Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Podpisano list intencyjny ws. obchodów rocznicy…
2024-06-14, 13:00 Autor: Jowsa Anna / PAP

Podpisano list intencyjny ws. obchodów rocznicy tysiąclecia koronacji królewskich

Koronacja pierwszego króla (Koronacja Chrobrego. Jan Matejko) [fot. wikipedia/domena publiczna]
Koronacja pierwszego króla (Koronacja Chrobrego. Jan Matejko) [fot. wikipedia/domena publiczna]
List intencyjny w sprawie współpracy samorządów i archidiecezji gnieźnieńskiej przy rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II podpisano w czwartek w Gnieźnie. To ważny krok w organizacji obchodów, które odbędą się w pierwszej stolicy Polski w 2025 roku – podkreślili sygnatariusze listu.
List intencyjny, który sformalizował współpracę samorządów i archidiecezji przy rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II, podpisano w czwartek w Sali Kryształowej Starego Ratusza w Gnieźnie. Do podpisania listu przystąpili wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk, marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, starosta powiatu gnieźnieńskiego Tomasz Budasz, prezydent miasta Gniezna Michał Powałowski oraz prymas Polski abp Wojciech Polak. Celem listu jest współpraca w kierunku podkreślenia tego przełomowego momentu w historii Polski oraz nadania tej rocznicy charakteru ogólnopolskiego.

Ten cel potwierdza m.in. zapis fragmentu preambuły listu: „(…)Uznając doniosłą rangę rocznicy koronacji pierwszych królów Polski w gnieźnieńskiej katedrze, sygnatariusze tego listu zapewniają o swojej szczerej woli podjęcia wszelkich niezbędnych działań, celem nadania właściwej rangi obchodom rocznicowym, jak również podjęcia współpracy w przygotowaniu imprez i wydarzeń okolicznościowych”.

Gnieźnieński magistrat poinformował, że przyszłoroczne obchody, w które włączą się zarówno sygnatariusze dokumentu, jak i partnerzy, obejmować będą kilkaset działań związanych z upamiętnieniem koronacji Bolesława Chrobrego oraz Mieszka II w roku 1025 w Gnieźnie.

„Przewidziano m.in. ogromne widowisko plenerowe o charakterze historycznym, a także specjalne edycje sztandarowych imprez Pierwszej Stolicy: Koronacji Królewskiej i Królewskiego Festiwalu Artystycznego, który ogromem wydarzeń wypełni wszystkie weekendy lata. Miejski szlak turystyczny – Trakt Królewski ma zostać uzupełniony o nową rzeźbę – Mieszka I i Dobrawy, która będzie materialnym symbolem całego jubileuszu. Nie można także zapomnieć o wydarzeniach o charakterze oficjalnym: w kwietniu 2025 w gnieźnieńskiej katedrze planowana jest msza koronacyjna towarzysząca uroczystościom odpustowym ku czci Świętego Wojciecha, a we wrześniu odbędzie się kolejny Zjazd Gnieźnieński” – podano.

Prezydent Gniezna Michał Powałowski podkreślił, że „miasto Gniezno rozwija się na wielu obszarach i we wszystkich potrzebna jest moja uwaga – jednak to właśnie rocznica tysiąclecia koronacji stanowi obecnie priorytet moich działań”. „Bardzo się cieszę, że prace nad przyszłorocznymi wydarzeniami trwają, zarówno jeżeli chodzi o komitet honorowy – do którego zaprosiłem obecne tutaj osoby, a także gnieźnieńskich parlamentarzystów, przedstawicieli Sejmu i Senatu RP oraz prezydenta Andrzeja Dudę – jak i komitet roboczy, który opracowuje wspólny harmonogram przyszłorocznych wydarzeń. Mam nadzieję, że dzisiejsze podpisanie listu intencyjnego spowoduje, że rocznica będzie miała jeszcze lepszy wydźwięk i zapisze się na długo w historii nie tylko naszego miasta, ale i kraju” – zaznaczył Powałowski.

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak podkreślił, że podpisanie listu jest w pewnym sensie sformalizowaniem dotychczasowych wspólnych działań i ustaleń w sprawie rocznicy. Jak mówił, „chcemy wspólnie zrealizować szereg przedsięwzięć związanych z obchodami rocznicy koronacji, dotyczących tych kulminacyjnych momentów, ale też wydarzeń towarzyszących, które zaplanowane zostały przez cały przyszły rok w przestrzeni Gniezna. Zrealizują je instytucje zajmujące się tutaj historią, to m.in. Muzeum Początków Państwa Polskiego i Muzeum Archidiecezjalne”.

„Myślę, że ta oferta będzie bardzo bogata i tym samym również kosztowna. Dziś mogę zadeklarować, że jako samorząd województwa wielkopolskiego będziemy skłonni, żeby przeznaczyć środki finansowe na ten cel w odpowiednich, koniecznych proporcjach. Mamy już doświadczenia z obchodów 1050-lecia chrztu Polski, wówczas wydarzenia odbywały się nie tylko w Gnieźnie, ale też na Ostrowie Lednickim i w Poznaniu, było to przedsięwzięcie o większej skali. Tu koncentrujemy się wyłącznie na Gnieźnie, ale bogactwo planowanych wydarzeń będzie znacząco większe, bo będą się one odbywały przez cały 2025 rok” – zaznaczył marszałek.

Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk przypomniała, że Gniezno to kolebka polskiej państwowości, było świadkiem najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski, dlatego tak ważne jest, aby podkreślać jego znaczenie dla historii naszego kraju.
„Wierzę, że dzięki naszej współpracy obchody 1000-lecia koronacji pierwszych królów Polski pozwolą przybliżyć mieszkankom i mieszkańcom Wielkopolski, ale również wszystkim Polkom i Polakom, bogatą historię Gniezna i tego, jak ważną rolę odegrało w naszej historii” – powiedziała Sobczyk.

Metropolita gnieźnieński, prymas Polski abp Wojciech Polak wskazał natomiast, że „koronacje Bolesława Chrobrego oraz Mieszka II i jego żony Rychezy miały ogromne znaczenie dla kształtowania polskiej państwowości oraz obecności we wspólnocie chrześcijańskich narodów Europy, oczywiście nie byłoby tego bez chrztu Polski oraz zjazdu gnieźnieńskiego”.

„Cieszę się, że przyszłoroczne wydarzenia możemy realizować wspólnie, we współpracy. Zapewniam, że mnie także zależy na odpowiednim uczczeniu tych przełomowych w dziejach Polski. Mam nadzieję, że zjazd gnieźnieński, który odbędzie się we wrześniu 2025 roku, będzie do tego doskonałą okazją” – powiedział.
Starosta powiatu gnieźnieńskiego Tomasz Budasz podkreślił, że list intencyjny w sprawie wspólnej organizacji obchodów 1000. rocznicy koronacji pierwszych królów Polski w Gnieźnie podpisał z dumą i zaszczytem.

„Mając świadomość rangi oraz doniosłości czekających nas w 2025 roku przedsięwzięć, dziękuję tym samym sygnatariuszom porozumienia, z panem prezydentem Michałem Powałowskim na czele, za otwartość na bliską mi ideę realizacji jubileuszowych obchodów ponad podziałami. Uważam bowiem, że tylko wspólnie planowane działania samorządów, instytucji kultury, przedstawicieli administracji rządowej, Kancelarii Sejmu i Senatu oraz stanu duchownego będą skutkować godnym uczczeniem jednych z najważniejszych w historii Gniezna, powiatu gnieźnieńskiego i całej Polski wydarzeń” – zaznaczył.

Zobacz także

2024-07-16, godz. 13:00 55. rocznica lądowania na Księżycu 16 lipca 1969 r. rozpoczęła się misja Apollo 11, dzięki której 21 lipca o godz. 2:56 czasu uniwersalnego człowiek po raz pierwszy stanął na powierzchni… » więcej 2024-07-16, godz. 11:00 40 lat temu sąd ogłosił wyrok w sprawie zabójstwa maturzysty Grzegorza Przemyka 40 lat temu, 16 lipca 1984 roku, sąd ogłosił wyrok w sprawie zabójstwa maturzysty Grzegorza Przemyka, syna poetki i działaczki opozycyjnej w PRL Barbary Sadowskiej… » więcej 2024-07-16, godz. 09:00 Mija 91 lat od pierwszej audycji Wesoła Lwowska Fala 91 lat temu, 16 lipca 1933 roku, Polskie Radio Lwów wyemitowało premierową audycję "Wesoła Lwowska Fala". Nadawana na całą Polskę, cieszyła się niezwykłą… » więcej 2024-07-16, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 16 lipca » więcej 2024-07-15, godz. 13:00 Powstanie w kolorze. Ukazał się album ze zdjęciami walczącej Warszawy Każde zdjęcie z czasów Powstania Warszawskiego jest ikoniczne. Chciałem pokazać jak najwięcej życia codziennego powstańczej Warszawy. Mimo strasznych warunków… » więcej 2024-07-15, godz. 11:00 35 lat temu umarła Maria Kuncewiczowa - nie tylko autorka „Cudzoziemki” 15 lipca 1989 roku zmarła Maria Kuncewiczowa, pisarka - najbardziej chyba znana jako autorka powieści „Cudzoziemka” - śpiewaczka, działaczka społeczna… » więcej 2024-07-15, godz. 10:15 Opolscy rycerze walczyli pod Grunwaldem. Kolejny raz wojska polsko-litewskie pobiły Krzyżaków pod Grunwaldem. W rekonstrukcji jednej z największych bitew średniowiecznej Europy uczestniczyła kilkunastoosobowa… » więcej 2024-07-15, godz. 10:00 Mity dotyczące bitwy pod Grunwaldem [DŹWIĘK] Współcześnie w powszechnej świadomości funkcjonuje wiele mitów związanych z bitwą pod Grunwaldem, której dziś obchodzimy 614. rocznicę. Mity te związane… » więcej 2024-07-15, godz. 09:00 614 lat temu Polacy odnieśli spektakularne zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem 614 lat temu, 15 lipca 1410 roku, na polach Grunwaldu rozegrała się bitwa pomiędzy wojskiem polsko-litewskim a armią zakonu krzyżackiego. Zakończyła się… » więcej 2024-07-15, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 15 lipca » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »