Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Zamieszanie wokół muralu upamiętniającego powstania…
2021-06-22, 14:34 Autor: Mariusz Chałupnik

Zamieszanie wokół muralu upamiętniającego powstania śląskie w Łubnianach. Wójt zapowiada interwencje u szefostwa MN

Projekt muralu, który miał powstać na ścianie szkoły w Łubnianach [fot. Hubert Kampa]
Projekt muralu, który miał powstać na ścianie szkoły w Łubnianach [fot. Hubert Kampa]
Szkoła im. Powstańców Śląskich w Łubnianach [fot. Mariusz Chałupnik]
Szkoła im. Powstańców Śląskich w Łubnianach [fot. Mariusz Chałupnik]
Konflikt wokół muralu w Łubnianach, który ma upamiętniać polskiego bohatera powstań śląskich ppor. Teodora Lelka. Miał pojawić się na ścianie szkoły, która nosi imię Powstańców Śląskich, z okazji 100. rocznicy III powstania. Pomysł ten nie spodobał się jednak części rodziców, więc szkoła ogłosiła konsultacje w tej sprawie. Wiele wskazuje na to, że rodzice opowiedzieli się przeciwko.
Jednym z przeciwników muralu jest były wójt Łubnian Krystian Baldy z Mniejszości Niemieckiej, który obecnie zasiada w radzie sołeckiej. Jak tłumaczy, chodzi przede wszystkim o treść, którą mural ma przedstawiać.

- Chodzi o militarne elementy, ludzie w mundurach przy szkole, przy boisku - tłumaczy Baldy. - Moim zdaniem efektowne to nie było. Budziło to dosyć duże zamieszanie w miejscowości. To nie mniejszość niemiecka się oburza, ale rodzice. Nikt z nikim nie dyskutował, nie powiedział.

Na realizację muralu w konkursie Ministerstwa Obrony Narodowej wystartowała fundacja In Blessed Art. Jej wniosek znalazł się wśród 60 wyróżnionych, spośród 1200 nadesłanych do konkursu ofert. Prezes fundacji Hubert Kampa mówi, że w obecnej sytuacji trudno będzie mural zrealizować.

- Odbył się właściwie atak przeciwko nam - mówi Kampa. - Są obawy, że mural przedstawia agresję. Nawet podważono archiwa, a my wiemy, że ppor. Lelek był powstańcem śląskim. Są też głosy, że ktoś przyjdzie z widłami, z jajkami, bądź zamaluje go farbą.

Zgodę na utworzenie muralu dała dyrektor szkoły w Łubnianach Wiesława Palt, która tłumaczy, że ze względu na wiele negatywnych sygnałów musiała ogłosić w tej sprawie konsultacje wśród rodziców. Próbę rozwiązania patowej sytuacji zapowiada wójt Łubnian, Paweł Wąsiak.

- Rozumiem, że na tych terenach nie jest prosto przechodzić nad różnego rodzaju problemami - zaznacza Wąsiak. - Chodzi przede wszystkim o dialog. Wystąpię z pismem do przewodniczącego MN Rafała Bartka z prośbą o mediacje.

Jeżeli mural nie powstanie do 15 sierpnia, to fundacja In Blessed Art będzie musiała zwrócić 20-tysięczną dotację do ministerstwa. Dokładne wyniki konsultacji rodziców w łubniańskiej szkole będą znane dzisiaj (22.06) w późnych godzinach popołudniowych.

Zobacz także

2021-08-02, godz. 09:49 Kalendarium rocznic i wydarzeń historycznych na dziś. 2. sierpnia... » więcej 2021-08-02, godz. 08:00 Zapowiedź historycznych audycji na bieżący tydzień (02-06. sierpnia 2021) Zapraszamy na audycje historyczne, które odbędą się w tym tygodniu w Radiu Opole! Poniedziałek-Piątek Godz. 6:20 "Kartka z kalendarza", na którą zaprasza… » więcej 2021-08-01, godz. 20:06 "Na początku wszyscy byli pełni entuzjazmu do walki". Opolszczyzna upamiętniła 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego… W Opolu upamiętniono 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości na osiedlu Armii Krajowej rozpoczęła msza święta w parafii pw. Przemienienia… » więcej 2021-08-01, godz. 19:31 "Przystanek Lamsdorf dla wielu był tylko momentem w jenieckiej drodze". Znicze pamięci Powstańców Warszawskich zapłonęły… Z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego znicze pamięci zapłonęły również w Łambinowicach. Pod pomnikiem Powstańców Warszawskich - Jeńców… » więcej 2021-08-01, godz. 15:29 Krwawa i heroiczna walka, której należy się szacunek. Działacze PiS w Kędzierzynie-Koźlu oddali honory Powstańcom… Przedstawiciele struktur Prawa i Sprawiedliwości z Kędzierzyna-Koźla w tym poseł Katarzyna Czochara upamiętnili Powstańców Warszawskich. Spotkali się przed… » więcej 2021-08-01, godz. 13:45 Muzycznie oddadzą hołd Powstańcom Warszawskim Do wspólnego śpiewania patriotycznych pieśni zachęca opolan Męski Zespół Wokalno-Instrumentalny „Metronom”. Koncert zaplanowano na niedzielę, na godz… » więcej 2021-08-01, godz. 12:14 Głubczyce pamiętają o bohaterach Powstania Warszawskiego Dziś przypada 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W całym kraju zaplanowano oficjalne obchody tego wydarzenia. W Głubczycach uroczystości odbędą… » więcej 2021-08-01, godz. 10:24 Bolesław Bezeg: "Wielu powstańców warszawskich było związanych z Opolszczyzną" - Powstanie Warszawskie to była ogromna akcja, w której oprócz żołnierzy AK brała udział cała rzesza cywili. Wiele z tych osób było wcześniej lub później… » więcej 2021-08-01, godz. 09:40 W Kędzierzynie-Koźlu w godzinę W też zawyją syreny. Wcześniej symboliczne uroczystości organizuje PiS W Kędzierzynie-Koźlu 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, tak jak w całym kraju, zostanie uczczona sygnałem dźwiękowym o 17:00, w godzinę W. » więcej 2021-08-01, godz. 07:00 Powstanie Warszawskie 1. sierpnia 1944. PAMIĘTAMY (specjalna audycja polsko-niemiecka z okazji 77. rocznicy powstani… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »