Radio Opole » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza
2023-02-06, 07:57 Autor: IAR/D.Panek/dok.

Kartka z kalendarza

1633 - Na Wawelu odbyła się koronacja na króla Polski Władysława IV, syna Zygmunta III Wazy i Anny Habsburżanki.

1665 - Urodziła się Anna Stuart, od 1702 królowa Anglii i Szkocji oraz Irlandii, córka Jakuba II.

1736 - Urodził się Franz Xaver Messerschmidt, niemiecko-austriacki rzeźbiarz. Tworzył głównie w Wiedniu i Bratysławie.

1800 - Urodził się Achille Devéria, francuski malarz i grafik. Wykonał ponad 400 litograficznych portretów wybitnych postaci swojej epoki.

1830 - Zmarł Antoni Leszczyński, fortepianmistrz, w latach 1819-1830 w Warszawie przy ulicy Podwale właściciel jednej z najbardziej znanych w owym czasie wytwórni fortepianów.

1840 - W Waitangi przedstawiciele Korony Brytyjskiej oraz różnych wodzów maoryskich podpisali traktat uważany przez historyków za dokument tworzący Nową Zelandię.

1845 - Urodził się Andreas Flocken, niemiecki przedsiębiorca i wynalazca. W 1888 roku zbudował czterokołowy samochód elektryczny - Flocken Elektrowagen - najprawdopodobniej pierwszy elektryczny samochód osobowy na świecie.

1863 - Powstanie Styczniowe: dwudniowe walki powstańców z wojskami rosyjskimi w Siemiatyczach, zakończone sukcesem Rosjan i spaleniem przez nich miasteczka. 160. rocznica

1885 - Urodził się Romuald Gierasieński, aktor i tancerz, jeden z najpopularniejszych aktorów kabaretowych i rewiowych dwudziestolecia międzywojennego. Grał między innymi w filmach: "Doktór Murek”, 'Królowa przedmieścia” i "Znachor”.

1886 - Niemiecki chemik Clemens Winkler odkrył pierwiastek chemiczny - german. Nazwa pochodziła od łacińskiej nazwy kraju ojczystego naukowca - Niemiec.

1888 - W Warszawie urodził się Romuald Gutt, architekt, profesor Akademii Sztuk Pięknych i Politechniki Warszawskiej, przedstawiciel nurtu modernistycznego, autor między innymi projektu gmachu Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie.

1890 - Urodził się Władysław Folkierski, historyk literatury francuskiej, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek władz Stronnictwa Narodowego.

1905 - Urodził się Władysław Gomułka, przywódca Polskiej Partii Robotniczej w latach 1943-1948 oraz I sekretarz Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w latach 1956-1970.

1906 - Założono "Komitet w celu badania i leczenia choroby zwanej rakiem". Była to organizacja pozarządowa zajmująca się profilaktyką i leczeniem nowotworów.

1911 - Urodził się Ronald Reagan, aktor, polityk, 40. prezydent Stanów Zjednoczonych, rządzący w latach 1981-89.

1915 - Urodziła się Danuta Szaflarska, aktorka. Znana między innymi z ról w filmach: "Zakazane piosenki", "Pora umierać", "Skarb", "Dolina Issy", "Pożegnanie z Marią".

1917 - W norweskim mieście Trondheim odbył się pierwszy międzynarodowy zjazd ludu Saami, czyli Lapończyków. Na pamiątkę wydarzenia tego dnia jest obchodzone święto narodowe ludu Saami.

1920 - Urodził się Max Mannheimer, malarz i pisarz ocalały z Holokaustu, świadek zagłady Żydów w niemieckich obozach koncentracyjnych Auschwitz i Dachau.

1921 - Józef Piłsudski przybył do francuskiego Verdun i udekorował miasto Krzyżem Virtuti Militari. W mieście tym doszło do jednej z największych bitew I wojny światowej, podczas której zginęło łącznie około miliona francuskich i niemieckich żołnierzy.

1922 - Urodził się Witold Kieżun, profesor nauk ekonomicznych, teoretyk zarządzania, przedstawiciel polskiej szkoły prakseologicznej. Jest członkiem honorowym Polskiej Akademii Nauk.

1922 - Kardynał Achille Ratti został wybrany na papieża i przyjął imię Pius XI. Był nuncjuszem apostolskim w Polsce w latach 1919-1921, a później został metropolitą Mediolanu. Po wyborze na Stolicę Piotrową sprawował posługę, jako Pius XI od 7 czerwca 1929 do dnia śmierci, 10 lutego 1939 roku.

1928 - Powstał Związek Pionierów Kolonialnych, organizacja mająca na celu uzyskanie terenów ekspansji dla narodu polskiego.

1930 - Urodził się Allan King, kanadyjski reżyser filmowy, dokumentalista. Był autorem ponad 100 filmów dokumentalnych i seriali, między innymi "Piątek trzynastego", "Droga do Avonlea", "Madison", "Życie do poprawki".

1931 - Urodził się Wiesław Górnicki, dziennikarz, pisarz; w latach 1981-1990 bliski współpracownik generała Wojciecha Jaruzelskiego, autor między innymi zbioru reportaży "Tam, gdzie pieprz rośnie" i "Podróż po garść ryżu". Był korespondentem wojennym na Bliskim Wschodzie i w Indonezji. Od 1958 do 1961 roku był komentator Polskiej Kroniki Filmowej. Autor większości przemówień Jaruzelskiego, w tym tego z 13 grudnia 1981. Zmarł 7 października 1996 roku.

1931 - Urodził się Czesław Król, artysta rzeźbiarz, samouk, z zawodu piekarz, pierwowzór bohatera "Ballady o Cześku Piekarzu” Wojciecha Belona.

1936 - Urodził się Witold Dłużniak, działacz sportowy, wiceprezes PZPN i prezes Polskiego Związku Kolarskiego, piłkarz Polonii Warszawa, jeden z twórców polskiego ruchu paraolimpijskiego.

1940 - Niemieccy architekci przedstawili projekt przebudowy Warszawy, która miała być prowincjonalnym miastem. Miało ono powstać po zburzeniu większości zabudowy Warszawy. Planowano, że będzie tu mieszkać 40 tysięcy Niemców i około 80 tysięcy niewolniczej ludności polskiej.

1943 - Niemiecka policja odkryła w kamienicy przy ulicy Długiej w Warszawie skład broni oraz tajną drukarnię należące do Narodowych Sił Zbrojnych. Doszło do strzelaniny, w trakcie której zginęło kilku żołnierzy NSZ oraz kilku niemieckich policjantów.

1945 - Urodził się Bob Marley, jamajski wokalista, gitarzysta i kompozytor, producent nagrań. Wraz ze swoim zespołem The Wailers rozpropagował na świecie muzykę reggae.

1945 - Urodził się Wiktor Osiatyński, prawnik, socjolog, pisarz, publicysta, wykładowca akademicki, działacz społeczny.

1945 - Urodził się Krzysztof Rogulski, reżyser i scenarzysta filmów fabularnych i dokumentalnych. Jest reżyserem i autorem scenariusza między innymi filmów: "Papa Stamm" oraz "Wielka majówka".

1947 - Józef Cyrankiewicz objął urząd premiera. Funkcję tę sprawował pięciokrotnie, w latach 1947-1952 i 1954-1970. Był najdłużej urzędującym premierem w historii Polski.

1950 - Urodziła się Natalie Cole, właściwie Stephanie Natalie Maria Cole, amerykańska piosenkarka, autorka tekstów i aktorka, córka Nat King Cole’a.

1952 - Po śmierci ojca Jerzego VI Elżbieta II została królową Wielkiej Brytanii. Koronacja Elżbiety II odbyła się 2 czerwca 1953 roku.

1955 - Urodził się Andrzej Sołyga, rzeźbiarz, pedagog. Jest autorem między innymi autorem założeń pomnikowych na Polskich Cmentarzach Wojennych w Katyniu, Miednoje i Charkowie oraz na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu.

1956 - Premierowy spektakl telewizyjnego Teatru Sensacji "Kobra". Przedstawienia były emitowane do 1993 roku i ponownie od 2013.

1960 - Urodził się Rafał Krzysztof Żabiński, aktor. Wystąpił między innymi w serialach: "Lekarze", "Prawo Agaty", "Plebania", Klan", "Pogranicze w ogniu".

1962 - Zmarł Władysław Dziewulski, astronom, przez 20 lat profesor Uniwersytetu imienia Stefana Batorego w Wilnie. Po wojnie był organizatorem Uniwersytetu imienia Mikołaja Kopernika w Toruniu. Opracował nową metodę wyznaczania ruchów gwiazd w przestrzeni.

1962 - Urodził się Axl Rose, właściwie William Bailey Rose, amerykański wokalista rockowy, autor tekstów, producent, muzyk, multiinstrumentalista, lider zespołu Guns N’ Roses.

1967 - Ukazało się pierwsze wydanie amerykańskiego czasopisma muzycznego "Rolling Stone”. Czasopismo zostało założone w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.

1968 - W Warszawie zapadł wyrok trzech lat więzienia dla Janusza Szpotańskiego, autora satyrycznej opery "Cisi i gęgacze, czyli "Bal u Prezydenta"", aresztowanego pod zarzutem "sporządzania i przekazywania w celu rozpowszechniania opracowań szkodliwych dla interesów państwa".

1969 - Światowej sławy chirurg, ortopeda i traumatolog Wiktor Dega został pierwszym kawalerem Orderu Uśmiechu.

1971 - Rozpoczęło się VIII Plenum KC PZPR poświęcone ocenie wydarzeń grudniowych. Obradom przewodniczył I sekretarz Komitetu Centralnego Edward Gierek. Podczas plenum, które zakończyło się 7 lutego ekipa Władysława Gomułki została uznana winną wydarzeń grudniowych, a jej członkowie usunięci z zajmowanych stanowisk partyjnych i państwowych.

1976 - Urząd Rady Ministrów PRL ogłosił rozporządzenie wprowadzające możliwość tworzenia przedstawicielstw przedsiębiorstw zagranicznych. Ich właścicielem nie mógł być obywatel PRL, ale obywatele PRL mogli być pracownikami tych przedsiębiorstw. Aby obejść to ograniczenie, wielu drobnych przedsiębiorców, zaczęło namawiać znajomych lub krewnych przebywające za granicą do tworzenia tam pół-fikcyjnych przedsiębiorstw, które następnie zakładały w Polsce swoje "przedstawicielstwa”. Między innymi, jako właściciele "firm polonijnych” rozpoczynali swoją działalność Jan Kulczyk i Zygmunt Solorz.

1986 - Zmarł Minoru Yamasaki, amerykański architekt, jeden z projektantów bliźniaczych wież nowojorskiego World Trade Center, zniszczonego podczas zamachu terrorystycznego 11 września 2001 roku.

1989 - W Warszawie rozpoczęły się obrady "Okrągłego Stołu" z udziałem przedstawicieli rządu oraz opozycji, które trwały do 5 kwietnia. Uzgodniono między innymi wprowadzenie pluralizmu politycznego, legalizację NSZZ "Solidarność", wolność słowa, niezawisłość sądów, termin częściowo wolnych wyborów do Sejmu, w których opozycji zagwarantowano 35 procent mandatów oraz datę wolnych wyborów do Senatu.

1990 - We Wrocławiu rozpoczęła nadawanie Prywatna Telewizja "Echo” - pierwsza w Polsce i pierwsza w krajach byłego "bloku wschodniego” niepubliczna stacja telewizyjna.

1990 - Zmarł Erwin Nowiaszek, aktor teatralny i filmowy. Wystąpił między innymi w filmach i serialach: "Test pilota Pirxa", "Strachy", "Na kłopoty... Bednarski", "Na srebrnym globie" i "Alchemik".

1996 - 189 osób, w tym dziewięciu Polaków, zginęło w katastrofie tureckiego Boeinga 757-225, lecącego z Dominikany do Frankfurtu nad Menem. Katastrofa wydarzyła się na Oceanie Atlantyckim, 26 kilometrów od wybrzeży Dominikany. Przyczyną była awaria przyrządów pomiarowych, w tym prędkościomierza.

1997 - Sejm RP przyjął ustawę o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, powołującą 16 regionalnych Kas Chorych. Przestały funkcjonować w 2003 roku, gdy zostały zastąpione przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

2000 - Tarja Halonen, jako pierwsza kobieta zwyciężyła w wyborach prezydenckich w Finlandii. Urząd ten objęła 1 marca.

2002 - W katastrofie w Kopalni Węgla Kamiennego "Jas-Mos” w Jastrzębiu Zdroju zginęło dziesięciu górników. Przyczyną tragedii był wybuch pyłu węglowego podczas robót strzałowych.

2004 - W samobójczym zamachu bombowym w moskiewskim metrze zginęło 41 osób, a około 100 osób zostało rannych.

2011 - Zmarł Gary Moore, brytyjski muzyk, kompozytor i wokalista, multiinstrumentalista, wirtuoz gitary. Tworzył w stylistyce rocka i bluesa, a także heavy metalu.

2015 - Zmarła Assia Djebar, właściwie Fatima-Zohra Imalayen, pisarka algierska, tworząca w języku francuskim. Uważana jest za najbardziej znaną i najbardziej wpływową pisarkę pochodzącą z północnej Afryki.

2016 - Zmarł Tomasz Jerzy Kowalski, fizyk, historyk i popularyzator lotnictwa, instruktor modelarski. Był prekursorem polskiej literatury w zakresie malowania i oznakowania statków powietrznych, publikując między innymi na łamach "Skrzydlatej Polski” oraz w ramach cyklu "Godło i barwa".

2020 - Zmarł Romuald Lipko, kompozytor i multiinstrumentalista, współzałożyciel i autor wielu przebojów zespołu Budka Suflera. Jego największym sukcesem komercyjnym okazała się płyta "Nic nie boli, tak jak życie", wydana w 1997. .

2020 - W argentyńskiej stacji badawczej "Esperanza" odnotowano najwyższą w historii temperaturę zmierzoną na Antarktydzie - + 18,3 stopnia Celsjusza. Najniższa zarejestrowana przez człowieka temperatura naturalnie występująca na Ziemi - 89,2 stopni Celsjusza, została odnotowana 21 lipca 1983 na radzieckiej stacji polarnej Wostok na Antarktydzie.

2021 - Zmarł Krzysztof Kowalewski, aktor teatralny telewizyjny i filmowy. Wystąpił w 120 filmach i serialach telewizyjnych, zagrał także ponad tysiąc ról w Teatrze Polskiego Radia. Wcielał się w niezapomnianą postać Pana Sułka ze słuchowiska Jacka Janczarskiego "Kocham pana, panie Sułku", w którym stworzył mistrzowski duet z Martą Lipińską. Często występował w komediach Stanisława Barei.

6 lutego - Międzynarodowy Dzień Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych, proklamowany przez Światową Organizację Zdrowia w 2006 roku.

6 lutego - Światowy Tydzień Zgody Między Wyznaniami, trwający od 1 do 7 lutego.

6 lutego - Święto narodowe ludu Saami, czyli Lapończyków, ustanowione w 1992 roku, na pamiątkę ich pierwszego międzynarodowego zjazdu 6 lutego 1917 roku, w norweskim mieście Trondheim.

6 lutego - Święto narodowe Nowej Zelandii - Dzień Waitangi, obchodzony w rocznicę podpisania porozumienia w 1840 roku o ustanowieniu zwierzchnictwa brytyjskiego na wyspie.

6 lutego - Dzień Boba Marleya, obchodzony w rocznicę urodzin słynnego muzyka reggae. Na Jamajce jest to święto narodowe.

(skrót)

Zobacz także

2024-01-08, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 8 stycznia - Kościół prawosławny - II Dzień świąt Bożego Narodzenia. 8 stycznia - Dzień Elvisa Presleya, obchodzony w dniu urodzin artysty. 8 stycznia… » więcej 2024-01-07, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 7 stycznia - Włochy obchodzą Dzień Flagi Narodowej. » więcej 2024-01-06, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 6 stycznia - Światowy Dzień Misyjny Dzieci, ustanowiony w 1949 roku przez papieża Piusa XII. Jego przesłaniem jest podkreślenie łączności duchowej wszystkich… » więcej 2024-01-05, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 05 stycznia 1173 roku - Rozbicie dzielnicowe: zmarłego księcia mazowieckiego, sandomierskiego i krakowskiego oraz księcia zwierzchniego Polski Bolesława IV… » więcej 2024-01-04, godz. 07:30 katrka z kalendarza 4 stycznia - Światowy Dzień Braille'a, ustanowiony w dniu urodzin twórcy alfabetu da osób niewidomych i niedowidzących. » więcej 2024-01-03, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 03.01.106 rok przed nasza erą - Urodził się Cyceron - Marcus Tullius Cycero, rzymski mąż stanu, dowódca wojskowy, mówca, filozof, erudyta. Jako polityk… » więcej 2024-01-02, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 02.01.1326 rok - W Brodnicy książęta mazowieccy Trojden I, Siemowit II i Wacław zawarli antypolski sojusz z zakonem krzyżackim. Spowodowało to w 1327 roku… » więcej 2024-01-01, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 1 stycznia - Kościół katolicki obchodzi uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. 1 stycznia - Dzień Domeny Publicznej, obchodzony między innymi… » więcej 2023-12-31, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 31 grudnia - Kościół katolicki obchodzi święto Rodziny z Nazaretu - Jezusa, Maryi i Józefa. Uroczystość przypomina wiernym, że w rodzinie każda osoba… » więcej 2023-12-30, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 30 grudnia 274 roku - Zmarł Feliks I, święty Kościoła katolickiego, papież od 5 stycznia 269 roku. Usankcjonował, wcześniejszy zwyczaj odprawiania mszy… » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »