Radio Opole » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza
2021-12-21, 06:20 Autor: Bolesław Bezeg

Kartka z kalendarza

26 lat temu 21 grudnia 1995 roku polski premier Józef Oleksy został oskarżony podczas przemówienia w Sejmie przez ministra spraw wewnętrznych Andrzeja Milczanowskiego o związki z rosyjskim wywiadem. Ciekawostką jest to, że ani premiera nie aresztowano za szpiegostwo, ani ministra nie ukarano za zniesławienie. 101 lat temu – 21 grudnia 1920 roku w Lewinie Brzeskim urodził się wybitny polski metalurg i niedoszły cichociemny Alojzy Józekowski. Dziś przesilenie zimowe czyli najkrótszy dzień w roku. Dla słowiańskich plemion Ślężan i Opolan było to najważniejsze solarne święto w roku.
Kartka z Kalendarza 21 grudnia 2021
Przesilenie zimowe czyli moment, w którym Ziemia znalazła się w maksymalnym wychyleniu na północ w stosunku do słońca ma miejsce co roku o trochę innej porze. Zawsze jednak 21 lub 22 grudnia.

Na początku naszej ery, czyli przed reformami kalendarza przesilenie zimowe wypadało zawsze 25 grudnia i dlatego właśnie na ten dzień wyznaczono obchody Bożego Narodzenia. W tym roku przesilenie przypada dziś czyli 21 grudnia.

Dzisiejszy dzień jest najkrótszym dniem w roku na półkuli północnej, gdy tymczasem mieszkańcy półkuli południowej przeżywają właśnie najkrótszą noc w roku. Już od jutra każdy następny dzień będzie trochę dłuższy od poprzedniego i ta aż do czerwca czyli do przesilenia letniego.

Według dawnych wierzeń przesilenie było momentem triumfu dobra nad czającym się w mroku złem, którego domena – noc od tego momentu staje się coraz krótsza. Jako takie było najważniejszym świętem solarnym w roku. Solarnym czyli związanym z ruchem słońca.

W różnych kulturach różnie się to święto nazywało: w starożytnym Rzymie Saturnalia, w Persji narodziny boga słońca – Mitry, u plemion germańskich było to święto Jul, a Słowianie obchodzili wówczas Gody. Nazwa ta pochodzi od prasłowiańskiego słowa „god” oznaczającego rok.

Ponieważ według obowiązującego na początku naszej ery kalendarza juliańskiego przesilenie czyli Gody przypadało 25 grudnia, tego dnia postanowiono obchodzić Boże Narodzenie. Miało ono wyprzeć pogańskie wierzenia związane z kultem odradzania się słońca.

W wierzeniach dawnych Słowian gody były początkiem roku liturgicznego i wegetacyjnego. Moment, w którym zaczyna przybywać dnia uważano za zwycięstwo światła nad ciemnością.

Bóg słońca Swaróg zaczynał odzyskiwać panowanie nad światem i rozpoczynał cykl wegetacji roślin, z którym codzienne życie rolniczych słowiańskich plemion było ściśle związane.

Z tej okazji świętowano przez kilkanaście dni. W wyniku syntezy pogańskiej i chrześcijańskiej tradycji powstał słowiański styl obchodów chrześcijańskich już godów. Świętowanie rozpoczynało się od Bożego Narodzenia i poprzedzającego je wieczoru.

Ta noc była najważniejsza – wtedy rodził się Chrystus. Tej nocy obdarowywano najbliższą rodzinę drobnymi prezentami. Od tego dnia każdy kolejny wieczór był święty, aż do wieczoru Trzech Króli. Na czas Godów zaprzestawano wszelkiej pracy fizycznej, a czas spędzano na odwiedzinach, przyjmowaniu gości i śpiewaniu tradycyjnych pieśni.

Specyficzną śląską tradycją bożonarodzeniową był zwyczaj stawiania w kącie izby ostatniego zżętego snopa żyta. Dekorowano go suszonymi owocami i orzechami i przechowywano do pierwszych siewów.

W końcu XVIII wieku wraz z napływem niemieckich kolonistów na Śląsku pojawiła się niemiecka tradycja dekorowania zamiast snopka żyta choinki. Ten zwyczaj rozprzestrzenił się we wszystkich krajach chrześcijańskich i trwa po dziś dzień.

Zobacz także

2024-04-04, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 4 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Wiedzy o Minach i Działań Zapobiegających Minom, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 roku. 4 kwietnia… » więcej 2024-04-03, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 3 kwietnia - Ogólnopolski Dzień Trzeźwości. 3 kwietnia - Światowy Tydzień Pracownika Ochrony Zdrowia, trwający do 8 kwietnia. 3 kwietnia - Tydzień… » więcej 2024-04-02, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 2 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, obchodzony od 1967 roku, w rocznicę urodzin duńskiego pisarza Jana Christiana Andersena. 2 kwietnia… » więcej 2024-04-01, godz. 07:30 Kartka z kalendarza Prima Aprilis, dzień żartów, obchodzony w wielu krajach świata 1 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Ptaków, ustanowiony w 1906 podczas ratyfikacji Konwencji… » więcej 2024-03-31, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 31 marca - Wielkanoc - Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego 31 marca - Święto narodowe na Malcie - Dzień Wolności, w rocznicę opuszczenia wyspy w 1979… » więcej 2024-03-30, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 30 marca - Wielka Sobota - dzień czuwania przy grobie Jezusa i oczekiwania na Jego Zmartwychwstanie. Liturgia Wigilii Paschalnej z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych… » więcej 2024-03-29, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 29 marca - Dzień Metalowca. » więcej 2024-03-28, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 28 marca - 845 r. Paryż został złupiony przez wikingów. Wikingowie wielokrotnie w IX wieku najeżdżali to miasto, pustosząc je i paląc. Przełom nastąpił… » więcej 2024-03-27, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 27 marca - Międzynarodowy Dzień Teatru, ustanowiony w 1961 roku, podczas kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach » więcej 2024-03-26, godz. 01:25 Kartka z kalendarza 26 marca - Dzień Modlitw za Więźniów, ustanowiony na Konferencji Episkopatu Polski w 2009 roku, w dniu wspomnienia świętego Dobrego Łotra, patrona więźniów… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »