Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Wywiad najważniejszy
2022-08-15, 08:20 Autor: Bolesław Bezeg

Wywiad najważniejszy

Sztandary bolszewickie zdobyte w bitwie pod Warszawą - 1920 r.
Sztandary bolszewickie zdobyte w bitwie pod Warszawą - 1920 r.
Dziś przypada sto druga rocznica bitwy warszawskiej, która przeszła do polskiej historii jako cud nad Wisłą. Było to niezwykle ważne wydarzenie, nie tylko druga dla Polski, ale jeśli nawet nie dla całego świata, to na pewno ważne dla Europy. Wszak zatrzymanie bolszewików w Polsce odroczyło ich marsz na Zachód o całe 20 lat.
Z Historycznego Punktu Widzenia 15 sierpnia 2022
Dziś przypada 102 rocznica zwycięstwa polskich wojsk nad Bolszewikami w Bitwie Warszawskiej, w której nie do przecenienia była rola polskiego wywiadu ze szczególnym uwzględnieniem postaci porucznika Jana Kowalewskiego, który sto lat temu złamał bolszewicki szyfr, dzięki czemu polskie dowództwo w czasie bitwy pod Warszawą wiedziało o armii bolszewickiej więcej niż ona sama.

Rola kryptologicznego wyczynu porucznika Jana Kowalewskiego oraz stworzonego przez niego Biura Szyfrów Oddziału II Sztabu Generalnego w warszawskim zwycięstwie sprzed stu lat jest nie do przecenienia.

Jan Kowalewski urodził się w roku 1892 w Łodzi i jako poddany rosyjski odbył służbę w rosyjskiej armii, w której służył podczas I wojny światowej jako oficer zaopatrzenia, któremu podlegały służby łącznościowe. Zdobyte tam doświadczenie frontowe dało mu podstawy do przyszłej pracy kryptologicznej.

Po wycofaniu się Rosji z wojny przeszedł do II korpusu polskiego, z którego 4 dywizją strzelców brał udział w walkach z bolszewikami w rejonie Odessy i w Rumunii. Po powrocie do Polski w 1919 roku powierzono mu utworzenie Wydziału Radiowywiadu w Biurze Szyfrów Oddziału II Sztabu Generalnego czyli wywiadu.

Już wkrótce rozbudował sieć stacji nasłuchowych oraz ściągnął do swojego biura wybitnych matematyków z uniwersytetów warszawskiego i lwowskiego. Już na rok przed bitwą warszawską Kowalewski złamał pierwsze klucze szyfrów bolszewickich, a wkrótce także szyfry białych armii rosyjskich.

W początkach roku 1920 Kowalewski zaczął też łamać pierwsze szyfry niemieckie. Od tego czasu aż do końca wojny jego zespół rozszyfrowywał około pół tysiąca depesz miesięcznie. Dawało to polskiemu dowództwu dokładny wgląd w realną sytuację na polskim obszarze operacyjnym i pozwalało planować operacje w oparciu o realną wiedzę, a nie przypuszczeń na temat zamiarów przeciwnika.

Informacje dostarczane przez Wydział porucznika Kowalewskiego miały fundamentalne znaczenie dla decyzji podejmowanych przez polskiego wodza naczelnego Józefa Piłsudskiego

Po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej porucznik Jan Kowalewski został oddelegowany do pracy na Górnym Śląsku, gdzie został szefem wywiadu w sztabie III powstania śląskiego.

W okresie międzywojennym pełnił służbę dyplomatyczną, nie zaprzestając jednakże pracy w polskim wywiadzie. M.in. jako atache w Moskwie wykorzystywał swoją fotograficzną pamięć do sporządzania szkiców nowych sowieckich rodzajów broni prezentowanych na defiladach.

Podczas II wojny światowej kierował najważniejszą polską placówką wywiadowczą w Lizbonie. Podpułkownik Jan Kowalewski zmarł 31 października 1965 roku w Londynie.

Zobacz także

2022-10-09, godz. 08:21 Bunt Żeligowskiego Rankiem 8 października 1920 roku dowodzona przez generała Lucjana Żeligowskiego dywizja wyruszyła na Wilno pozorując bunt wobec dowództwa polskich sił … » więcej 2022-10-08, godz. 07:20 Emigracyjny rząd w Opolu 367 lat temu, w początkach października 1655 roku w toku wojny polsko-szwedzkiej na kilkanaście dni Opole, leżące wówczas w granicach cesarstwa austriackiego… » więcej 2022-10-02, godz. 08:20 Finał Powstania Warszawskiego Dziś przypada 77 rocznica podpisania przez dowództwo Armii Krajowej aktu honorowej kapitulacji Powstania Warszawskiego. Pytania o sens powstania warszawskiego… » więcej 2022-10-01, godz. 07:20 Pod sowieckim butem 83 lata temu brytyjski premier Winston Churchil w radiowym przemówieniu zracjonalizował sowiecką napaść na Polskę tym samym pozostawiając sobie furtkę… » więcej 2022-09-25, godz. 07:20 Polski ewenement Pojutrze we wtorek 27 września przypada 83 rocznica powstania fenomenu na skalę światową czyli Polskiego Państwa Podziemnego. » więcej 2022-09-24, godz. 19:43 Podróże kształcą I oto nadszedł wieczór i poranek dnia pierwszego roku tysiąc czterysta pierwszego od zakończenia wielkiej hidżry proroka Mahometa z Mekki do Medyny. » więcej 2022-09-18, godz. 08:26 Skok do bitwy Wczoraj minęła 78 rocznica rozpoczęcia operacji Market Garden, największej w dziejach wojen operacji powietrzno-desantowej, w której wzięła udział polska… » więcej 2022-09-17, godz. 07:22 Nóż w plecy 83 lata temu – 17 września 1939 roku wojska sowieckie bez wypowiedzenia wojny zaatakowały II Rzeczpospolitą, która już od blisko trzech tygodni prowadziła… » więcej 2022-09-11, godz. 08:20 Odsiecz Jutro przypada 339 rocznica tzw. Odsieczy wiedeńskiej czyli bitwy, w której dowodzone przez polskiego króla Jana III Sobieskiego wojska chrześcijańskiej koalicji… » więcej 2022-09-10, godz. 07:21 Zwycięstwo pod Orszą Przedwczoraj minęła 506 rocznica bitwy pod Orszą – wielkiego zwycięstwa militarnego, które dość wyjątkowo zostało w pewnym stopniu wykorzystane także… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »