Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Wystawa IPN w 45. rocznicę pierwszej pielgrzymki…
2024-06-03, 09:00 Autor: IAR/#Jędrzejczyk/w md/

Wystawa IPN w 45. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski

Wystawa JPII - plakat IPN
Wystawa JPII - plakat IPN
45 lat temu papież Jan Paweł II po raz pierwszy przybył z pielgrzymką do ojczyzny. 2 czerwca 1979 roku w Warszawie papież Polak wypowiedział słowa: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!". Po wizycie w stolicy, w dniach 3-10 czerwca Ojciec Święty odwiedził Gniezno, Częstochowę, Kraków i Nowy Targ, a także teren byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.
Jak mówi Polskiemu Radiu Paweł Błażewicz z Instytutu Pamięci Narodowej, pierwsza pielgrzymka papieża Polaka była dla jego ojczyzny iskrą wolności: Podkreśla, że papież jako przywódca Kościoła katolickiego przyjeżdża do swojej ojczyzny i mówi do narodu językiem polskim, językiem wolności, prawdy, wiary, nadziei i miłości i dodaje otuchy, odwagi do działania. "Jest to siła nie fizyczna, ale siła, którą daje prawda" - zaznacza historyk.

Jak dodaje Paweł Błażewicz do stolicy przybyła stosunkowo nieliczna, kilkutysięczna grupa pielgrzymów. W kolejnych miastach, które odwiedzał papież były już wielomilionowe rzesze Polaków a także pielgrzymów z Czech, Słowacji i nie tylko ludzi wierzących. Papież upominał się o prawa człowieka. "Mówi o tym, że chcemy wolności, nie mówiąc wprost o wolności politycznej, natomiast ze wszystkich słów przebijała się nadzieja, na wolność polityczną i domaganie wolności i szacunku do człowieka" - podkreśla Paweł Błażewicz.

Wczoraj w Warszawie na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego IPN prezentował wystawę "Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie. 2-10 czerwca 1979". Do 7 czerwca ekspozycja odwiedzi pięć polskich miast z trasy pielgrzymki Jana Pawła II. W każdym z tych miejsc będzie możliwość podzielenia się wspomnieniami z papieskiej wizyty - mówi Grzegorz Łeszczyński z Biura Edukacji IPN. "Będziemy poszukiwali świadków historii, uczestników tych wydarzeń, którzy chcieliby się podzielić swoimi wspomnieniami w specjalnie do tego celu przygotowanym namiocie" - wyjaśnia Grzegorz Łeszczyński.

Wystawie towarzyszy prezentacja rekonstrukcji papamobile - pojazdu zbudowanego na potrzeby transportu Ojca Świętego w trakcie jego podróży po Polsce, który po pielgrzymce papieża został niszczony przez komunistów.

Dzisiaj (03.06) na Placu Katedralnym w Gnieźnie wystawę otworzy Prymas Polski abp Wojciech Polak i prezes IPN Karol Nawrocki. Obecny będzie również sekretarz stanu prezydenta Wojciech Kolarski. Następnie wystawa odwiedzi Częstochowę (4-5 czerwca), Kraków (6-7 czerwca) i Nowy Targ - 8 czerwca.

W Gnieźnie, Częstochowie oraz Krakowie wystawę uświetni pokaz filmu dokumentalnego „Dziewięć dni, które zmieniły Polskę” wyprodukowanego przez Biuro Edukacji Narodowej IPN. Obraz wykorzystuje fragmenty filmu „Pielgrzym” z 1979 roku w reżyserii Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego. Premiera filmu dziś na kanale IPNtv o 07:00.

Zobacz także

2024-07-09, godz. 15:00 Na cmentarzu w Kalwarii Wileńskiej odsłonięty został wyremontowany grób żołnierza AK M. Półtoraka Na Litwie, na cmentarzu w Kalwarii Wileńskiej został odsłonięty wyremontowany grób żołnierza 4. Brygady Wileńskiej AK, kawalera orderu Virtuti Militari… » więcej 2024-07-09, godz. 12:39 W Berlinie zaprezentowano mural poświęcony Powstaniu Warszawskiemu W berlińskiej dzielnicy Treptow-Koepenick w poniedziałek jego twórcy w obecności ambasadora RP zaprezentowali mural poświęcony Powstaniu Warszawskiemu. Dzieło… » więcej 2024-07-09, godz. 11:00 W miejscowości Bogusze oddano hołd dowódcom Wileńskiego Sztabu AK W miejscowości Bogusze oddano hołd oficerom Wileńskiego Sztabu Armii Krajowej, którzy dowodzili operacją "Ostra Brama". Po zakończeniu walk, zostali oni… » więcej 2024-07-09, godz. 09:00 107 lat temu doszło do tzw. kryzysu przysięgowego 107 lat temu - 9 lipca 1917 roku - na wezwanie Józefa Piłsudskiego żołnierze I i III Brygady Legionów Polskich odmówili złożenia przysięgi na wierne braterstwo… » więcej 2024-07-09, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 9 lipca » więcej 2024-07-08, godz. 15:00 44 lata temu wybuchł strajk w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku 44 lata temu, 8 lipca 1980 roku, wybuchł strajk w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku. Bezpośrednią przyczyną protestu była wprowadzona od 1 lipca… » więcej 2024-07-08, godz. 13:00 W Wilnie oddano hołd bohaterom operacji "Ostra Brama" W stolicy Litwy - Wilnie, oddano hołd bohaterom operacji "Ostra Brama". Uroczystość się odbyła na Cmentarzu na Rossie, w 80. rocznicę rozpoczęcia walki… » więcej 2024-07-08, godz. 11:31 Pistolety Napoleona sprzedane za ponad półtora miliona euro Dwa pistolety Napoleona Bonaparte zostały sprzedane na aukcji za prawie milion siedemset tysięcy euro. Licytacja odbyła się w Fontainebleau pod Paryżem. Nie… » więcej 2024-07-08, godz. 09:00 Zmarł ppłk Antoni Zienkiewicz, żołnierz ZWZ-AK, więzień polityczny okresu stalinowskiego W wieku 101 lat zmarł podpułkownik Antoni Zienkiewicz, żołnierz ZWZ-AK, więzień polityczny okresu stalinowskiego oraz działacz opozycji antykomunistycznej… » więcej 2024-07-08, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 8 lipca » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »