Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Na Górnym Śląsku Dzień Śląskiej Flagi - w rocznicę…
2021-07-15, 13:31 Autor: PAP/ Radio Opole 4 HISTORIA

Na Górnym Śląsku Dzień Śląskiej Flagi - w rocznicę nadania autonomii

Flaga urzędowa województwa śląskiego [Barbara Widłak Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie (Dz. Urz. Woj. Śląskiego z 2001 r. Nr 46, poz. 1161), źródło: www.wikipedia.pl]
Flaga urzędowa województwa śląskiego [Barbara Widłak Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie (Dz. Urz. Woj. Śląskiego z 2001 r. Nr 46, poz. 1161), źródło: www.wikipedia.pl]
Dzisiaj upływa 101 lat od uchwalenia Statutu Organicznego Województwa Śląskiego. Część regionalnych środowisk obchodzi w tę rocznicę Dzień Śląskiej Flagi. W tym roku wydarzenia z tej okazji przygotowano m.in. w Chorzowie.
Statut Organiczny Województwa Śląskiego sformułowała ustawa konstytucyjna Sejmu Ustawodawczego z 15 lipca 1920 r. Była to pierwsza w II Rzeczypospolitej ustawa konstytucyjna – uchwalona jeszcze przed konstytucją dla całej Polski. Autonomię nadano Górnemu Śląskiemu w obliczu zbliżającego się plebiscytu, który miał zdecydować o przynależności państwowej tego regionu.


Statut nadawał ówczesnemu województwu śląskiemu szeroką autonomię w wielu dziedzinach życia. Na jego mocy m.in. powołano Sejm Śląski, uchwalający własny budżet, który zasilał Skarb Śląski. Tekst statutu zawierał 45 artykułów. Podczas prac nad nimi dążono do zachowania równowagi między samorządnością regionu, a zwierzchnictwem władzy państwowej.


Autonomiczne woj. śląskie faktycznie przestało działać we wrześniu 1939 r. wraz z okupacją i przyłączeniem do III Rzeszy, a formalnie – 6 maja 1945 r., kiedy komunistyczna Krajowa Rada Narodowa zniosła autonomię. Obecnie do przedwojennego wzorca autonomii odwołują się środowiska postulujące m.in. zwiększenie zakresu samorządności regionu i większą rolę edukacji regionalnej.


Nawiązujące do daty uchwalenia statutu święto śląskiej flagi zaproponował kilka lat temu ówczesny poseł, obecny senator Marek Plura (KO), znany m.in. ze starań o uznanie języka śląskiego za język regionalny. Dziyń Ślónskij Fany, czyli Dzień Śląskiej Flagi, ma być – według Plury dniem radości z lokalnego patriotyzmu, dniem nadziei na rozwój tej ziemi oraz dniem świętowania wspólnoty Ślązaków.


W tym roku Plura oraz stowarzyszenie Ślonsko Ferajna zaprosili na obchody święta: dekorowanie śląskimi flagami zabytkowego katowickiego osiedla Nikiszowiec i rozdawanie tam śląskich flag (w godz. 11-17). Śląskimi flagami dekoruje też m.in. – za zgodą samorządu Chorzowa – tamtejszą główną ul. Wolności Ruch Autonomii Śląska.


"15 lipca 1920 r. ustawą konstytucyjną gwarantowano nam Górnoślązakom szeroką autonomię z własnym skarbem, policją, Sejmem. Obiecana autonomia okazała się niestety tylko wabikiem, polskim władzom chodziło tylko o bogactwa naturalne naszego regionu i jego przemysł. Wywieszamy od kilkunastu lat w tym dniu nasze fany (flagi – PAP), by przypomnieć o oszustwie, jakiego dopuściły się polskie władze” – napisano w facebookowej zapowiedzi święta na profilu RAŚ.


Niezależnie od działań tej organizacji w obchody włączył się m.in. chorzowski samorząd, zapowiadając na czwartkowe popołudnie dyskusje czy prezentacje atrakcji turystycznych. Miasto wywiesiło też na ratuszu żółto-niebieską regionalną flaga, a wieczorem podświetli w tych barwach elewację gmachu.


Głównym punktem Dnia Śląskiej Flagi w Chorzowie mają być spotkania w Galerii Sztuki Muzycznej i Obrazu na rynku, m.in. debata o śląskiej tożsamości, a także wirtualna wycieczka szlakiem śląskich miejsc do obejrzenia. Chorzowski magistrat ponadto pomaga w upowszechnianiu okolicznościowej oferty miejscowych przedsiębiorców. (PAP)


Autor: Mateusz Babak


mtb/ mhr/

Zobacz także

2022-01-27, godz. 13:00 Zapraszamy na transmisję obchodów 77. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady… Dziś mija 77 lat od wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz. W związku z pandemią koronawirusa w obchodach na terenie Miejsca Pamięci weźmie… » więcej 2022-01-27, godz. 12:03 Były więzień Auschwitz: do dziś noszę w sobie kult chleba; decydował o życiu lub śmierci Od czasu pobytu w Auschwitz noszę w sobie kult chleba. Decydował o życiu lub śmierci - powiedział w rozmowie z PAP Stanisław Zalewski, były więzień Pawiaka… » więcej 2022-01-27, godz. 11:14 Zagłada Żydów w niemieckim obozie Auschwitz [FILM] Żydzi stanowili największą grupę deportowanych do Auschwitz oraz jego ofiar. Niemcy przywieźli ich ponad 1,1 mln. Zgładzili co najmniej 1 mln, z czego ok… » więcej 2022-01-27, godz. 10:15 Tablice upamiętniające ofiary „Marszu Śmierci” zostaną odsłonięte w Starym Lesie. "To był najbardziej tragiczny… Wojewódzkie obchody upamiętniające „Marsze Śmierci” rozpoczęły się w Starym Lesie koło Głuchołaz. Również przez tę miejscowość na początku… » więcej 2022-01-27, godz. 09:04 77 lat temu Armia Czerwona wyzwoliła niemiecki obóz Auschwitz 27 stycznia 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy niemieckiego obozu Auschwitz. Skrajnie wyczerpani więźniowie, których było w nim jeszcze ok… » więcej 2022-01-27, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 27 stycznia.. » więcej 2022-01-26, godz. 12:05 W filharmonii muzyczna podróż w czasy dwudziestolecia międzywojennego Niezapomniane piosenki Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego i Adama Astona złoża się na niedzielny (30 stycznia br.), okolicznościowy koncert w Filharmonii… » więcej 2022-01-26, godz. 11:24 Pamięć o powstaniu wielkopolskim 1918-1919 w międzywojniu – nowa wystawa w Poznaniu Jak międzywojenna Polska pamiętała o powstaniu wielkopolskim przekonać się można od środy na Starym Rynku w Poznaniu dzięki wystawie przygotowanej przez… » więcej 2022-01-26, godz. 10:52 50-letnie magnetofony i radia można zobaczyć w gorzowskiej galerii "Kredens" Stare magnetofony szpulowe, gramofony oraz radia lampowe i tranzystorowe są prezentowane obecnie przez galerię "Kredens" w Gorzowie Śląskim. » więcej 2022-01-26, godz. 09:40 Otwarto plenerową wystawę IPN pt. „Pokolenia Baczyńskiego” We wtorek na pl. Jana Kochanowskiego w Lublinie otwarto wystawę pt. „Pokolenia Baczyńskiego”, która przedstawia wybitne postacie, które urodziły się… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »