Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Przejście do Aliantów
2022-02-13, 08:20 Autor: Bolesław Bezeg

Przejście do Aliantów

Bitwa pod rarańczą. Domena publiczna
Bitwa pod rarańczą. Domena publiczna
Pojutrze przypada 104 rocznica opuszczenia sojuszu z państwami centralnymi przez ostatnią polską jednostkę frontową. W nocy z 15 na 16 lutego 1918 roku dowodzona przez generała Józefa Hallera II Brygada Legionów Polskich przebiła się przez front niemiecko rosyjski pod Rarańczą.
Z Historycznego Punktu Widzenia 13 lutego 2022
Po klęskach kolejnych powstań w początkach XX wieku polscy patrioci coraz bardziej zdawali sobie sprawę, że do odzyskania niepodległości nie wystarczy okazja związana z zawirowaniem w jednym z zaborczych imperiów.

Na straży ustalonego po klęsce Napoleona europejskiego porządku wiedeńskiego stały wszak trzy największe kontynentalne imperia Rosja, Prusy i Austria. Aby zburzyć porządek, którego państwa te strzegły potrzebna była burza dziejowa na skalę ogólnoeuropejską. I taka burza nadeszła w roku 1914.

Każde z patriotycznych stronnictw miało swoją receptę na wykorzystanie wymodlonej wojny powszechnej. Koncepcja Józefa Piłsudskiego zakładała, że tzw. państwa centralne ze względu na izolację gospodarczą po wyczerpaniu zasobów ekonomicznych muszą ostatecznie przegrać.

Jednakże ponieważ przytłaczająca większość terytoriów zamieszkanych przez Polaków znajdowała się pod kontrolą państw niemieckich dla ograniczenia strat wśród polskiej ludności Piłsudski uznał, że nie można od początku konfliktu związywać sprawy polskiej z obozem przeciwników Niemiec. Jego zdaniem należało wejść w wojnę po stronie państw centralnych, wykorzystać ich wsparcie do budowy polskiego potencjału militarnego, a następnie w przełomowym momencie przejść do obozu aliantów, którzy jak słusznie spodziewał się Piłsudski ostatecznie decydowali o kształcie powojennej Europy.

Łatwo powiedzieć zmienić front, trudniej jednak coś takiego przeprowadzić, zwłaszcza, że w stanie wojny do żołnierzy na froncie dociera bardzo mało informacji i już sam wybór momentu do takiej zmiany frontu to nie była prosta sprawa.

Ponieważ to u boku Prus miało powstać królestwo polskie utworzone z zajętych przez Niemców ziem dawnego zaboru rosyjskiego, polskie legiony, które rozpoczęły wojnę w ramach armii austrowęgierskiej przekazane zostały pod komendę Prus, ale gdy w roku 1917 odmówiły złożenia przysięgi wierności pruskiemu cesarzowi zostały przekazane z powrotem pod komendę austriacką. Część żołnierzy trafiła do obozów internowania, a sam Piłsudski do pruskiego więzienia.

W pozostałych oddziałach niezadowolenie narastało. Gdy państwa centralne zawarły pokój z Ukraińską Republiką Ludową, na mocy którego Ukraina miała uzyskać Podlasie i ziemię Chełmską niezadowolenie sięgnęło zenitu. 13 lutego 1918 roku dowodzona przez generała Józefa Hallera II Brygada Legionów Polskich rozpoczęła marsz w kierunku opuszczonych przez Rosjan znajdujących się za linią demarkacyjną okopów w okolicach Rarańczy na Bukowinie.

Ostatecznie w nocy z 15 na 16 lutego części brygady w liczbie około 1600 ludzi udało się przekroczyć granicę linii austriackich. Około 2000 legionistów Austriacy wzięli do niewoli i umieścili w obozach internowania.

Legioniści, którym udało się przejść na teren rosyjski klucząc pomiędzy oddziałami bolszewickimi a penetrującymi go patrolami austriackimi dotarli pod Kamieniec Podolski i nawiązali tam kontakt z działającym po rosyjskiej stronie polskim komitetem a następnie weszli w skład dowodzonego przez generała Dowbor-Muśnickiego II Korpusu Polskiego.

W ten sposób w lutym 1918 roku ostatnia pozostająca pod komendą państw centralnych polska jednostka wojskowa przeszła do obozu aliantów.

Zobacz także

2022-08-06, godz. 07:20 Chrzestny Jagiełły 626 lat temu oblegające Opole wojska króla Władysława Jagiełły zmusiły opolskich książąt do podpisania traktatu zmieniającego stosunki własnościowe… » więcej 2022-07-31, godz. 08:20 Kapelan Prymasa Dziś przypada 20 rocznica tragicznej śmierci księdza Stanisława Skorodeckiego. Ksiądz Skorodecki był kapelanem kardynała Stefana Wyszyńskiego, w czasie… » więcej 2022-07-30, godz. 07:20 Schizma wschodnia 965 lat temu w lipcu 1054 roku Papież Leon IX wysłał do Konstantynopola swojego legata, który w odpowiedzi na zamknięcie w stolicy Bizancjum kościołów… » więcej 2022-07-24, godz. 08:20 Polaków z Prus rugowanie Pojutrze przypada 137 rocznica wydania przez władze krajowe Prus zarządzenia nakazującego wysiedlenie z terytorium niemieckiego państwa wszystkich Polaków… » więcej 2022-07-23, godz. 07:20 Z Petlurą na Kijów W minioną środę minęła 103 rocznica zawarcia rozejmu pomiędzy siłami zbrojnymi Rzeczpospolitej Polskiej a Ukraińskiej Republiki Ludowej, którymi dowodził… » więcej 2022-07-17, godz. 08:20 Kongresówka lepsza niż PRL? W najbliższą środę przypada 207 rocznica proklamowania w Warszawie tzw. Królestwa Polskiego. Królestwo to utworzono po pokonaniu Napoleona Bonaparte i na… » więcej 2022-07-16, godz. 07:29 Śmierć za pragnienie wolności Dziś przypada 47 rocznica próby ucieczki rolniczym samolotem do Austrii, jaką podjął 16 lipca 1975 roku pilot i instruktor z opolskiego aeroklubu Dionizy… » więcej 2022-07-10, godz. 08:21 Śląska odepchnięcie 781 lat temu 10 lipca 1241 roku Konrad Mazowiecki zbrojnie zajął Kraków i tym aktem ostatecznie zniweczył kilkudziesięcioletnie starania Piastów Śląskich… » więcej 2022-07-09, godz. 07:20 Przyspieszone uprzemysłowienie W efekcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę wielu ludziom w Polsce i na świecie otworzyły się oczy. Jedną z najpilniejszych spraw stała się kwestia rozbudowy… » więcej 2022-07-03, godz. 08:20 Operacja Ostra Brama W tym tygodni ubędziemy obchodzić 78 rocznicę rozpoczęcia przeprowadzonej przez Armię Krajową podczas II wojny światowej w ramach „Akcji Burza” operacji… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »