Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Bohater Pruski
2021-09-25, 07:24 Autor: Bolesław Bezeg

Bohater Pruski

Król Prus Fryderyk II Wielki
Król Prus Fryderyk II Wielki
Dziś przypada 277 rocznica urodzin króla pruskiego Fryderyka II Wilhelma już przez współczesnych nazywanego Wielkim. To właśnie on przyłączył Śląsk do Niemiec.
Z Historycznego Punktu Widzenia 25 września 2021
Niewątpliwie Fryderyk II Wilhelm wybitnym władcą był. To, że akurat historia postawiła go na czele państwa pruskiego nie koniecznie zmusza nas do patrzenia na tę postać jako na czarny charakter polskiej historii.

Przywdziewając tak modne ostatnio szaty internacjonalistycznego obiektywizmu możemy nawet przez chwilę odczuwać dumę, że w żyłach tego wybitnego europejskiego polityka płynęła cząstka jagiellońskiej krwi, bowiem wśród jego przodków była rodzona siostra polskiego króla Zygmunta Starego.

Tak to bowiem już jest, że większość starych rodów królewskich była i jest ze sobą wielokrotnie spokrewniona. Jednak mniejsza o genetykę.

Fryderyk II Wielki niewątpliwie był godnym następcą rodu Hohenzollernów. W 200 lat po sformułowaniu przez jego przodków planu powiększenia Prus o Śląsk udało mu się ten strategiczny postulat zrealizować. Już bowiem na początku XVI wieku dawny mistrz krzyżacki, a potem książę Prus Albrecht Hohenzollern znany nam z obrazu Matejki „Hołd Pruski” sformułował pruską doktrynę w myśl której warunkiem zdobycia przez Prusy dominacji w Niemczech jest opanowanie zasobnego w bogactwa naturalne Śląska.

W XVI wieku się nie udało, ale na początku XVIII wieku nadarzyła się stosowna okazja i Fryderyk II Wilhelm skwapliwie z niej skorzystał. Obiektywnie zdolność do wykorzystywania bieżącej koniunktury należy zapisać mu na plus, choć polskie serce musi to boleć.

Nie był przy tym Fryderyk II jakimś napuszonym mężem stanu. Był pragmatykiem. Gdy wydawało mu się, że przegrywa bitwę pod Małujowicami wsiadł na konia i zwiał z pola bitwy. Gdy dowiedział się, że co roku na przednówku jego nowych śląskich poddanych dziesiątkuje głód, urządził na brzeskim rynku widowisko o cechach modnej dziś reklamy społecznej.

Siedząc na balkonie pięknej brzeskiej kamienicy na oczach spędzonego na rynek tłumu król Fryderyk ze smakiem spożył ugotowany kartofel. Następnie resztę sporego gara tychże kartofli rozrzucił w tłum, aby Ślązacy spróbowali tego nieznanego dotąd u nas specjału. Od tego czasu na Śląsku zaczęto uprawiać ziemniaki i to trzeba zapisać na plus temu władcy.

A że był drapieżnie antypolski? No taki przecież powinien być pruski król i jakoś z tym musimy się pogodzić.

Zobacz także

2022-10-09, godz. 08:21 Bunt Żeligowskiego Rankiem 8 października 1920 roku dowodzona przez generała Lucjana Żeligowskiego dywizja wyruszyła na Wilno pozorując bunt wobec dowództwa polskich sił … » więcej 2022-10-08, godz. 07:20 Emigracyjny rząd w Opolu 367 lat temu, w początkach października 1655 roku w toku wojny polsko-szwedzkiej na kilkanaście dni Opole, leżące wówczas w granicach cesarstwa austriackiego… » więcej 2022-10-02, godz. 08:20 Finał Powstania Warszawskiego Dziś przypada 77 rocznica podpisania przez dowództwo Armii Krajowej aktu honorowej kapitulacji Powstania Warszawskiego. Pytania o sens powstania warszawskiego… » więcej 2022-10-01, godz. 07:20 Pod sowieckim butem 83 lata temu brytyjski premier Winston Churchil w radiowym przemówieniu zracjonalizował sowiecką napaść na Polskę tym samym pozostawiając sobie furtkę… » więcej 2022-09-25, godz. 07:20 Polski ewenement Pojutrze we wtorek 27 września przypada 83 rocznica powstania fenomenu na skalę światową czyli Polskiego Państwa Podziemnego. » więcej 2022-09-24, godz. 19:43 Podróże kształcą I oto nadszedł wieczór i poranek dnia pierwszego roku tysiąc czterysta pierwszego od zakończenia wielkiej hidżry proroka Mahometa z Mekki do Medyny. » więcej 2022-09-18, godz. 08:26 Skok do bitwy Wczoraj minęła 78 rocznica rozpoczęcia operacji Market Garden, największej w dziejach wojen operacji powietrzno-desantowej, w której wzięła udział polska… » więcej 2022-09-17, godz. 07:22 Nóż w plecy 83 lata temu – 17 września 1939 roku wojska sowieckie bez wypowiedzenia wojny zaatakowały II Rzeczpospolitą, która już od blisko trzech tygodni prowadziła… » więcej 2022-09-11, godz. 08:20 Odsiecz Jutro przypada 339 rocznica tzw. Odsieczy wiedeńskiej czyli bitwy, w której dowodzone przez polskiego króla Jana III Sobieskiego wojska chrześcijańskiej koalicji… » więcej 2022-09-10, godz. 07:21 Zwycięstwo pod Orszą Przedwczoraj minęła 506 rocznica bitwy pod Orszą – wielkiego zwycięstwa militarnego, które dość wyjątkowo zostało w pewnym stopniu wykorzystane także… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »