Radio Opole » Prosto z sejmu » Nasze rozmowy

Nasze rozmowy

2020-10-22, 10:26 Autor: Joanna Matlak

Magdalena Ogórek rozmawia z prof. Przemysławem Czarnkiem, ministrem edukacji i nauki

Przemysław Czarnek [fot. Adrian Grycuk / Wikipedia]
Przemysław Czarnek [fot. Adrian Grycuk / Wikipedia]
W cyklu "Prosto z sejmu" Magdalena Ogórek rozmawiała z profesorem Czarnkiem m.in. o zmianach programowych, innym rozłożeniu akcentów w polskiej edukacji, połączeniu ministerstw edukacji i nauki, wprowadzaniu reform, a także nauce zdalnej.
- Cofnijmy się trochę w czasie. Dawno temu była reforma 6 latków, potem do szkoły weszła „testomania”, tworzyły się korposzkoły, potem rugowano przedmiot historii i bardzo często zdarzało się, że uczniowie bezradnie rozkładali ręce, bo nie mają bladego pojęcia o starożytności albo mają śladowe informacje o historii II Wojny Światowej - mówiła redaktor Magdalena Ogórek.

– Później zaczęto szukać klucza do rozwiązywania testów po to, by część szkół stała się w końcu wylęgarnią nerwic u dzieci. I to dziedziczy w 2015 roku rząd PiS. Część rzeczy udało się odrobić i pytam o ocenę tego, ale też powstaje pytanie o to, co pozostaje do zrobienia? – mówiła Ogórek.

- Ja przed chwilą skończyłem spotkanie ze studentami NZS-u i oni mówili to co Pani. Spośród wielu problemów wskazują na dwa najważniejsze. To pomoc psychologiczna, która jest bardziej potrzebna niż kiedyś i ona wynika z pewnego systemu edukacji, który był serwowany im jako dzieciom i uczniom w poprzednich latach. To też braki w wiedzy, choćby tej historycznej. Oni zwracali uwagę bardziej na historię XX wieku, bo starożytność i średniowiecze to są okresy historyczne, które są przerabiane w szkołach na początku, ale kuleje wiedza co do XX wieku, zwłaszcza lat powojennych – mówił minister Czarnek.

- Część rzeczy już zrobiono i ja to zdanie buduję na podstawie opinii ekspertów, którzy mówią, że wielkim błędem było wprowadzenie gimnazjów i tego podziału w szkole 6+3+3. To wygenerowało masę problemów, łącznie z poziomem edukacji. To wszystko skończyło się kluczami na maturze i problemami, które dzisiaj poruszają akademicy, mówiąc o tym, że dzisiejsza młodzież, która jest przecież fantastyczna, jest gorzej przygotowana do studiów. A to nie ich wina – mówił prof. Czarnek.

Zobacz także

2020-02-06, godz. 14:26, Publicystyka w Radiu Opole "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z europosłem PiS Ryszardem Czarneckim W kolejnej odsłonie programu Magdalena Ogórek rozmawiała z Ryszardem Czarneckim, europosłem Prawa i Sprawiedliwości. Na agendzie tematów pojawiła się kwestia wyborów prezydenckich, które jak zapowiedziała Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej 2020-01-31, godz. 14:26, Publicystyka w Radiu Opole "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z poseł Agnieszką Ścigaj z Kukiz'15 oraz posłem Karolem Karskim z PiS [FILM, ZDJĘCIA] Na agendzie tematów pojawiły się kwestie związane z reformą sądownictwa, a także zbliżającą się kampanią prezydencką. » więcej 2020-01-23, godz. 14:57, Publicystyka w Radiu Opole "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Markiem Suskim [FILM] W dzisiejszym cyklu gościem Magdaleny Ogórek był Marek Suski, poseł i wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa oraz wiceprzewodniczący Komisji Kultury… » więcej 2020-01-16, godz. 14:14, Publicystyka w Radiu Opole "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ministrem Łukaszem Schreiberem Magdalena Ogórek tym razem gościła ministra Łukasza Schreibera, przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów. Wśród tematów ustawa reformująca polski wymiar sprawiedliwości, pytania o marszałka Grodzkiego, a także ciekawostka:… » więcej 2020-01-09, godz. 15:01, Publicystyka w Radiu Opole "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z poseł PiS Violettą Porowską W premierowym odcinku 'Prosto z sejmu' poruszono tematy dotyczące konfliktu na Bliskim Wschodzie, a także kwestię marszałka senatu Tomasza Grodzkiego. » więcej
15161718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »