Radio Opole » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza
2023-02-25, 07:00 Autor: IAR/B.Falkowska

Kartka z kalendarza

1336 - W otoczonym przez krzyżaków litewskim zamku Pilenai około czterech tysięcy osób, nie chcąc trafić do niewoli, popełniło zbiorowe samobójstwo, podpalając wcześniej zabudowania.

1395 - Zmarł, zamordowany prawdopodobnie przez Krzyżaków, Warcisław VII, książę słupski z dynastii Gryfitów.

1656 - Potop szwedzki: rozpoczęło się oblężenie twierdzy Zamość. Szwedzkim wojskami dowodził król Karol Gustaw.

1707 - Urodził się Carlo Goldoni, włoski komediopisarz, autor ponad 200 komedii, między innymi: "Sługa dwóch panów”, "Mirandolina”, "Sprytna wdówka”, "Dobroczynny zrzęda”, "Kawiarenka”.

1715 - Zmarł Pu Songling, chiński pisarz z czasów dynastii Qing. Jest autorem między innymi ośmiu tomów "Dziwnych opowieści", cyklu 431 fantastycznych nowel, w których świat duchów, bóstw, kobiet-lisów płynnie łączy się z rzeczywistością ówczesnych Chin.

1778 - Urodził się Jose San Martin, generał argentyński, przywódca powstania narodów Ameryki Południowej przeciw hiszpańskiemu panowaniu, bohater narodowy Argentyny, Chile i Peru.

1793 - Rozpoczął się kryzys bankowy wywołany zrujnowaniem gospodarki w wyniku wojny polsko-rosyjskiej i wprowadzeniem rządów konfederacji targowickiej.

1800 - Urodził się Jan Jakub Benni, pastor ewangelicki, teolog, hebraista, działacz społeczny. Na przełomie lat 20. i 30. XIX wieku był organizatorem pierwszej Parafii Ewangelickiej w Tomaszowie Mazowieckim.

1807 - Urodził się Ignacy Feliks Dobrzyński, kompozytor, dyrygent, pianista i pedagog. Skomponował ponad 170 utworów, w tym między innymi operę "Monbar czyli Flibustierowie" oraz II Symfonię c-moll "Charakterystyczną”.

1816 - W Krakowie odbyło się pierwsze posiedzenie publiczne Towarzystwa Naukowego. Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego podjęły uchwałę w sprawie powołania Towarzystwa 24 lipca 1815 roku.

1820 - Urodził się Julian Leon Surzycki, inżynier, działacz polityczny, konspirator i działacz niepodległościowy, członek Komisji Wykonawczej Rządu Narodowego w czasie powstania styczniowego.

1831 - Wojska polskie pod dowództwem generała Józefa Chłopickiego powstrzymały w krwawej bitwie pod Grochowem marsz wojsk rosyjskich feldmarszałka Iwana Dybicza na Warszawę.

1831 - Pod Grochowem w czasie bitwy z wojskami rosyjskimi poległ generał Franciszek Żymirski, dowódca 2. Dywizji Piechoty, żołnierz Legionów Polskich, uczestnik wojen napoleońskich.

1832 - W Londynie powołane zostało Literary Association of the Friends of Poland - Stowarzyszenie Literackie Przyjaciół Polski.

1841 - Urodził się Auguste Renoir, francuski malarz i rzeźbiarz, jeden z głównych przedstawicieli impresjonizmu, autor między innymi obrazów: "Śniadanie wioślarzy", "Kąpiące się".

1842 - Urodził się Karol May, niemiecki pisarz, znany głównie z powieści przygodowych o Dzikim Zachodzie. Jeden z najpopularniejszych i pierwszy pod względem liczby sprzedanych egzemplarzy pisarzy w historii literatury niemieckiej. Jego książki, między innymi: "Winnetou”, "Old Surehand”, "Skarb w Srebrnym Jeziorze”, zostały przetłumaczone na ponad 30 języków i wydano je w łącznym nakładzie ponad 200 milionów egzemplarzy.

1856 - Rozpoczął się kongres paryski, zwołany w celu zakończenia wojny krymskiej. 30 marca przedstawiciele Francji, Anglii, Turcji, Austrii, Sardynii i Rosji podpisali traktat, który między innymi zamykał Morze Czarne dla okrętów wojennych, a Turcji i Rosji zakazywał utrzymywania obiektów wojskowych na jego wybrzeżu.

1856 - Urodził się Mathias Zdarsky, pionier alpejskiego narciarstwa zjazdowego, uważany również za twórcę nowoczesnych technik zjazdowych. Nazywany "Ojcem narciarstwa alpejskiego”.

1862 - W Skolem na Ukrainie urodził się Stanisław Głąbiński, prawnik, ekonomista, jeden z przywódców Narodowej Demokracji; poseł i senator RP; członek Rady Obrony Państwa w 1920 roku; we wrześniu 1939 aresztowany przez NKWD i skazany na osiem lat więzienia za "działalność antysowiecką i próbę przekroczenia granicy".

1873 - Urodził się Enrico Caruso, włoski śpiewak nazywany "królem tenorów". Jego światowa kariera rozpoczęła się w 1902 roku od występu w "Cyganerii Pucciniego" w Monte Carlo, później występował w mediolańskiej "La Scali" i londyńskiej "Covent Garden". Od 1903 roku był pierwszym tenorem nowojorskiej "Metropolitan Opera".

1876 - Zmarł Seweryn Goszczyński, pisarz, poeta, działacz społeczny, rewolucjonista, uczestnik ataku na Belweder w powstaniu listopadowym.

1885 - Urodził się Józef Kostrzewski, archeolog i muzeolog, profesor Uniwersytetu Poznańskiego, twórca poznańskiej szkoły archeologicznej.

1890 - Urodził się Seweryn Pieniężny, dziennikarz, redaktor i wydawca "Gazety Olsztyńskiej”, działacz społeczny i oświatowy na Warmii, samorządowiec.

1891 - Urodził się Jan Henryk Rosen, malarz, znany z cyklu malowideł ściennych o tematyce nowotestamentalnej w katedrze ormiańskiej we Lwowie oraz z szeregu dzieł plastycznych o tematyce sakralnej, zrealizowanych w USA.

1895 - Zmarł Marian Aleksander Baraniecki, matematyk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor między innymi podręczników: "Teorya wyznaczników" oraz "Arytmetyka".

1899 - Zmarł Paul Reuter, właściwe nazwisko Israel Beer Josaphat, baron, niemiecki księgarz, założyciel pierwszej brytyjskiej i trzeciej z kolei w Europie agencji prasowej.

1900 - Urodził się Juliusz Lubicz-Lisowski, aktor i reżyser. Po 1945 roku występował między innymi na scenach Teatru Powszechnego w Łodzi, Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie oraz Operetki Śląskiej w Gliwicach. Grał też w filmach i serialach: "Krzyżacy", "Walet pikowy", "Zamach stanu", "Żelazną ręką", "Janosik", "Blisko, coraz bliżej".

1901 - Zmarł Wojciech Gerson, malarz, pejzażysta, przedstawiciel realizmu, historyk sztuki, tłumacz i pedagog, członek honorowy Towarzystwa Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu od 1896 roku. Autor między innymi obrazów: "Margrabia Gero i Słowianie", "Kopernik w Rzymie", "Zamordowanie Przemysława II".

1901 - Urodził się Herbert Marx znany, jako "Zeppo", jeden z Braci Marx, rodzeństwa aktorów teatralnych i filmowych. Wystąpił między innymi w filmach: "Małpi interes", "Końskie pióra" i "Kacza zupa". Zmarł 29 listopada 1979 roku.

1907 - W Wilnie urodził się Antoni Gołubiew, pisarz, autor cyklu powieściowego "Bolesław Chrobry". Przed II wojną światową był jednym z założycieli dwutygodnika "Pax”. Współtwórca, między innymi z Czesławem Miłoszem, grupy poetyckiej Żagary. Był uczniem Stanisława Kościałkowskiego.

1917 - Urodził się Anthony Burgess, angielski pisarz, filolog angielski, autor "Mechanicznej pomarańczy". Książka ma charakter eksperymentu lingwistycznego. W oryginale powieść została napisana w stworzonym przez autora slangu, hybrydy kolokwialnego języka angielskiego z zapożyczeniami rosyjskimi.

1910 - Urodził się Stanisław Skoneczny, poeta i pisarz, w okresie międzywojennym członek KPP. Autor zbiorów poezji: "Słońce za murem”, "Z lasu”, "Jak gałąź”, "Liryki wybrane” oraz prozy - "Pod Wielkim Wozem".

1920 - Władze Gdańska przywróciły zezwolenie na prywatne rozmowy telefoniczne z Warszawą. Opłata za trzyminutowe połączenie wynosiła siedem marek niemieckich.

1921 - Urodził się Roman Kaczanow, radziecki reżyser, rysownik, scenarzysta oraz animator. Znany między innymi, jako twórca serii kreskówek: "Krokodyl Giena", "Kiwaczek", "Szapoklak" i "Kiwaczek idzie do szkoły".

1923 - Zmarł Bronisław Bojarski de Bojary Czarnota, generał dywizji Wojska Polskiego, członek I Korpusu Polskiego w Rosji, tak zwanego Korpusu Dowborczyków, pod dowództwem generała Józefa Dowbor-Muśnickiego.

1925 - Urodził się Piotr Łossowski, historyk, profesor, pracownik Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. Specjalizuje się w zakresie problematyki historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku, a szczególnie historii wojskowej Polski, historii krajów bałtyckich i ich stosunków z Polską, historii dyplomacji okresu II RP.

1934 - Urodził się Leszek Bogdanowicz, kompozytor, aranżer i muzyk, założyciel pierwszej grupy rockowej w Polsce - Rhytm and Blues, wieloletni kierownik muzyczny festiwali opolskich. Skomponował między innymi piosenki: "Dziewczyny tańczą jedno lato", "Dzwon znad doliny", "Kochajcie starszych panów", "Ostatnie tango naszej miłości". Zmarł 2 lutego 1984 roku.

1935 - Urodził się Janusz Hajdun, pianista i kompozytor, autor utworów wokalno-instrumentalnych, muzyki baletowej, teatralnej, radiowej, telewizyjnej oraz do filmów, między innymi: "Tańczącego jastrzębia”, "Historii pewnej miłości”, 'Zbrodni i kary”, 'Operacji Bieszczady” i "Tanga".

1936 - Urodził się Wiesław Dymny, aktor, poeta, prozaik, satyryk, scenarzysta, plastyk, współtwórca krakowskiej "Piwnicy pod Baranami", autor tomu opowiadań "Słońce wschodzi raz na dzień", powieści "Droga na dziki zachód" i scenariuszy do filmów "Pięć i pół bladego Józka", "Chudy i inni". Jest też autorem około 300 tekstów piosenek.

1937 - W Staniewiczach urodziła się Barbara Piasecka-Johnson, kolekcjonerka sztuki, filantropka. Była spadkobierczynią fortuny po amerykańskim miliarderze Johnie Sewardzie Johnsonie, jednym z dwóch założycieli firmy Johnson and Johnson. Należała do najbogatszych kobiet na świecie. Jej majątek szacowany był na 2,9 miliarda dolarów. W 2010 roku otworzyła w Gdańsku Przedszkole Specjalne dla Dzieci z Autyzmem. Przekazała dzieła sztuki na rzecz Zamku Królewskiego, finansowała też kaplicę klasztoru Jasnej Góry.

1940 - Koło archipelagu Szetlandów na Atlantyku cztery brytyjskie niszczyciele zmusiły przy użyciu bomb głębinowych do wynurzenia niemiecki okręt podwodny U-63. Dowódca niemieckiego okrętu nakazał przed oddaniem się załogi do niewoli samozatopienie jednostki.

1941 - Urodził się Feliks Falk, reżyser, scenarzysta, dramatopisarz; twórca filmów: "Wodzirej", "Bohater roku", "Był jazz", "Samowolka" i "Komornik". Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

1941 - Do służby wszedł niemiecki pancernik "Tirpitz”. Był to bliźniaczy okręt "Bismarcka” i największa jednostka Kriegsmarine w latach 1941-1944. Pancernik "Tirpitz” jest największym okrętem wojennym, jaki kiedykolwiek służył pod banderą Niemiec.

1942 - Generał Stanisław Maczek rozpoczął w Szkocji formowanie 1. Dywizji Pancernej. W składzie 1. Armii Kanadyjskiej odegrała znaczącą rolę w bitwie pod Falaise, zamykając okrążenie wokół niemieckich 7. Armii i 5. Armii Pancernej w tak zwanym kotle.

1942 - Komendant Główny AK powołał Wojskową Służbę Kobiet.

1943 - Urodził się George Harrison, kompozytor, autor tekstów, członek zespołu "The Beatles". Zmarł 29 listopada 2001 roku. 80 rocznica

1945 - Sformowano 36. Specjalny Pułk Lotnictwa Transportowego. Był odpowiedzialny za loty krajowe i zagraniczne najważniejszych osób w państwie: prezydenta, premiera, marszałków sejmu i senatu.

1945 - Urodził się Ireneusz Kaskiewicz, aktor, od 2004 roku związany z Teatrem Nowym w Słupsku. Wystąpił między innymi w filmach i serialach: "Julia, Anna, Genowefa...", "Zerwane cumy", "Klan" i "Mordziaki". Był także wykładowcą śpiewu w łódzkiej Akademii Muzycznej.

1946 - Urodził się Sławomir Kowalewski, piosenkarz, gitarzysta i kompozytor. Wraz z Krzysztofem Krawczykiem, Marianem Lichtmanem, Jerzym Krzemińskim i Bogdanem Borkowskim stworzył w 1963 roku Trubadurów, w których występuje do dzisiaj.

1948 - Utworzono Powszechną Organizację "Służba Polsce”, państwową organizację paramilitarną, przeznaczoną dla młodzieży w wieku 16-21 lat.

1948 - Komuniści przejęli w wyniku puczu władzę w Czechosłowacji. Dotychczasowe partie niekomunistyczne zostały przekształcone w niesamodzielne ugrupowania satelickie Komunistycznej Partii Czechosłowacji. Przewrotowi towarzyszyły czystki personalne i aresztowania przeciwników partii komunistycznej. Bezpośrednio po przewrocie w niewyjaśnionych okolicznościach zginął minister spraw zagranicznych Jan Masaryk. Tysiące obywateli Czechosłowacji udało się na emigrację.

1950 - Urodził się Jerzy Dzik, paleontolog, ewolucjonista, profesor i dyrektor Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk.

1950 - Urodził się Neil Jordan, irlandzki reżyser i scenarzysta filmowy, powieściopisarz i autor opowiadań. Laureat Oscara w 1993 roku za scenariusz do filmu "Gra pozorów". Jest reżyserem między innymi filmów: "Wywiad z wampirem", "Michael Collins", "Podwójny blef" i "Śniadanie na Plutonie".

1950 - Zmarł George Richards Minot, amerykański lekarz internista i fizjopatolog. W 1926 wprowadził skuteczną metodę leczenia niedokrwistości złośliwej za pomocą surowej wątroby. Do tego czasu była ona uważana za chorobę nieuleczalną.

1953 - Zmarł Roman Zych - żołnierz artylerii Wojska Polskiego, Kawaler Orderu Virtuti Militari. Brał udział w wojnie polsko - bolszewickiej.

1956 - Na zamkniętym posiedzeniu XX Zjazdu KPZR następca Józefa Stalina - Nikita Chruszczow wygłosił tajny referat "O kulcie jednostki i jego następstwach". Chruszczow ukazał Stalina, jako zbrodniarza stojącego na czele partii bolszewików po wprowadzeniu tak zwanego kultu jednostki.

1977 - 42 osoby zginęły, a ponad 50 zostało rannych w pożarze hotelu "Rossija” w Moskwie. Oficjalnie sowieckie władze podały, że przyczyną pożaru była "niesprawność techniczna w części maszynowej wydziału wind". Hotel "Rossija” był największym hotelem w Europie, jednorazowo był w stanie przyjąć ponad cztery tysiące gości.

1977 - Premiera filmu "Człowiek z marmuru" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Za ten film reżyser otrzymał Złotą Palmę w Cannes w 1981 roku, co było powodem wycofania filmu przez komunistyczne władze z oscarowej rywalizacji.

1982 - Stan wojenny: W Krakowie Mieczysław Gil i Edward Nowak zostali skazani na cztery oraz trzy i pół roku więzienia za kierowanie w grudniu 1981 roku strajkiem w Hucie imienia Lenina.

1983 - Zmarł Tennessee Williams, amerykański dramaturg, autor między innymi "Szklanej menażerii", "Nocy iguany", "Kotki na gorącym blaszanym dachu", "Tramwaju zwanego pożądaniem".

1984 - Co najmniej 508 osób zginęło, w większości dzieci w wieku od trzech do sześciu lat, w wyniku eksplozji rurociągu naftowego w Cubatao, 30 mil na południowy wschód od Sao Paulo w Brazylii. Nieoficjalnie ofiar było ponad 700.

1986 - Rewolucja różańcowa: obalony filipiński dyktator Ferdinand Marcos opuścił kraj. Funkcję prezydenta objęła liderka opozycji Corazon Aquino. Do rewolucji doszło po sfałszowaniu wyborów, które wygrał Ferdinand Marcos.

1990 - Na południu kraju temperatura osiągnęła najwyższe wartości w lutym w historii pomiarów. W Krakowie zanotowano plus 21 stopni, w Tarnowie plus 20,6 stopnia, w Nowym Sączu plus 20,3 stopnia, w Opolu plus 19,3 stopni.

1993 - Zmarł Leopold Tajner, skoczek narciarski, zawodnik kombinacji norweskiej, a także biegacz narciarski i trener. Wicemistrz Polski w skokach w 1949 i a takze w kombinacji norweskiej w 1950 roku. Zdobywca brązowego medalu mistrzostw Polski w skokach w1951roku. Pasjonował się także szybownictwem Zainicjował budowę wielu skoczni narciarskich. Ojciec trenera Apoloniusza Tajnera.

1994 - Zmarł Władysław Siła-Nowicki, adwokat, działacz polityczny i społeczny, obrońca w procesach politycznych. Współautor statutu niezależnych samorządnych związków zawodowych dostarczonego do Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku.

1996 - W przeprowadzonym przez członka Hamasu samobójczym zamachu bombowym na autobus w Jerozolimie zginęło 26 osób, a 80 zostało rannych.

1998 - Zmarła Wanda Jakubowska, reżyser filmowy. Autorka filmów: "Ostatni etap", "Król Maciuś Pierwszy", "Koniec naszego świata", "Biały mazur".

2001 - Zmarł sir Donald "Don" George Bradman, australijski krykiecista, batsman, powszechnie uznawany za jednego z najlepszych graczy w historii dyscypliny i najlepszego na swojej pozycji.

2005 - Zmarł Peter Benenson, brytyjski prawnik, obrońca praw człowieka, założyciel w 1961 roku Amnesty International - organizacji zajmującej się ochroną praw człowieka. W 2001 roku otrzymał nagrodę "Duma Brytanii”, za dokonania swojego życia.

2011 - Premiera filmu "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" w reżyserii Antoniego Krauzego. Dramat jest rekonstrukcją wydarzeń z czwartku 17 grudnia 1970 roku. Opowiada o losach pracownika Stoczni imienia Komuny Paryskiej w Gdyni Brunona Drywy i jego rodziny. Główne role zagrali: Marta Honzatko, Michał Kowalski i Marta Jankowska.

2015 - Zmarł Adam Halber, dziennikarz, polityk, poseł na Sejm RP, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w latach 1997-2003.

2015 - Zmarł Zbigniew Kalemba, pianista, dyrygent, kompozytor, pedagog. Jest autorem ponad 300 kompozycji, w tym dzieł symfonicznych oraz muzyki do filmów: "Czerwone i złote", "Ostatni po Bogu", "Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię", "Cała naprzód", "Struktura kryształu".

2016 - Zmarł Tony Burton, amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Był jedynym z trzech aktorów, obok Sylvestra Stallone i Burta Younga, którzy wystąpili we wszystkich sześciu częściach filmowego cyklu o Rockym Balboa.

2016 - Zmarł Zdeněk Smetana, czeski reżyser, animator, scenarzysta i producent. Stworzył popularne seriale animowane dla dzieci, między innymi "Bajki z mchu i paproci", "Wodnik Szuwarek" oraz "Psi żywot".

2017 - Zmarł Zbigniew Pawlicki, muzykolog, publicysta, organizator festiwali muzycznych, powstaniec warszawski. W latach 1975-1992 kierował Krajowym Biurem Koncertowym, które zorganizowało i zrealizowało ponad 17 tysięcy koncertów z udziałem najwybitniejszych polskich solistów, znanych zespołów kameralnych oraz najzdolniejszych młodych muzyków kilku pokoleń.

2019 - Zmarł Mark Hollis, brytyjski muzyk, wokalista i lider zespołu Talk Talk.

2019 - Zmarł Tadeusz Raczkiewicz, rysownik i scenarzysta komiksowy. Jest między innymi autorem komiksów: "Kuśmider i Filo", "Dwa lata wakacji", "Piętnastoletni kapitan", "Tajfun", "Zawisza Czarny", "FARA".

2020 - Zmarł Dmitrij Jazow, minister obrony ZSRS w latach 1987-91, ostatni marszałek Związku Radzieckiego. Był przeciwnikiem pieriestrojki i przyłączył się do organizacji puczu moskiewskiego przeciwko reformatorskim władzom ZSRR, kierowanym przez prezydenta Michaiła Gorbaczowa.

2020 - Zmarł Hosni Mubarak, egipski polityk i wojskowy, prezydent Egiptu od 1981 roku, obalony podczas arabskiej wiosny w 2011.

2021 - Zmarł Stanisław Wolski, aktor teatralny i filmowy, animator kultury, twórca happeningów i przedstawień ulicznych.

2022 - Rosja, z powodu inwazji tego państwa na Ukrainę, została zawieszona w prawach członka Rady Europy. Kraje europejskie (poza Białorusią sprzymierzoną z agresorem), a także Stany Zjednoczone, Kanada i wiele państw na innych kontynentach zgodnie potępiły działania agresora.

25 lutego - W Gruzji - Dzień pamięci okupacji sowieckiej.

25 lutego - Światowy Dzień Powolności.

Zobacz także

2024-01-08, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 8 stycznia - Kościół prawosławny - II Dzień świąt Bożego Narodzenia. 8 stycznia - Dzień Elvisa Presleya, obchodzony w dniu urodzin artysty. 8 stycznia… » więcej 2024-01-07, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 7 stycznia - Włochy obchodzą Dzień Flagi Narodowej. » więcej 2024-01-06, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 6 stycznia - Światowy Dzień Misyjny Dzieci, ustanowiony w 1949 roku przez papieża Piusa XII. Jego przesłaniem jest podkreślenie łączności duchowej wszystkich… » więcej 2024-01-05, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 05 stycznia 1173 roku - Rozbicie dzielnicowe: zmarłego księcia mazowieckiego, sandomierskiego i krakowskiego oraz księcia zwierzchniego Polski Bolesława IV… » więcej 2024-01-04, godz. 07:30 katrka z kalendarza 4 stycznia - Światowy Dzień Braille'a, ustanowiony w dniu urodzin twórcy alfabetu da osób niewidomych i niedowidzących. » więcej 2024-01-03, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 03.01.106 rok przed nasza erą - Urodził się Cyceron - Marcus Tullius Cycero, rzymski mąż stanu, dowódca wojskowy, mówca, filozof, erudyta. Jako polityk… » więcej 2024-01-02, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 02.01.1326 rok - W Brodnicy książęta mazowieccy Trojden I, Siemowit II i Wacław zawarli antypolski sojusz z zakonem krzyżackim. Spowodowało to w 1327 roku… » więcej 2024-01-01, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 1 stycznia - Kościół katolicki obchodzi uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. 1 stycznia - Dzień Domeny Publicznej, obchodzony między innymi… » więcej 2023-12-31, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 31 grudnia - Kościół katolicki obchodzi święto Rodziny z Nazaretu - Jezusa, Maryi i Józefa. Uroczystość przypomina wiernym, że w rodzinie każda osoba… » więcej 2023-12-30, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 30 grudnia 274 roku - Zmarł Feliks I, święty Kościoła katolickiego, papież od 5 stycznia 269 roku. Usankcjonował, wcześniejszy zwyczaj odprawiania mszy… » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »