Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Łużyckie zagłębie
2022-07-02, 07:20 Autor: Bolesław Bezeg

Łużyckie zagłębie

Rekonstrukcja łużyckiego grodu w Biskupinie. Foto: Wikipedia/domena publiczna
Rekonstrukcja łużyckiego grodu w Biskupinie. Foto: Wikipedia/domena publiczna
Około 3700 lat temu na terenie Polski pojawiła się cywilizacja znana pod nazwą Kultury Łużyckiej. Jedne z najstarszych znanych łużyckich osiedli znajdowały się na Wyżynie Głubczyckiej.
Z Historycznego Punktu Widzenia 2 lipca 2022
Trudno dziś dokładnie określić pochodzenie ludów, których pobyt trwał na naszych ziemiach blisko półtora tysiąca lat, a rozpoczął się około 1700 lat przed narodzeniem Chrystusa.

Archeologiczna dedukcja pozwala z dużą dozą prawdopodobieństwa twierdzić, że twórcy Kultury Łużyckiej przybyli na nasze ziemie z nad środkowego Dniepru. Ale skąd przybyli nad Dniepr nie wiadomo. Zapewne z Azji jak wszystkie ludy, które w ciągu ostatnich czterech tysięcy lat przemierzały środkową Europę.

Nie można wykluczyć, choć zdaniem większości badaczy jest to najmniej prawdopodobne, że ludy kultury łużyckiej były przodkami plemion słowiańskich. W okresie 20-lecia międzywojennego ukuto dla nich nawet nazwę Prasłowian. Związków plemion germańskich z kulturą łużycką poszukiwali także historycy niemieccy, ale także bez powodzenia.

Nazwę Kultura Łużycka wprowadził w XIX wieku niemiecki prehistoryk Rudolf Virchow, który odkrył na Łużycach ślady kultury, która na przełomie epok brązu i żelaza chowała swoich zmarłych w grobach popielicowych. Z czasem okazało się, że ślady bytności przedstawicieli tej samej cywilizacji znajdują się na Pomorzu, Wielkopolsce, Śląsku, Morawach, Słowacji, Małopolsce i na Zachodnim Wołyniu.

Wśród stanowisk kultury łużyckiej w Polsce najbardziej znanym jest grodzisko w Biskupinie, jednak jedno z najstarszych, jeśli nie najstarsze znane nam osiedle z tego okresu znajdowało się na terenie dzisiejszego Kietrza. Kietrz i jego okolice były wówczas ważnym centrum kulturowym silnie oddziałującym na inne osiedla położone na płaskowyżu głubczyckim i tych położonych znacznie dalej – od Zachodniej Małopolski aż po bieg rzeki Kaczawy na Dolnym Śląsku.

W Kietrzu znaleziono także dowody na regularne kontakty handlowe mieszkających tu wówczas ludzi z plemionami kultury halsztackiej, zajmującymi wówczas tereny dzisiejszych zachodnich Niemiec i Wschodniej Francji.

Wszystko wskazuje na to, że przedstawiciele kultury łużyckiej mniej więcej 500-400 lat przed narodzeniem Chrystusa na skutek ochłodzenia klimatu dzisiejszej Polski zdecydowali się wyemigrować do cieplejszych krajów.

Tereny dzisiejszej Polski w dużej mierze stały się wówczas podmokłe i w efekcie opustoszałe. Sprzyjało to powtórnemu zarastaniu lasem opuszczonych osiedli.

Zobacz także

2022-08-06, godz. 07:20 Chrzestny Jagiełły 626 lat temu oblegające Opole wojska króla Władysława Jagiełły zmusiły opolskich książąt do podpisania traktatu zmieniającego stosunki własnościowe… » więcej 2022-07-31, godz. 08:20 Kapelan Prymasa Dziś przypada 20 rocznica tragicznej śmierci księdza Stanisława Skorodeckiego. Ksiądz Skorodecki był kapelanem kardynała Stefana Wyszyńskiego, w czasie… » więcej 2022-07-30, godz. 07:20 Schizma wschodnia 965 lat temu w lipcu 1054 roku Papież Leon IX wysłał do Konstantynopola swojego legata, który w odpowiedzi na zamknięcie w stolicy Bizancjum kościołów… » więcej 2022-07-24, godz. 08:20 Polaków z Prus rugowanie Pojutrze przypada 137 rocznica wydania przez władze krajowe Prus zarządzenia nakazującego wysiedlenie z terytorium niemieckiego państwa wszystkich Polaków… » więcej 2022-07-23, godz. 07:20 Z Petlurą na Kijów W minioną środę minęła 103 rocznica zawarcia rozejmu pomiędzy siłami zbrojnymi Rzeczpospolitej Polskiej a Ukraińskiej Republiki Ludowej, którymi dowodził… » więcej 2022-07-17, godz. 08:20 Kongresówka lepsza niż PRL? W najbliższą środę przypada 207 rocznica proklamowania w Warszawie tzw. Królestwa Polskiego. Królestwo to utworzono po pokonaniu Napoleona Bonaparte i na… » więcej 2022-07-16, godz. 07:29 Śmierć za pragnienie wolności Dziś przypada 47 rocznica próby ucieczki rolniczym samolotem do Austrii, jaką podjął 16 lipca 1975 roku pilot i instruktor z opolskiego aeroklubu Dionizy… » więcej 2022-07-10, godz. 08:21 Śląska odepchnięcie 781 lat temu 10 lipca 1241 roku Konrad Mazowiecki zbrojnie zajął Kraków i tym aktem ostatecznie zniweczył kilkudziesięcioletnie starania Piastów Śląskich… » więcej 2022-07-09, godz. 07:20 Przyspieszone uprzemysłowienie W efekcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę wielu ludziom w Polsce i na świecie otworzyły się oczy. Jedną z najpilniejszych spraw stała się kwestia rozbudowy… » więcej 2022-07-03, godz. 08:20 Operacja Ostra Brama W tym tygodni ubędziemy obchodzić 78 rocznicę rozpoczęcia przeprowadzonej przez Armię Krajową podczas II wojny światowej w ramach „Akcji Burza” operacji… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »