej 2021-09-02, godz. 08:45 Sztandar dla Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstań Śląskich w Kostowie. "To wielkie święto w naszej… Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Powstań Śląskich w Kostowie ma od wczoraj (01.09) sztandar. » więcej 2021-09-02, godz. 07:29 "Historia Opola w kilku ujęciach" - bezpłatne warsztaty fotograficzne Trwają zapisy na bezpłatne warsztaty fotograficzne organizowane przez wrocławskie Stowarzyszenie Voice of Art z finansowym wsparciem urzędu miasta w Opolu… » więcej 2021-09-01, godz. 18:35 Opole upamiętniło 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej. "Pamięć o tamtych wydarzeniach jest wciąż żywa" [Z… Apel pamięci, salwa honorowa i uroczyste złożenie kwiatów przed pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego na placu Wolności w Opolu zakończyły… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »