Radio Opole » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza
2023-02-24, 07:00 Autor: IAR/D.Panek

Kartka z kalendarza

303 - Cesarz rzymski Dioklecjan wydał edykt zakazujący praktyk religii chrześcijańskiej.

1243 - We Lwówku Śląskim odbył się pierwszy turniej rycerski na ziemiach polskich.

1397 - W Radzyniu Chełmińskim założony został Związek Jaszczurczy, polska organizacja rycerska działająca na terenach państwa Zakonu Krzyżackiego.

1393 - Król Władysław II Jagiełło odnowił fundację klasztoru paulinów na Jasnej Górze, przyznając mu kolejne przywileje.

1500 - Urodził się Karol V, król Hiszpanii - od 1516 roku, Cesarz Rzymski Narodu Niemieckiego - od 1519 roku. Bronił jedności chrześcijaństwa dążąc do odrodzenia monarchii uniwersalnej opartej na ideałach chrześcijańskich.

1582 - Papież Grzegorz XIII wydał bullę "Inter gravissimas" o wprowadzeniu osiem miesięcy później kalendarza gregoriańskiego.

1595 - Urodził się Maciej Kazimierz Sarbiewski, poeta neołaciński i teoretyk literatury epoki baroku, kaznodzieja nadworny Władysława IV, jezuita. Nazywany bywał sarmackim Horacjuszem. Jeden z najbardziej popularnych i najczęściej wydawanych polskich autorów za granicą.

1607 - Na zamku w Mantui odbyła się premiera baśni muzycznej Claudio Monteverdiego "Orfeusz", do której libretto, na podstawie "Przemian" Owidiusza, napisał Alessandro Striggio młodszy.

1711 - W Londynie odbyła się premiera pierwszej wersji opery "Rinaldo" Georga Friedricha Händla.

1745 - Urodził się Fiodor Fiodorowicz Uszakow, rosyjski admirał i dowódca marynarki wojennej. Był nowatorem w taktyce wojny morskiej, zdobywcą wielu twierdz i baz nadmorskich.

1765 - Urodził się Kazimierz Małachowski, generał, w czasie powstania listopadowego odznaczył się w bitwach pod Ostrołęką oraz Białołęką.

1786 - Urodził się Wilhelm Karl Grimm, niemiecki filolog, członek Akademii Nauk w Berlinie. Był zbieraczem baśni i podań ludowych oraz autorem prac naukowych.

1790 - Urodził się Maciej Józef Brodowicz, lekarz, naukowiec, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, dwukrotny rektor tej uczelni.

1810 - Zmarł Henry Cavendish, brytyjski chemik i fizyk, który odkrył wodór i określił jego gęstość, oznaczył skład chemiczny wody i powietrza, obliczył masę Ziemi, prowadził prace z zakresu elektryczności.

1818 - W Pałacu Radziwiłłów w Warszawie, obecnie Pałac Prezydencki, odbył się pierwszy publiczny koncert 8-letniego Fryderyka Chopina. Dochód z koncertu, który zgromadził licznych słuchaczy, przeznaczono na rzecz Towarzystwa Dobroczynności.

1820 - Urodził się Julian Maciej Goslar, działacz rewolucyjny, pochodzenia niemieckiego, autor broszur politycznych i poezji więziennej. Uczestniczył w przygotowaniach do rewolucji 1846 w Rzeszowskiem i na Podhalu.

1825 - Zmarł Thomas Bowdler, angielski lekarz, opublikował okrojoną wersję dzieł Williama Szekspira, którą uważał za bardziej odpowiednią dla kobiet i dzieci niż oryginał.

1830 - Urodziła się Karolina Světlá, właściwie Johanna Rottová, po mężu Johanna Mužáková, czeska pisarka i feministka. Jest uważana za twórczynię czeskiej powieści chłopskiej.

1831 - Powstanie listopadowe: zwycięstwo powstańców w bitwie pod Białołęką.

1833 - Teatr Wielki w Warszawie zainaugurował działalność.

1835 - Urodził się Julius Vogel, nowozelandzki polityk, dwukrotny premier Nowej Zelandii. Był jedynym praktykującym żydem, który kiedykolwiek zajmował to stanowisko.

1846 - Powstanie krakowskie: dyktatorem powstania został Jan Tyssowski. Wcześniej wchodził w skład Rządu Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.

1863 - Oddziały powstańców styczniowych przegrały bitwę pod Małogoszczem z wojskami rosyjskimi.

1868 - Andrew Johnson, jako pierwszy prezydent USA został postawiony przez Izbę Reprezentantów w stan oskarżenia w procedurze impeachmentu.

1875 - Zmarł Marc Seguin, francuski inżynier, twórca pierwszego w kontynentalnej Europie mostu wiszącego, który został zbudowany w 1825 roku nad Rodanem między Tain-l'Hermitage i Tournon-sur-Rhône.

1885 - Urodził się Juliusz Kaden-Bandrowski, pisarz i publicysta. Był żołnierzem Legionów związanym blisko z Józefem Piłsudskim.

1885 - Urodził się Stanisław Ignacy Witkiewicz "Witkacy", pisarz malarz, filozof, twórca teorii "czystej formy". Autor między innymi dramatów: "W małym dworku", "Szewcy" oraz powieści: "622 upadki Bunga, czyli demoniczna kobieta", "Pożegnanie jesieni", "Nienasycenie", a także malarskich kompozycji fantastyczno-symbolicznych i portretów. Zmarł śmiercią samobójczą, 18 września 1939 roku.

1905 - Zakończono drążenie najdłuższego wówczas na świecie kolejowego Tunelu Simplońskiego w Alpach. Liczący 19 kilometrów i 800 metrów długości łączy miasta Brig w Szwajcarii i Domodossola we Włoszech. Tunel uważany jest za jedno z większych osiągnięć inżynierii lądowej XIX wieku.

1906 - Urodził się Aleksandr Arturowicz Rou, radziecki reżyser filmowy. Ludowy Artysta ZSRR. Najbardziej znany z wyreżyserowania ludowych bajek rosyjskich - "Zaklęta narzeczona", "Zaczarowany świat" oraz "Konik Garbusek".

1911 - Urodził się Włodzimierz Reczek, działacz sportowy, polityk, w latach 1952-74 prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej w latach 1981-84, członek Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego od 1961 do 1996, działacz PPS i PZPR, poseł na sejm PRL.

1912 - W Warszawie urodziła się Zofia Chądzyńska, tłumaczka, pisarka, popularyzatorka literatury ibero-amerykańskiej.

1915 - Urodził się Kazimierz Kolańczyk, historyk prawa, profesor nauk prawnych, wieloletni kierownik Katedry Prawa Rzymskiego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, jeden z założycieli Instytutu Zachodniego.

1920 - Urodził się Jan Andrzej Zakrzewski, dziennikarz, pisarz, tłumacz. Od 1957 roku pracował w Telewizji Polskiej gdzie był między innymi współtwórcą i pierwszym kierownikiem redakcji teleturniejów.

1921 - W Rydze został podpisany polsko-sowiecki układ o repatriacji zakładników, jeńców cywilnych i wojennych, osób internowanych, uchodźców i emigrantów. W ramach wymiany do Rosji Sowieckiej wyjechało ponad 65 tysięcy jeńców, a do Polski wróciło ponad 26 tysięcy osób.

1925 - Urodził się Adolf Seilacher, niemiecki paleontolog zajmujący się w szczególności badaniem ichnoskamieniałości oraz początkami życia na Ziemi, w tym fauną ediakarańską, najstarszymi znanymi organizmami wielokomórkowymi.

1928 - Rozporządzeniem Prezydenta RP powołano Bibliotekę Narodową w Warszawie.

1929 - Urodził się Zdzisław Beksiński, malarz, fotografik, rzeźbiarz, z wykształcenia architekt. Jego prace znajdują się w zbiorach między innymi Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Historycznego w Sanoku.

1931 - SS "Niemen”, jako pierwszy polski statek handlowy, pod dowództwem kapitana Leona Rusieckiego, przepłynął równik. Statek płynął z portugalskiej Madery do jednego z portów Ameryki Południowej. Wcześniej równik przepłynął jedynie żaglowiec szkolny "Lwów".

1932 - Urodził się Michel Legrand, francuski pianista, kompozytor teatralny i filmowy, dyrygent, piosenkarz i aranżer. Twórca muzyki do ponad 200 filmów, seriali i musicali w tym: "Parasolek z Cherbourga”, "Panienki z Rochefort”, "Wichrowych wzgórz”, "Dingo”. Trzykrotnie uhonorowany Oscarem za muzykę do filmów "Yentl”, "Sprawa Thomasa Crowna” i "Lato roku 1942”.

1933 - Premiera komedii romantycznej "Każdemu wolno kochać" w reżyserii Mieczysława Krawicza i Janusza Warneckiego. Był to pierwszy polski film w pełni udźwiękowiony. Główne role zagrali: Adolf Dymsza, Mariusz Maszyński i Ludwik Lawiński.

1935 - Urodził się Ryhor Iwanawicz Baradulin, białoruski poeta, eseista, tłumacz. Autor między innymi tomików poezji: "Maładzik nad stepam", "Ksty" i "Runy Pierunowy". Był jednym z założycieli białoruskiego PEN Clubu w 1990 roku.

1935 - Zmarł Abram Rundstein, właściciel drukarni w Łodzi, przemysłowiec żydowskiego pochodzenia, społecznik, działacz oświatowy. Był zastępcą księdza Ignacego Skorupki, ówczesnego prezesa Towarzystwa Oświata prowadzącego polską szkołę w Łodzi.

1936 - Urodził się Władysław Kowalski, aktor, pedagog, związany z warszawskimi teatrami: Ateneum, Powszechnym i Dramatycznym; wystąpił między innymi w filmach: "Złoto", "Trzeba zabić tę miłość", "Medium", "Cynga", "Katyń", a także w serialu "Kolumbowie".

1938 - Do sprzedaży trafiły pierwsze szczoteczki do zębów z nylonowym włosiem.

1940 - Nieznani sprawcy zastrzelili niemieckiego burmistrza Legionowa Reinholda Marielke i jego żonę. W odwecie, Niemcy aresztowali w Henrykowie, Jabłonnie i Legionowie ponad 600 osób. Dwa dni później 190 z nich, w tym sześć kobiet, Niemcy rozstrzelali w Palmirach. Pozostałych zwolniono do domu.

1940 - Urodziła się Barbara Sadowska, poetka, związana z Orientacją Poetycką Hybrydy. Autorka zbiorów poezji: "Zerwane druty”, "Słodko być dzieckiem Boga”, 'Wiersze ostatnie”. W latach 80. działała w opozycji antykomunistycznej.

1941 - Zmarł Emil Zegadłowicz, poeta, prozaik, tłumacz, autor między innymi: "Zmór" i "Motorów". Pisał poezje, organizował spotkania artystów, gromadził wiele artystycznych dzieł.

1942 - W Olszance koło Żyrardowa zmarł Czesław Tański, konstruktor lotniczy, popularyzator lotnictwa, malarz.

1943 - Niemcy przeprowadzili pacyfikację wsi Paulinów w powiecie sokołowskim zabijając 11 Polaków pomagającym Żydom oraz trzech uciekinierów korzystających z ich wsparcia.

1943 - W Berlinie na stacji Friedrichstrasse żołnierze oddziału wydzielonego "Osa", podporządkowanego bezpośrednio Komendantowi Armii Krajowej, przeprowadzili zamach bombowy, w wyniku którego zginęło 36 osób, a 78 zostało rannych. Ofiarami w większości byli żołnierze Wehrmachtu i funkcjonariusze niemieckiej policji.

1945 - Urodził się Tadeusz Maciej Wnuk, ekonomista, polityk, prezydent Sosnowca w latach 1978-1979, wojewoda katowicki w latach 1985-1990, senator V kadencji.

1946 - Juan Perón wygrał wybory prezydenckie w Argentynie.

1947 - Przed Najwyższym Trybunałem Narodowym zakończył się trwający od 17 grudnia 1946 roku proces członków okupacyjnych władz Warszawy. W wydanym 3 marca wyroku Trybunał skazał na karę śmierci Ludwiga Fischera, gubernatora dystryktu warszawskiego Generalnego Gubernatorstwa, Josefa Meisingera, szefa SD i Policji Bezpieczeństwa - Sipo w Warszawie oraz Maxa Daume wysokiego oficera hitlerowskiej policji i SS-Standartenführera, odpowiedzialnego za masakrę 107 polskich cywili w Wawrze w grudniu 1939 roku. Czwarty oskarżony - Ludwig Leist, niemiecki starosta Warszawy - został skazany na osiem lat więzienia.

1953 - Po sfingowanym procesie został stracony w więzieniu mokotowskim generał August Emil Fieldorf, pseudonim "Nil", komendant Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej, zastępca ostatniego komendanta AK generała Leopolda Okulickiego. Pośmiertnie 4 lipca 1958 roku generał Fieldorf został uniewinniony, a w marcu 1989 roku zrehabilitowany.

1954 - W katastrofie kolejowej w Świebodzicach koło Wałbrzycha zginęło kilkanaście osób a kilkadziesiąt zostało rannych. W pobliżu dworca kolejowego podczas mijania się z pociągu towarowego na pospieszny z Warszawy spadły ogromne bale drewniane. Dokładna liczba ofiar katastrofy pozostaje nieznana. Na jej temat nie opublikowano nawet najmniejszej wzmianki w prasie.

1955 - Urodziła się Martyna Jakubowicz, piosenkarka, wokalistka bluesowa, gitarzystka, kompozytorka. Jej najbardziej znane przeboje to: "Kołysz mnie”, "Kiedy będę starą kobietą” i "W domach z betonu”.

1955 - Urodził się Piotr Grajter, organista, kompozytor, teoretyk muzyki i pedagog. Profesor sztuk muzycznych, prowadzi klasy organów w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz w Akademii Muzycznej w Łodzi.

1955 - Urodził się Steven Paul Jobs, amerykański przedsiębiorca, informatyk pochodzenia syryjskiego, jeden z trzech założycieli, były prezes i przewodniczący rady nadzorczej Apple Inc.

1955 - Urodził się Alain Prost, francuski kierowca wyścigowy, jeden z najbardziej utytułowanych kierowców Formuły 1 wszech czasów. W czasie swojej kariery w F1, która trwała od 1980 do 1993 roku, zwyciężył w 51 Grand Prix i zdobył cztery tytuły mistrza świata.

1960 - Został wycofany ze służby niszczyciel ORP "Burza”. Po remoncie od 31 maja 1960 roku przez 16 lat pełnił funkcję okrętu-muzeum Marynarki Wojennej PRL. Odwiedziło go w tym czasie ponad trzy miliony 700 tysięcy zwiedzających. ORP "Burza” w czasie II wojny światowej uczestniczył w kampaniach norweskiej i francuskiej, a także w bitwie o Atlantyk.

1961 - Otwarto Port lotniczy Paryż-Orly. Jest położony 13 kilometrów na południe od centrum Paryża.

1967 - Zmarł Franz Waxman, niemiecko-amerykański kompozytor, dyrygent i autor muzyki filmowej pochodzący z Górnego Śląska.

1969 - Do Gdyni powrócił ze swego ostatniego rejsu M/S "Batory". Pod polską banderą pływał 33 lata.

1973 - W Warszawie urodził się Jan Klata, dramaturg, reżyser teatralny, w latach 2013-2017 dyrektor Narodowego Starego Teatru w Krakowie.

1975 - Urodził się Marcin Małek, poeta i publicysta, publikował w kwartalnikach "Fronda”, "Tygiel Kultury”, "Akcent”, oraz w miesięcznikach "Nowe Państwo”, "Stosunki Międzynarodowe”, "Opcja na prawo”. Laureat dorocznej nagrody za rok 2012 czasopisma "Poetry&Paratheatre" w dziedzinie sztuki, w kategorii Wiersz Roku za utwór "Bieg - czyli list do współczesnych”.

1981 - W Londynie ogłoszono zaręczyny księcia Karola i Diany Spencer.

1985 - Zmarł Jerzy Kreczmar, reżyser, eseista, teatrolog i pedagog; wieloletni kierownik literacki Teatru Współczesnego w Warszawie, dyrektor Teatru Polskiego Radia w latach 1948-1949, dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie w latach 1966-1968, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego oraz PWST w Warszawie. Jest uważany za jednego z najważniejszych inscenizatorów światowej klasyki w historii polskiego teatru. Urodził się 9 października 1902 roku.

1990 - Ustawą o przeciwdziałaniu praktykom monopolistycznym powołano Urząd Antymonopolowy, jako centralny organ administracji państwowej w sprawach przeciwdziałania praktykom monopolistycznym, podległy Radzie Ministrów. W 1996 roku nastąpiła zmiana dotychczasowej nazwy instytucji na Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

1990 - Opozycyjny Sąjudis wygrał wybory parlamentarne w Litewskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej. Przywódca partii Vytautas Landsbergis został przewodniczącym Rady Narodowej. W 1992 roku, po kolejnych wyborach przeszedł do opozycji wobec postkomunistycznej Litewskiej Demokratycznej Partii Pracy, która wygrała wybory. Sąjudis - właściwie Litewski Ruch na rzecz Przebudowy został założony na zjeździe w czerwcu 1988 roku, jako nieformalne stowarzyszenie społeczne w celu poparcia przebudowy systemu radzieckiego.

1990 - Zmarł Alessandro Pertini, włoski polityk, działacz antyfaszystowski, prezydent Republiki Włoskiej w latach 1978-1985. Urodził się 25 września 1896 roku.

1995 - W Instytucie Badań Jądrowych w Otwocku-Świerku wyłączono pierwszy polski badawczy reaktor jądrowy EWA. Decyzję podjęto ze względu na zużycie poszczególnych elementów i materiałów. Do 2002 roku usunięto paliwo jądrowe i substancje wysokoaktywne oraz zdemontowano reaktor. Reaktor EWA został uruchomiony 14 czerwca 1958 roku a jego nazwa była akronimem od wyrazów: eksperymentalny, wodny, atomowy.

1998 - Sześciu ratowników górniczych zginęło podczas niezgodnej z przepisami penetracji nieużywanego wyrobiska w KWK 'Niwka-Modrzejów” w Sosnowcu. W czasie prac remontowych górnicy weszli bez odpowiednich aparatów w obszar beztlenowy wyrobiska. 25. rocznica

1998 - W japońskim Nagano zakończyły się XVIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Polacy nie zdobyli żadnego medalu. Najlepsze, piąte miejsca, zajęli: Andrzej Bachleda-Curuś w kombinacji alpejskiej i sztafeta 4x7,5 kilometra w biathlonie. Rywalizację medalową wygrali Niemcy zdobywając 29 medali, w tym 12 złotych. 25. rocznica

2000 - Zmarł Franciszek Wawrzyniec Kamiński, pseudonim "Olsza”, "Kowal”, "Zenon Trawiński”, działacz ruchu ludowego, generał dywizji Wojska Polskiego, komendant główny Batalionów Chłopskich, szef I Oddziału Sztabu Komendy Głównej Armii Krajowej. Organizował wystąpienia zbrojne przeciw wysiedlaniu ludności Zamojszczyzny. Po wojnie działał w PSL, od 1990 roku - honorowy prezes tej partii. W okresie stalinowskim skazany przez sąd wojskowy na 12 lat więzienia. Poseł do Krajowej Rady Narodowej i na Sejm Ustawodawczy. Urodził się 20 września 1902 roku.

2003 - Oskarżany o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciw ludzkości serbski ultranacjonalista Vojislav Šešelj oddał się w ręce Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii w Hadze. Przedstawiono mu osiem zarzutów zbrodni przeciwko ludzkości oraz sześć zarzutów zbrodni wojennych. W marcu 2016 został uniewinniony. 20. rocznica

2004 - Papież Jan Paweł II ustanowił metropolię łódzką oraz diecezję bydgoską i świdnicką.

2006 - Al-Ka’ida podjęła nieudaną próbę ataku na największą na świecie rafinerię ropy w Abqaiq w Arabii Saudyjskiej. Samochody zamachowców eksplodowały po ostrzelaniu przez strażników.

2016 - Zmarł Ryszard Bender, historyk, nauczyciel akademicki i polityk, profesor nauk humanistycznych, dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, współzałożyciel i wieloletni prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Lublinie, publicysta, przewodniczący Krajowego Sekretariatu SOS dla Radia Maryja, poseł na Sejm. Urodził się 16 lutego 1932 roku.

2017 - Zmarł Gustaw Lutkiewicz, aktor znany między innymi z filmów: "Ogniem i mieczem", seriali: "Złotopolscy" i "Alternatywy 4" oraz licznych ról teatralnych. Często występował w słuchowiskach radiowych. W 1994 roku otrzymał "Złoty Mikrofon”, za wieloletnią współpracę z Polskim Radio oraz za kreację postaci Polikarpa Lepieszki w powieści radiowej "W Jezioranach”. Był cenionym odtwórcą ballad Bułata Okudżawy. Urodził się 29 czerwca 1924 roku.

2020 - Zmarł Clive Cussler, amerykański pisarz, autor bestsellerowych powieści sensacyjno-przygodowych.

2020 - Zmarła Katherine Johnson, amerykańska matematyczka i obliczeniowiec pracująca dla NASA, która była odpowiedzialna między innymi za wyznaczenie okien startowych i trajektorii lotów kosmicznych Programu Mercury i Programu Apollo w czasie wyścigu kosmicznego.

2020 - Zmarła Jan Kowalczyk, sportowiec, jeździec i trener, mistrz olimpijski z 1980 roku, kontynuator polskiej szkoły jazdy; starszy chorąży sztabowy w stanie spoczynku Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

2020 - Zmarła Diana Serra Cary, amerykańska aktorka dziecięca okresu filmu niemego. Występowała pod pseudonimem "Baby Peggy". Była ostatnią żyjącą gwiazdą ery kina niemego.

2021 - Zmarła Alicja Helman, teoretyk i historyk filmu, nestorka polskiego filmoznawstwa, eseistka i tłumaczka. Urodziła się 19 maja 1935 roku.

2022 - Rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Moskwa zaczęła gromadzić swoje wojska wzdłuż granicy z Ukrainą na przełomie października i listopada 2021.

2022 - Zmarł Witalij Skakun, ukraiński żołnierz, saper 35. Brygady Piechoty Morskiej, odznaczony tytułem Bohatera Ukrainy.

24 lutego - Dzień Modlitwy i Pokuty.

24 lutego - Święto narodowe Estonii - Dzień Niepodległości, upamiętniający podpisanie deklaracji o niepodległości w 1918 roku po zakończeniu Rewolucji Październikowej.

24 lutego - Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, trwający od 20 do 26 lutego..

24 lutego - Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, trwający od 19 do 25 lutego.

(skrót)

Zobacz także

2024-01-08, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 8 stycznia - Kościół prawosławny - II Dzień świąt Bożego Narodzenia. 8 stycznia - Dzień Elvisa Presleya, obchodzony w dniu urodzin artysty. 8 stycznia… » więcej 2024-01-07, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 7 stycznia - Włochy obchodzą Dzień Flagi Narodowej. » więcej 2024-01-06, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 6 stycznia - Światowy Dzień Misyjny Dzieci, ustanowiony w 1949 roku przez papieża Piusa XII. Jego przesłaniem jest podkreślenie łączności duchowej wszystkich… » więcej 2024-01-05, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 05 stycznia 1173 roku - Rozbicie dzielnicowe: zmarłego księcia mazowieckiego, sandomierskiego i krakowskiego oraz księcia zwierzchniego Polski Bolesława IV… » więcej 2024-01-04, godz. 07:30 katrka z kalendarza 4 stycznia - Światowy Dzień Braille'a, ustanowiony w dniu urodzin twórcy alfabetu da osób niewidomych i niedowidzących. » więcej 2024-01-03, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 03.01.106 rok przed nasza erą - Urodził się Cyceron - Marcus Tullius Cycero, rzymski mąż stanu, dowódca wojskowy, mówca, filozof, erudyta. Jako polityk… » więcej 2024-01-02, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 02.01.1326 rok - W Brodnicy książęta mazowieccy Trojden I, Siemowit II i Wacław zawarli antypolski sojusz z zakonem krzyżackim. Spowodowało to w 1327 roku… » więcej 2024-01-01, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 1 stycznia - Kościół katolicki obchodzi uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. 1 stycznia - Dzień Domeny Publicznej, obchodzony między innymi… » więcej 2023-12-31, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 31 grudnia - Kościół katolicki obchodzi święto Rodziny z Nazaretu - Jezusa, Maryi i Józefa. Uroczystość przypomina wiernym, że w rodzinie każda osoba… » więcej 2023-12-30, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 30 grudnia 274 roku - Zmarł Feliks I, święty Kościoła katolickiego, papież od 5 stycznia 269 roku. Usankcjonował, wcześniejszy zwyczaj odprawiania mszy… » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »