Radio Opole » Dobry wieczór, tu Opole

Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi

2023-05-29, 15:00

Tomasz Fronckiewicz o wpływie plastiku na pożywienie i nie tylko

Tomasz Fronckiewicz o wpływie plastiku na pożywienie i nie tylko [fot. Envato]
Tomasz Fronckiewicz o wpływie plastiku na pożywienie i nie tylko [fot. Envato]
W dzisiejszych czasach ważne jest nie tylko to, co się je, ale w czym to się przygotowuje i przechowuje. Co prawda nie używamy, jak nasi dawni przodkowie, talerzy ołowianych i cynowych, ale popełniamy inne szkodliwe błędy. Jakie? Właśnie o tym rozmawialiśmy z Tomaszem Fronckiewiczem.
2023-05-25, 14:13

Anna Opałka i Piotr Opałka o międzynarodowym projekcie w Nysie

Piotr Opałka i Anna Opałka [fot. Beata Granatowska]
Piotr Opałka i Anna Opałka [fot. Beata Granatowska]
Studenci z kilku krajów pojawią się wkrótce w Nysie, aby poznać okoliczne zabytki, między innymi zamek w Niemodlinie. Ale ich pobyt nie będzie polegał tylko zwiedzaniu! Opowiedzą o tym Anna Opałka, kierownik Działu Kontaktów Zewnętrznych i Biura Współpracy Międzynarodowej Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie, w której powstał ten projekt i Piotr Opałka, architekt i wykładowca tej uczelni.
2023-05-24, 15:17

Jerzy Koch o niderlandzkiej literaturze

Jerzy Koch [fot. Archiwum prywatne]
Jerzy Koch [fot. Archiwum prywatne]
Znajomość literatury niderlandzkiej w Polsce jest niewielka, częściowo dlatego, że jest trudno dostępna. Ostatnio na naszym rynku pojawiły się dwie pozycje Marieke Lucasa Rijnevelda: "Niepokój przychodzi o zmierzchu" i "Mój mały zwierzaku", przełożone przez Jerzego Kocha. Z tym wybitnym tłumaczem i znawcą kultury niderlandzkiej skupimy się na pierwszej z nich, nagrodzonej tzw. Bookerem. Marieke Lucas Rijneveld jest najmłodszym laureatem tej nagrody i sam w sobie ciekawą postacią. Uważa się za osobę niebinarną, ale ostatnio określa siebie męskim rodzajnikiem choć nie zamierza zmieniać płci.
2023-05-23, 11:49

Tomasz Grzyb o "seksualizacji" młodych ludzi

Tomasz Grzyb [fot. Paula Hołubowicz]
Tomasz Grzyb [fot. Paula Hołubowicz]
Ostatnio w przestrzeni publicznej popularne stało się słowo "seksualizacja". Minister edukacji np. nie chce, by pojawiała się w szkołach z czego można wnioskować, że jest czymś złym i demoralizującym. Nikt natomiast nie precyzuje o co właściwie chodzi. Czy mówienie o seksie młodym ludziom to już seksualizacja czy po prostu uświadamianie? Rozmawialiśmy o tym z psychologiem społecznym prof. Tomaszem Grzybem.
2023-05-22, 13:06

Tomasz Fronckiewicz o przetworzonej żywności

[fot. pixabay]
[fot. pixabay]
Żywność przetworzona - przestrzegają przed nią lekarze i dietetycy, ale co to właściwie znaczy? Gotowanie, pieczenie - to przecież także czynności przetwarzania, a chyba nam nie szkodzą? O tym czego z całą pewnością unikać rozmawialiśmy z Tomaszem Fronckiewiczem.
2023-05-19, 08:26

O korzyściach i ciemnych stronach sztucznej inteligencji

Marcin Kawalerowicz [fot. Beata Granatowska]
Marcin Kawalerowicz [fot. Beata Granatowska]
Choć specjaliści zapewniają, że obawy związane z rozwojem sztucznej inteligencji są przesadzone i wynikają z wizji przedstawianej przez literaturę i kino science fiction, ale jednocześnie przyznają, że sposób jej funkcjonowania, staje się coraz mniej zrozumiały. O korzyściach, ale i ciemnych stronach sztucznej inteligencji rozmawialiśmy z programistą, Marcinem Kawalerowiczem.
2023-05-18, 11:03

O XIX-wiecznych rezydencjach polskich magnatów opowiada dr Agnieszka Knychalska-Jaskulska

Agnieszka Knychalska-Jaskulska [fot. źródło: https://ossolineum.pl/index.php/lwowskie-wspomnienia-romana-aftanazego-zdjecia-z-wykladu/]
Agnieszka Knychalska-Jaskulska [fot. źródło: https://ossolineum.pl/index.php/lwowskie-wspomnienia-romana-aftanazego-zdjecia-z-wykladu/]
Proponujemy Państwu podróż w czasie! Rozpoczniemy od opowieści o XIX-wiecznych rezydencjach polskich magnatów, pięknych, ale pozbawionych najprostszych udogodnień. Zapraszamy do posłuchania rozmowy z dr Agnieszką Knychalską-Jaskulską.
2023-05-17, 10:25

O skomplikowanej historii Prus Wschodnich

Prusy Wschodnie [fot. https://pixabay.com/pl/photos/polska-prusy-wschodnie-mazury-1750520/]
Prusy Wschodnie [fot. https://pixabay.com/pl/photos/polska-prusy-wschodnie-mazury-1750520/]
Co łączy Śląsk z Pomorzem? Skomplikowana historia i dramatyczny exodus ludności w końcówce II wojny z terenów zwanych wówczas Prusami Wschodnimi. Leszek Adamczewski opisał je w książce "Łuny nad jeziorami", w której opisuje specyfikę tych ziem. Pojawiają się w niej także, intrygujące do dziś, opowieści o zamachu na Hitlera w Wilczym Szańcu i Bursztynowej Komnacie. Rozmawialiśmy o tym z Tomaszem Specyałem z wydawnictwa Replika.
2023-05-16, 14:45

Eliza Sarnacka-Mahoney o Polonii w Stanach Zjednoczonych

Flaga Stanów Zjednoczonych [fot. Pexels]
Flaga Stanów Zjednoczonych [fot. Pexels]
Co wiemy o Polonii w Stanach Zjednoczonych? Czy nadal funkcjonują stereotypy rodem z filmu "Kochaj albo rzuć" , że nasi rodacy są kiepsko wykształceni i mentalnie tkwią w jakiejś zamierzchłej przeszłości? Dlaczego wciąż popularne są tzw "polish jokes" ? O to wszystko pytaliśmy Elizę Sarnacką-Mahoney, która od 30 lat mieszka w tym kraju a zaczynała w Dolinie Krzemowej.
1234567

Zobacz także

2023-05-29, godz. 15:00 Tomasz Fronckiewicz o wpływie plastiku na pożywienie i nie tylko W dzisiejszych czasach ważne jest nie tylko to, co się je, ale w czym to się przygotowuje i przechowuje. Co prawda nie używamy, jak nasi dawni przodkowie… » więcej 2023-05-25, godz. 14:13 Anna Opałka i Piotr Opałka o międzynarodowym projekcie w Nysie Studenci z kilku krajów pojawią się wkrótce w Nysie, aby poznać okoliczne zabytki, między innymi zamek w Niemodlinie. Ale ich pobyt nie będzie polegał… » więcej 2023-05-25, godz. 15:13 Roman Jabłoński o tym jak ważną rolę pełni elastyczność w pracy architekta Jak architekci dostosowują swoje projekty do warunków zewnętrznych np. klimatu, ukształtowania terenu? Opowiedział o tym, na przykładzie budownictwa w Izraelu… » więcej 2023-05-24, godz. 15:17 Jerzy Koch o niderlandzkiej literaturze Znajomość literatury niderlandzkiej w Polsce jest niewielka, częściowo dlatego, że jest trudno dostępna. Ostatnio na naszym rynku pojawiły się dwie pozycje… » więcej 2023-05-23, godz. 11:49 Tomasz Grzyb o "seksualizacji" młodych ludzi Ostatnio w przestrzeni publicznej popularne stało się słowo "seksualizacja". Minister edukacji np. nie chce, by pojawiała się w szkołach z czego można wnioskować… » więcej 2023-05-22, godz. 13:06 Tomasz Fronckiewicz o przetworzonej żywności Żywność przetworzona - przestrzegają przed nią lekarze i dietetycy, ale co to właściwie znaczy? Gotowanie, pieczenie - to przecież także czynności przetwarzania… » więcej 2023-05-19, godz. 08:26 O korzyściach i ciemnych stronach sztucznej inteligencji Choć specjaliści zapewniają, że obawy związane z rozwojem sztucznej inteligencji są przesadzone i wynikają z wizji przedstawianej przez literaturę i kino… » więcej 2023-05-18, godz. 11:03 O XIX-wiecznych rezydencjach polskich magnatów opowiada dr Agnieszka Knychalska-Jaskulska Proponujemy Państwu podróż w czasie! Rozpoczniemy od opowieści o XIX-wiecznych rezydencjach polskich magnatów, pięknych, ale pozbawionych najprostszych udogodnień… » więcej 2023-05-17, godz. 10:25 O skomplikowanej historii Prus Wschodnich Co łączy Śląsk z Pomorzem? Skomplikowana historia i dramatyczny exodus ludności w końcówce II wojny z terenów zwanych wówczas Prusami Wschodnimi. Leszek… » więcej 2023-05-16, godz. 14:45 Eliza Sarnacka-Mahoney o Polonii w Stanach Zjednoczonych Co wiemy o Polonii w Stanach Zjednoczonych? Czy nadal funkcjonują stereotypy rodem z filmu "Kochaj albo rzuć" , że nasi rodacy są kiepsko wykształceni i mentalnie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »