Radio Opole » Grupa Azoty ZAK S.A. » Aktualności » Skonsolidowane wyniki finansowe Grupy Azoty ZAK S.A…
2023-05-24, 15:18 Autor: Grupa Azoty ZAK S.A

Skonsolidowane wyniki finansowe Grupy Azoty ZAK S.A. za I kwartał 2023 roku

[fot. Grupa Azoty ZAK S.A.]
[fot. Grupa Azoty ZAK S.A.]
Grupa Azoty ZAK S.A. zamknęła I kwartał 2023 roku przychodami ze sprzedaży w wysokości 663 mln zł, wynikiem netto na poziomie minus 169 mln zł i marżą EBITDA na poziomie minus 20,1%. Decydujący wpływ na uzyskane wyniki finansowe miała w dalszym ciągu zakłócona równowaga popytowo-podażowa, będąca następstwem zbrojnej agresji Rosji wobec Ukrainy.
- Utrzymujący się poziom inflacji oraz wysokie ceny nośników energii doprowadziły do obniżenia popytu i aktywności zakupowej odbiorców produktów oferowanych przez naszą spółkę. Ponadto wzrost cen surowców energetycznych przełożył się na zwiększenie wydatków na koszty stałe przedsiębiorstwa - ocenia Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A., wiceprezes zarządu Grupy Azoty S.A.
Pozytywny wpływ na osiągnięte wyniki miały środki finansowe przyznane Spółce w ramach wsparcia dla sektorów energochłonnych związanego z nagłymi wzrostami cen gazu i energii elektrycznej. - W przypadku Grupy Azoty ZAK S.A. kwota wsparcia finansowego wyniosła 31 mln zł – mówi Filip Grzegorczyk.
  • Segment Oxoplast
Kluczowe czynniki wpływające na sytuację rynkową dla produktów Segmentu Oxoplast pozostają niezmienne od II połowy 2022 r. W I kwartale 2023 roku w dalszym ciągu obserwowany był niski popyt na produkty, spowodowany dużym spowolnieniem rynku oraz wyższymi, w stosunku do innych regionów, cenami surowców. Sytuację komplikował import tańszych produktów – plastyfikatorów i alkoholi OXO na rynki europejskie, wpływający na konkurencyjność cen. Z uwagi na niską aktywność odbiorców odnotowano spadek sprzedanych wolumenów, głównie w przypadku alkoholi OXO. Marża EBITDA Segmentu Oxoplast w I kwartale 2023 roku ukształtowała się na poziomie minus 14,4%.

  • Segment Agro
W I kwartale 2023 roku z uwagi na niską aktywność zakupową odbiorców nastąpił spadek sprzedaży nawozów. Na sytuację rynkową Segmentu znacząco wpłynął bezcłowy import produktów spoza Unii Europejskiej. Spadek cen r/r kluczowego surowca – gazu ziemnego nie zrekompensował spadku cen produktów i niższych wolumenów sprzedaży. Wypracowana w I kwartale 2023 roku marża EBITDA Segmentu Agro ukształtowała się na poziomie minus 15,9%.
Grupa Azoty to zdecydowany lider krajowego rynku nawozowego i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycje na rynkach takich produktów jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. Ważnym filarem strategii Grupy Azoty są inwestycje, a największy projekt to Polimery Police, realizowany przez spółkę celową Grupa Azoty Polyolefins. Jest to jedna z największych inwestycji w polskim i europejskim przemyśle chemicznym, która umożliwi dywersyfikację działalności biznesowej Grupy Azoty, a także pozytywnie wpłynie na pozycję Polski w segmencie tworzyw sztucznych i wzmocni niezależność surowcową kraju.

W 2021 roku Grupa Azoty opublikowała strategię do 2030 roku, która stanowi plan konkretnych działań, napędzanych przez transformację klimatyczno-energetyczną Grupy Kapitałowej. Ogłoszona strategia stanowi odpowiedź Grupy na wymagania europejskiej polityki klimatycznej. Szczegółowe projekty z zakresu m.in. zielonej energii przemysłowej, ograniczenia emisyjności oraz dekarbonizacji opisane zostały w kluczowym projekcie „Zielone Azoty”.

Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. to producent nawozów azotowych odznaczających się doskonałymi parametrami wysiewnymi oraz alkoholi OXO i plastyfikatorów, w tym pierwszego polskiego plastyfikatora nieftalanowego. Kędzierzyńskie produkty, takie jak ZAKsan®, Salmag®, RSM®, Oxoviflex™, Oxofine™ i NOXy®, znajdują zastosowanie w wielu sektorach gospodarki: rolnictwie, budownictwie, przetwórstwie chemicznym, przemyśle tworzywowym i motoryzacyjnym. Spółka posiada własną elektrociepłownię, port załadunkowy oraz Centrum Badawczo-Rozwojowe. Świadczy usługi laboratoryjne, a także realizuje projekty innowacyjne oraz inwestycje zwiększające efektywność energetyczną, w tym wykorzystujące odnawialne źródła energii. Jest właścicielem klubu siatkarskiego i głównym sponsorem drużyny Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.

Zobacz także

2023-10-02, godz. 06:00 Skonsolidowane wyniki finansowe Grupy Azoty ZAK za II kwartał i I półrocze 2023 roku pod istotnym wpływem warunków… Grupa Kapitałowa Grupa Azoty ZAK S.A. odnotowała w II kwartale 2023 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży na poziomie 586 mln zł, wynik netto na poziomie… » więcej 2023-09-05, godz. 14:15 Grupa Azoty ZAK nagrodzona Orłem Wprost w kategorii Przedsiębiorstwo Regionu Wyróżnienie zostało wręczone podczas uroczystej gali regionalnej, która odbyła się 1 września 2023 r. w Opolu. Kędzierzyńską spółkę reprezentował… » więcej 2023-08-29, godz. 08:15 Powołanie Członka Zarządu Grupy Azoty ZAK S.A. Podczas posiedzenia w dniu 28 sierpnia 2023 r. Rada Nadzorcza Grupy Azoty Zakładów Azotowych Kędzierzyn S.A. powołała z dniem 4 września 2023 r. Pana Lucjusza… » więcej 2023-08-01, godz. 18:29 Tegoroczna edycja Wolontariatu Pracowniczego Grupy Azoty w Grupie Azoty ZAK zrealizowana W 2023 roku, podczas drugiej edycji programu Wolontariat Pracowniczy Grupy Azoty, do realizacji trafiło 14 projektów o łącznej wartości 84.000 zł. Dwa spośród… » więcej 2023-07-27, godz. 12:34 Finał 6. edycji programu ambasadorskiego Grupy Azoty Prezentacje w szkołach średnich i na uczelniach, organizowanie konkursów chemicznych dla młodzieży oraz promowanie w mediach społecznościowych pracy w branży… » więcej 2023-07-19, godz. 08:24 Rezygnacja Członka Zarządu Grupy Azoty ZAK W dniu 18 lipca 2023 r. Członek Zarządu Mateusz Filipowski złożył rezygnację z członkostwa w Zarządzie spółki Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn… » więcej 2023-07-17, godz. 10:28 Grupa Azoty pozytywnie przeszła audyt Fertilizers Europe w obszarze produktów nawozowych Audyt w zakresie Programu Product Stewardship to inicjatywa Fertilizers Europe - organizacji zrzeszającej największe europejskie firmy nawozowe. Przeprowadzony… » więcej 2023-07-11, godz. 11:59 Grupa Azoty ZAK inwestuje w zeroemisyjny transport Na terenie Grupy Azoty ZAK zostały zamontowane dwie stacje szybkiego ładowania, które umożliwią eksploatowanie samochodów nisko- i zeroemisyjnych. Obecnie… » więcej 2023-06-07, godz. 17:04 Gala Grupy Azoty ZAK w ramach Dni Chemika [ZDJĘCIA] » więcej 2023-05-24, godz. 15:18 Skonsolidowane wyniki finansowe Grupy Azoty ZAK S.A. za I kwartał 2023 roku Grupa Azoty ZAK S.A. zamknęła I kwartał 2023 roku przychodami ze sprzedaży w wysokości 663 mln zł, wynikiem netto na poziomie minus 169 mln zł i marżą… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »