Radio Opole » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza
2023-03-01, 07:15 Autor: IAR/B.Falkowska

Kartka z kalendarza

1456 - Urodził się Władysław II Jagiellończyk, najstarszy z synów Kazimierza Jagiellończyka, wychowanek Jana Długosza, król Czech i Węgier oraz Chorwacji. Ojciec Anny Jagiellonki, żony Ferdynanda I Habsburga oraz matki późniejszych królowych polskich Elżbiety i Katarzyny Habsburżanek.

1562 - W miasteczku Wassy, w północno-wschodniej Francji, oddziały dowodzone przez księcia Franciszka z Guise zmasakrowały tysiąc pokojowo zebranych tam protestantów. Hugenoci w odwecie zajęli miasto Le Hevre. Był to początek pierwszej wojny religijnej we Francji.

1565 - Portugalski kolonizator Estacio de Sa, u podnóża szczytu zwanego Głową Cukru, założył miasto Rio de Janeiro. Obecnie łącznie z przedmieściami liczy około 12 milionów mieszkańców.

1697 - Zmarł Francesco Redi, włoski humanista i biolog. Zajmował się anatomią i biologią bezkręgowców. Na podstawie badań nad rozwojem muchy mięsnej, dowiódł, że owady wykluwają się z jaj, tym samym obalił arystotelesowską abiogenezę. Był także poetą.

1780 - Pensylwania, jako jeden z pierwszych stanów w USA, zniosła niewolnictwo.

1794 - W Teatrze Narodowym w Warszawie odbyła się prapremiera śpiewogry "Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale" do muzyki Jana Stefaniego i libretta Wojciecha Bogusławskiego.

1801 - Urodził się Franciszek Bażyński, ksiądz, działacz społeczny i oświatowy w Wielkopolsce. Założył Wydawnictwo Dobrych i Tanich Książek w Poznaniu. Zmarł 12 marca 1876 roku.

1810 - Urodził się Fryderyk Chopin, wybitny kompozytor polski. Tworzył koncerty, mazurki, polonezy, nokturny i etiudy.

1826 - Urodził się Francesco Nullo, włoski pułkownik, rewolucjonista, bojownik o wolność Włoch i Polski, uczestnik powstania przeciwko Austriakom, w Lombardii, w 1848 roku, a także powstania styczniowego, w tak zwanym oddziale garybaldczyków.

1850 - Zmarł Tomasz Kantorbery Tymowski, poeta, uczestnik kampanii Napoleona w Hiszpanii i powstania listopadowego. Autor wierszy okolicznościowych i patriotycznych, bajek, satyr politycznych. Rozgłos zyskała jego elegia „Dumania żołnierza polskiego w starożytnym zamku Maurów nad Tagiem”.

1855 - Urodził się Roman Zawiliński, językoznawca, nauczyciel, prezes Towarzystwa Literackiego imienia Adama Mickiewicza, założyciel i redaktor "Poradnika Językowego", a także autor gramatyki języka polskiego dla szkół średnich i słownika wyrazów bliskoznacznych, popularyzator wiedzy o języku. Zmarł 21 października 1932 roku.

1868 - Zmarł Józef Simmler, malarz, portrecista, twórca obrazów o tematyce religijnej, historycznej i obyczajowej, członek Towarzystwa Sztuk Pięknych. Jego najbardziej znane płótna to: "Śmierć Barbary Radziwiłłówny", "Przysięga Jadwigi", „Portret Jadwigi Łuszczewskiej”.

1872 - W Stanach Zjednoczonych na mocy ustawy prezydenta Ulyssesa Granta utworzono Yellowstone, pierwszy na świecie park narodowy. Obejmuje część Gór Skalistych wraz z dolinami rzek - Yellowstone i Snake.

1877 - Zmarł Antoni Norbert Patek, uczestnik Powstania Listopadowego, działacz emigracyjny w Szwajcarii, zegarmistrz. Założył w Genewie słynną firmę zegarmistrzowską Patek-Philippe, działającą do dzisiaj. Była to pierwsza firma produkująca masowo zegarki kieszonkowe. W 1868 roku wykonano w niej jeden z pierwszych zegarków na rękę - dla węgierskiej arystokratki. Urodził się 14 czerwca 1812 roku.

1886 - Urodził się Oskar Kokoschka, austriacki malarz, grafik, poeta i dramaturg, działający w okresie ekspresjonizmu, najsłynniejszy przedstawiciel berlińskiej grupy artystycznej „Der Sturm”. Malował ostre, ekspresjonistyczne obrazy i portrety silnie akcentujące tematykę antywojenną. Zdecydowany przeciwnik hitleryzmu i przemocy w polityce. Autor dramatów - „Orfeusz i Eurydyka”, „Sphinks und Strohmann”. Zmarł 22 lutego 1980 roku.

1896 - Urodził się Dimitri Mitropoulos, grecki dyrygent, kompozytor i pianista, propagator muzyki współczesnej. Debiutował w Stanach Zjednoczonych, w 1936 roku, z Boston Symphony Orchestra. Pracował jako dyrygent w Minneapolis Symphony Orchestra, a w 1951 roku został dyrektorem Filharmonii Nowojorskiej. W 1946 osiadł na stałe w Stanach Zjednoczonych. Urodził się 2 listopada 1960 roku.

1896 - Urodziła się Stanisława Klimkowska-Bieńkowska, malarka i konserwator zabytków, wiele lat pracy zawodowej poświęciła ratowaniu cennych polichromii w dziesiątkach kościołów w całej Polsce. Zmarła 30 lipca 1996 roku.

1897 - Urodził się ksiądz Jan Zieja, publicysta, pisarz religijny i działacz społeczny, duszpasterz Związku Młodzieży Wiejskiej Rzeczypospolitej Polskiej Wici, kapelan Batalionów Chłopskich, Szarych Szeregów i Komendy Głównej Armii Krajowej, współorganizator „Domu Samotnej Matki" w Słupsku, współzałożyciel Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR". Autor pracy „Katechizm życia chrześcijańskiego”. Zmarł 19 października 1991 roku.

1902 - Urodził się Jan Wyka, poeta i prozaik, w latach 30. - redaktor czasopisma „Lewar”, żołnierz Brygady imienia Dąbrowskiego, po wojnie - redaktor „Chłopskiej Drogi”. Autor poematów - "Pieśń o Saragossie" i „O północy”, opowiadań - "Zapiski na karteluszkach", "Przywidzenia", zbiorów wierszy: "Szorstki wiersz", "Gorzki owoc", „Hiszpańskie trasy”. Zmarł 20 września 1992 roku.

1902 - W Wilnie urodził się Antoni Szacki, "Bohun", "Dąbrowski", pułkownik Narodowych Sił Zbrojnych. Był dowódcą Brygady Świętokrzyskiej w latach 1944 -1945. Zmarł 2 lipca 1992 roku.

1904 - Urodził się Glenn Miller, amerykański kompozytor, aranżer i puzonista. Z utworzonym w 1938 roku big bandem odnosił liczne sukcesy, również w filmie. Spopularyzował jazz w Europie. W 1942 roku wstąpił do wojska gdzie prowadził Reprezentacyjną Orkiestrę Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Zginął w katastrofie lotniczej, 15 grudnia 1944 roku.

1906 - Ukazał się pierwszy numer dziennika "Wiadomości Częstochowskie (...)". Kilka miesięcy później gazetę przemianowano na „Dziennik Częstochowski", a od stycznia 1907 roku ukazywała się jako „Goniec Częstochowski”. Ostatni numer pojawił ukazał się 2 września 1939 roku i informował o wybuchu II wojny światowej. "Goniec (...)" był jedną z nielicznych polskich gazet prenumerowanych przez Bibliotekę Watykańską.

1910 - Urodził się John Martin Archer, angielski biochemik, twórca chromatografii - techniki rozdzielania składników mieszaniny, co pozwala na ich identyfikację i analizę. Za wkład w rozwój chromatografii, wraz z Richardem Synge, uhonorowany Nagrodą Nobla w 1952 roku, w dziedzinie chemii. Zmarł 28 licpaa 2002 roku.

1910 - Urodził się David Niven, angielski aktor. Zagrał między innymi w obrazach: „Jak zdobyć męża”, „Nie jedzcie stokrotek”, „Różowa pantera”, „Król, dama, walet”, „W 80 dni dookoła świata”, „Działa Nawarony”, „Śmierć na Nilu”. Jego najsłynniejszą rolą jest kreacja Sir Charlesa Lyttona, złodzieja klejnotów w serii filmów o inspektorze Clouseau.

1911 - Zmarł Jacobus van ‘t Hoff, holenderski chemik, profesor uniwersytetów w - Amsterdamie, Lipsku i Berlinie. Prowadził prace nad ciśnieniem osmotycznym, stereochemią, równowagą chemiczną oraz dynamiką reakcji chemicznych.

1913 - Urodził się Jan Bolesław Ożóg, poeta, prozaik. Debiutował w 1935 roku na łamach miesięcznika „Okolica Poetów”. Autor tomików poetyckich: „Wyjazd wnuka”, „Ogier i makolągwa”, „Kraj”, „Zielony wiatr”, „Jemioła”, „Ziemia wielkanocna”, zbiorów opowiadań: „Elegia weselna i inne opowiadania”, „Kiedy ptaki odleciały”, a także powieści - „Ścigani” i „Cienie ziemi”.

1916 - Urodziła się Krystyna Feldman, aktorka teatralna i filmowa, uważana za mistrzynię drugiego planu i jedną z najbardziej charakterystycznych polskich aktorek. Znana z ról między innymi w obrazach: „Mój Nikifor”, „Pogrzeb kartofla”, „Yesterday”, „Pociąg do Hollywood”, „Stara baśń”. Popularność zdobyła też rolą babka Rozalii Kiepskiej w serialu telewizyjnym „Świat według Kiepskich”.

1917 - Urodził się Stanisław Szwarc-Bronikowski, podróżnik, filmowiec, publicysta, pisarz, członek The Explorers Club, Międzynarodowej Organizacji TV "One Word", Nationale Geographic Society i innych.

1920 - Urodził się Albin Siekierski, prozaik i publicysta, scenarzysta filmowy i telewizyjny, redaktor dwutygodnika „Poglądy”. Autor powieści: „Blisko, coraz bliżej”, „Ocalenie”, „Ku górze nad rzeką”, „Czarne i białe pióropusze”, „Drzewo liści nie dobiera”, „Druga strona księżyca”.

1921 - Do służby w tworzącej się w polskiej Marynarce Wojennej weszły 4 trałowce. Statki wcześniej służyły w marynarce niemieckiej. Zostały wykupione przez norweskiego inwestora a następnie w 1920 roku odsprzedane Polsce. Były to ORP Czajka, ORP Mewa, ORP Rybitwa i ORP Jaskółka - jednostki, których zadaniem było rozminowywanie i stawianie min wodnych. Obecnie tę rolę pełnią niewielkie okręty bojowe - niszczyciele min.

1922 - Urodził się Icchak Rabin, izraelski polityk, przywódca Partii Pracy, od lipca 1992 roku - premier. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 1994 roku, wraz z Jaserem Arafatem i Szymonem Peresem. Zmarł na skutek ran odniesionych w zamachu, 4 listopada 1995 roku.

1923 - Urodził się Zygmunt Poniatowski, religioznawca, pionier naukowych badań nad religią w Polsce. Zajmował się między innymi dziejami wczesnego chrześcijaństwa i teorią religioznawstwa. Autor między innymi : Logos Prologu Ewangelii Janowej (1970), Wprowadzenie w Ewangelie (1971)Nowy Testament w świetle statystyki językowej (1971) oraz Dzieje i problemy chrystologii (1976). Urodził się 21 maja 1994 roku. 100 rocznica

1924 - Urodził się Leonard Andrzejewski, aktor. Zagrał w filmach: "Miasteczko", "Kontrybucja", "Pan Wołodyjowski", "Szczur". Zmarł 18 października 1997 roku.

1925 - Urodził się Ireneusz Gwidon Kamiński, pisarz, poeta, redaktor szczecińskiego miesięcznika „Ziemia i Morze”, autor powieści: „Czerwony sokół”, „Węgierska opowieść”, „Anastazja, czyli opowieści garbusa”, „Krystyna i rapier”, „Białe wrony”. Zmarł 13 września 1996 roku.

1927 - Urodził się Harry Belafonte, amerykański piosenkarz i aktor filmowy, popularny w latach 50. Wykonywał głównie taneczne piosenki w stylu calypso, śpiewał również murzyńskie pieśni religijne - spirituals. Pierwszy Afroamerykanin - zdobywca nagród Emmy. Znany z walki o prawa człowieka.

1932 - Urodził się Józef Fryźlewicz, aktor teatralny i filmowy, poeta, dramatopisarz. Zagrał między innymi w obrazach: „Dyrygent”, „Polonia Restituta”, „Tumor Witkacego”. Jest autorem sztuk teatralnych, wierszy i opowiadań.

1933 - Uroczyste oddanie do użytku środkowego odcinka magistrali łączącej Górny Śląsk z Gdynią. Odcinek Karsznice-Inowrocław miał długość 156 kilometrów. Otwarcie nastąpiło na stacji kolejowej Karsznice, z udziałem ministra komunikacji, inżyniera Michała Butkiewicza. Ruch na całej długości magistrali węglowej rozpoczął się dopiero w 1937 roku. 90 rocznica

1933 - Urodził się Józef Waczków, poeta, tłumacz poezji: czeskiej, francuskiej, rosyjskiej, portugalskiej. Redaktor miesięcznika „Literatura na Świecie”. Autor szkiców - „Franciszek Halas”, „Paul Éluard”, zbiorów poezji - „Dom i inne wiersze”, „Rzecz jasna noc”. Zmarł 15 grudnia 2004 roku. 90 rocznica

1935 - Urodził się Ernest Bryll, poeta, prozaik, dramatopisarz, autor tekstów piosenek, między innymi: „Hej, baby, baby”, „Na sianie”, „Nie zmogła go kula”; autor śpiewogry „Janosik, czyli na szkle malowane”, a także zbiorów poezji: "Wigilie wariata”, "Sztuka stosowana”, „Piołunie piołunowy”, „Rok polski”. Na początku lat 90. piastował urząd ambasadora w Irlandii.

1936 - Zainicjowało działalność Polskie Radio dla Zagranicy. Tego dnia rozpoczęła się codzienna emisja audycji w języku polskim z Warszawy, adresowanych do obcokrajowców oraz Polonii.

1937 - O godzinie 13.10 uruchomiona została radiostacja Warszawa II nadającą dla stolicy i województwa warszawskiego. Po wojnie Program Drugi odrodził się - już jako antena ogólnopolska - w 1949 roku. W pierwszych latach po powstaniu stacja nadawała około pięciu godzin dziennie. Wśród tematów dominowały sprawy lokalne, było również dużo muzyki. Warszawa Druga specjalizowała się w nadawaniu słuchowisk na żywo w tak zwanym Teatrze Wyobraźni.

1938 - Zmarł Władysław Grabski, polityk narodowej demokracji, ekonomista, historyk. Profesor i rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, premier i minister skarbu w latach 1923 -1925. Był autorem reformy walutowej przeprowadzonej w 1924 roku i twórcą prywatnego Banku Polskiego.

1941 - W Bełchatowie okupanci niemieccy utworzyli getto, w którym zamknęli wszystkich żydowskich mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości - ponad 5 tysięcy osób. W 1942 roku rozpoczęli likwidację getta, wywożąc ludzi do obozów zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, w Bełżcu, w Szebniach, a także do getta w Łodzi. 150 osobom udało się uciec. Ostatni transport Niemcy wysłali 18 sierpnia 1942 roku. Ostatecznie getto zlikwidowali w sierpniu 1942 roku.

1942 - Wojna na Pacyfiku: rozpoczęła się bitwa o Jawę. Na wyspie wylądowały jednostki japońskie, tym samym atakując stacjonujące na niej wojska alianckie. Dowódcy alianccy podpisali akt kapitulacji 12 marca.

1942 - Niemieccy okupanci rozpoczęli budowę obozu zagłady w Sobiborze. Była to część "Akcji Reinhard", której celem była zagłada ludności żydowskiej.

1943 - Zmarł Alexandre Yersin, szwajcarski lekarz, bakteriolog. Odkrył zarazek dżumy i opracował metodę uzyskiwania surowicy do zwalczanie tej choroby.

1943 - W Związku Sowieckim polscy komuniści rozpoczęli organizację Związku Patriotów Polskich. Formalnie został powołany 9 czerwca 1943 roku. Stanowił narzędzie polityki Stalina i ZSRR w sprawie polskiej - przygotowywał warunki do przejęcia władzy przez komunistów w powojennej Polsce. 80 rocznica

1945 - W rejonie wsi Borujsko, obecnie Żeńsko w województwie zachodniopomorskim, ułani I Warszawskiej Samodzielnej Brygady Kawalerii, wraz z innymi oddziałami I Armii Wojska Polskiego, stoczyli zwycięską bitwę z hitlerowcami. Była to ostatnia szarża w historii polskiej kawalerii.

1951 - W więzieniu mokotowskim w Warszawie władze komunistyczne wykonały wyroki śmierci na siedmiu żołnierzach powojennego podziemia niepodległościowego z IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Straceni zostali: podpułkownik Łukasz Ciepliński, major Mieczysław Kawalec, major Adam Lazarowicz, kapitan Józef Batory, kapitan Franciszek Błażej, kapitan Józef Rzepka i porucznik Karol Chmiel. Od 2011 roku rocznica tej komunistycznej zbrodni obchodzona jest jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

1954 - Stany Zjednoczone przeprowadziły testy bomby wodorowej na atolu Bikini na Pacyfiku. Akcji nadano kryptonim Castle Bravo.

1961 - Z inicjatywy prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna F. Kennedy'ego powołano Korpus Pokoju, organizację udzielającą pomocy krajom rozwijającym się.

1984 - Zmarł Jackie Coogan, amerykański aktor filmowy, nazwany "cudownym dzieckiem" filmu niemego, partner Charliego Chaplina w obrazie "Brzdąc".

1991 - Zmarł Jan Bolesław Ożóg, poeta, prozaik. Debiutował w 1935 roku na łamach miesięcznika „Okolica Poetów”. Autor tomików poetyckich: „Wyjazd wnuka”, „Ogier i makolągwa”, „Kraj”, „Zielony wiatr”, „Jemioła”, „Ziemia wielkanocna”, zbiorów opowiadań: „Elegia weselna i inne opowiadania”, „Kiedy ptaki odleciały”, a także powieści - „Ścigani” i „Cienie ziemi”. U

1992 - W referendum chorwacko-muzułmańska część społeczeństwa Bośni i Hercegowiny opowiedziała się za proklamowaniem niepodległości od Jugosławii. W ten sposób zagłosowało 99,4 procent biorących udział w referendum.

1993 - W ramach inicjatywy Grupy Wyszehradzkiej weszły w życie przepisy Środkowoeuropejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (CEFTA) pomiędzy Polską, Czechami, Słowacją i Węgrami.

1996 - Zmarł Vergílio Ferreira, portugalski pisarz związany z egzystencjalizmem. Tworzył przeniknięte pesymizmem powieści psychologiczne, między innymi „Objawienie”. Autor czterotomowych dzienników „Conta Corrente”. Urodził się 28 stycznia 1916 roku.

2000 - Tarja Halonen jako pierwsza kobieta w historii Finlandii objęła urząd prezydenta. Pokonała byłego premiera kraju Esko Aho z partii Centrum, zdobywając ponad 51 i pół procenta głosów. Funkcję pełniła do 2012 roku.

2008 - Zmarł Karol Anbild, kompozytor, dyrygent, pedagog, wieloletni dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej, twórca festiwalu Świętokrzyskie Dni Muzyki oraz chóru filharmonii. Kompozytor Wytwórni Filmów Animowanych w Bielsku, dla której stworzył muzykę do 13 filmów.

2010 - W Warszawie w Muzeum Fryderyka Chopina, z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora, otwarto nową multimedialną ekspozycję.

2011 - W Lesie Kabackim pod Warszawą zginęła Jolanta Brzeska, działająca na rzecz obrony eksmitowanych lokatorów kamienic, przejmowanych przez spadkobierców dawnych właścicieli.

2011 - Zmarła Tatiana Szebanowa, rosyjska pianistka i pedagog, profesor bydgoskiej Akademii Muzycznej, laureatka II nagrody X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina w Warszawie w 1980 roku.

2012 - Zmarł Lucio Dalla, włoski piosenkarz, kompozytor. Najbardziej znaną kompozycją artysty jest piosenka „Caruso” Urodził się 4 marca 1943 roku.

2017 - Zmarła Zuzanna Czajkowska, dziennikarka, publicystka, tłumaczka, związana z białostockim wydaniem „Życia Warszawy", „Słowem Powszechnym”, a od 1981 roku - z „Tygodnikiem Solidarność”. W wieku 13 lat brała udział w powstaniu warszawskim.

2018 - Zmarł Franciszek Czudek, duchowny luterański, działacz społeczny i ekumeniczny. Pracował w Mikołajkach, założył Ewangelicki Dom Opieki "Arka", doprowadził także do powstania Środowiskowych Domów Samopomocy w Ukcie i Mikołajkach oraz Domu Opieki „Betezda" w Ukcie.

2019 - Zmarła Małgorzata Leśniewska, aktorka, grała głównie role drugoplanowe. Wystąpiła m. innymi w filmach "Trudna miłość" "Pamiętnik pani Hanki", "Piekło i niebo", "Rajska jabłoń". Użyczała także głosu postaciom filmów dubbingowanych - między innymi w "101 dalmatyńczyków" i "Dzwonnik z Notre Dame".

2020 - Zmarł Ernesto Cardenal, nikaraguański duchowny katolicki, poeta, zwolennik teologii wyzwolenia.

2021 - Zmarła Ludmiła Niedbalska, scenarzystka, reżyserka, harcerka Szarych Szeregów. M na swoim koncie około 30 filmów przy których współpracowała jako II reżyser: „Awantura o Basię”, „Ostatni kurs”, „Con Amore”, „Rejs” czy „Nie ma róży bez ognia”. Jest także autorką biograficznego filmu o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim „Dzień czwarty” i dokumentu „Kaszubi” Urodziła się 26 listopada 1033 roku.

2022 - Podczas inwazji rosyjskiej na Ukrainę poniósł śmierć rosyjski generał-major Andriej Suchowiecki, do tego dnia najwyższy rangą wojskowy zabity po stronie agresora (Podawana także data śmierci 28 .02.).

1 marca - W Polsce jest obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, uchwalony przez parlament i obchodzony od 2011 roku.

1 marca - Światowy Dzień Obrony Cywilnej, ustanowiony przez zgromadzenie ogólne Międzynarodowej Organizacji Obrony Cywilnej w 1990 roku.

1 marca - Międzynarodowy Dzień Walki przeciwko Zbrojeniom Atomowym, obchodzony w rocznicę przeprowadzenia przez Stany Zjednoczone testów bomby wodorowej na atolu Bikini na Pacyfiku w 1954 roku.

(skrót)

Zobacz także

2024-04-19, godz. 02:11 Kartka z kalendarza 19 kwietnia - Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu i Powstania w Getcie Warszawskim. 19 kwietnia - Eswatini, czyli „kraj ludu Suazi” - państwo w południowej… » więcej 2024-04-18, godz. 07:00 Kartka z kalendarza 18 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, ustanowiony przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych i wpisany przez UNESCO… » więcej 2024-04-17, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 17 kwietnia - Światowy Dzień Chorych na Hemofilię, ustanowiony w 1989 roku przez Światową Federację Hemofilii. » więcej 2024-04-16, godz. 07:00 Kartka z kalendarza 16 kwietnia - Święto Wojsk Inżynieryjnych - Dzień Sapera, obchodzony przez Wojsko Polskie, dla upamiętnienia sforsowania Odry i Nysy Łużyckiej przez wojska… » więcej 2024-04-15, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 15 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Kombatanta. 15 kwietnia - Światowy Dzień Trzeźwości. 15 kwietnia - Światowy Dzień Sztuki. » więcej 2024-04-14, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 14 kwietnia - Święto Chrztu Polski, święto państwowe, ustanowione przez Sejm 22 lutego 2019 roku. Prawdopodobnie 14 kwietnia 966 roku, w Wielką Sobotę… » więcej 2024-04-13, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 13 kwietnia - Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ustanowiony przez Sejm 14 listopada 2007 roku. Jest obchodzony w rocznicę opublikowania przez Niemcy… » więcej 2024-04-12, godz. 00:16 Kartka z kalendarza 12 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Załogowych Lotów Kosmicznych, upamiętniający pierwszy lot człowieka w kosmos. Został zainicjowany przez Zgromadzenie… » więcej 2024-04-11, godz. 09:38 Kartka z kalendarza 11 kwietnia - Światowy Dzień Chorych na Chorobę Parkinsona, obchodzony od 1997 roku. Został ustanowiony przez Europejskie Stowarzyszenie Choroby Parkinsona… » więcej 2024-04-10, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 10 kwietnia 837 roku - Według obliczeń astronomów Kometa Halleya minęła Ziemię w najbliższej dotychczas odległości - około 5,8 miliona kilometrów. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »