Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Bohater Pruski
2021-09-25, 07:24 Autor: Bolesław Bezeg

Bohater Pruski

Król Prus Fryderyk II Wielki
Król Prus Fryderyk II Wielki
Dziś przypada 277 rocznica urodzin króla pruskiego Fryderyka II Wilhelma już przez współczesnych nazywanego Wielkim. To właśnie on przyłączył Śląsk do Niemiec.
Z Historycznego Punktu Widzenia 25 września 2021
Niewątpliwie Fryderyk II Wilhelm wybitnym władcą był. To, że akurat historia postawiła go na czele państwa pruskiego nie koniecznie zmusza nas do patrzenia na tę postać jako na czarny charakter polskiej historii.

Przywdziewając tak modne ostatnio szaty internacjonalistycznego obiektywizmu możemy nawet przez chwilę odczuwać dumę, że w żyłach tego wybitnego europejskiego polityka płynęła cząstka jagiellońskiej krwi, bowiem wśród jego przodków była rodzona siostra polskiego króla Zygmunta Starego.

Tak to bowiem już jest, że większość starych rodów królewskich była i jest ze sobą wielokrotnie spokrewniona. Jednak mniejsza o genetykę.

Fryderyk II Wielki niewątpliwie był godnym następcą rodu Hohenzollernów. W 200 lat po sformułowaniu przez jego przodków planu powiększenia Prus o Śląsk udało mu się ten strategiczny postulat zrealizować. Już bowiem na początku XVI wieku dawny mistrz krzyżacki, a potem książę Prus Albrecht Hohenzollern znany nam z obrazu Matejki „Hołd Pruski” sformułował pruską doktrynę w myśl której warunkiem zdobycia przez Prusy dominacji w Niemczech jest opanowanie zasobnego w bogactwa naturalne Śląska.

W XVI wieku się nie udało, ale na początku XVIII wieku nadarzyła się stosowna okazja i Fryderyk II Wilhelm skwapliwie z niej skorzystał. Obiektywnie zdolność do wykorzystywania bieżącej koniunktury należy zapisać mu na plus, choć polskie serce musi to boleć.

Nie był przy tym Fryderyk II jakimś napuszonym mężem stanu. Był pragmatykiem. Gdy wydawało mu się, że przegrywa bitwę pod Małujowicami wsiadł na konia i zwiał z pola bitwy. Gdy dowiedział się, że co roku na przednówku jego nowych śląskich poddanych dziesiątkuje głód, urządził na brzeskim rynku widowisko o cechach modnej dziś reklamy społecznej.

Siedząc na balkonie pięknej brzeskiej kamienicy na oczach spędzonego na rynek tłumu król Fryderyk ze smakiem spożył ugotowany kartofel. Następnie resztę sporego gara tychże kartofli rozrzucił w tłum, aby Ślązacy spróbowali tego nieznanego dotąd u nas specjału. Od tego czasu na Śląsku zaczęto uprawiać ziemniaki i to trzeba zapisać na plus temu władcy.

A że był drapieżnie antypolski? No taki przecież powinien być pruski król i jakoś z tym musimy się pogodzić.

Zobacz także

2021-11-13, godz. 07:20 Ministerstwo Ziem Odzyskanych Dziś przypada 70 rocznica powołania przez władze Polski Ludowej Ministerstwa Ziem Odzyskanych. » więcej 2021-11-11, godz. 07:22 Jak obchodzić 11 listopada Nieraz w mediach czy od znajomych słyszałem, że Polacy nie potrafią się cieszyć radosnym przecież świętem niepodległości. Każe nam się brać wzór… » więcej 2021-11-07, godz. 08:20 Przesuwanie akcentów Pojutrze przypada 32 rocznica tzw. „runięcia” muru berlińskiego i zapewne jak co roku przez cały dzień w serwisach informacyjnych świat będzie epatowany… » więcej 2021-11-06, godz. 07:25 Akt 5 listopada Wczoraj minęła 105 rocznica wydarzenia, które okazało się milowym krokiem na drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości. 5 listopada 1916 roku w… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Sowiecki raj Jutro przypada 82 rocznica włączenia tzw. Zachodniej Białorusi do Związku Sowieckiego. » więcej 2021-10-31, godz. 08:24 Państwowa kradzież dóbr Wczoraj minęła 211 rocznica wydania przez króla Prus Fryderyka Wilhelma III edyktu sekularyzacyjnego. » więcej 2021-10-30, godz. 07:22 Wyzwoliciele Bredy Wczoraj minęła 77 rocznica wyzwolenie spod niemieckiej okupacji przez 1 Dywizję Pancerną Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie holenderskiego miasta Breda. » więcej 2021-10-24, godz. 08:20 Królestwo reaktywacja 974 lata temu – w roku 1047 polski władca Kazimierz Odnowiciel ponownie przyłączył Śląsk do Polski. Za pierwszym razem prawdopodobnie przyłączony został… » więcej 2021-10-23, godz. 07:24 Nosiciel honoru Polaków W upływającym tygodniu minęła 208 rocznica śmierci księcia Józefa Poniatowskiego. Była to postać wyjątkowa nawet na tle licznego grona wyjątkowych postaci… » więcej 2021-10-17, godz. 08:22 Kto go naprawdę zabił? Pojutrze przypada 37 rocznica porwania błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Im więcej czytamy na temat jego męczeństwa, tym silniej dociera do nas… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »